Kiedy wystąpi obowiązek stosowania preproporcji w zakładzie budżetowym
REKLAMA
REKLAMA
To, czy zakład budżetowy, o którym mowa w pytaniu, będzie miał od 1 stycznia obowiązek stosowania preproporcji (prewspółczynnika), zależy od tego, czy dokonuje zakupów do celów działalności innej niż działalność gospodarcza.
REKLAMA
Obowiązek stosowania od 1 stycznia 2016 r. preproporcji (zwanej również prewspółczynnikiem) będą mieli wszyscy podatnicy, u których występują zakupy wykorzystywane zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (art. 86 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.). Odpowiedź na pytanie zależy więc od tego, czy w zakładzie budżetowym takie zakupy występują.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016
REKLAMA
Otrzymywanie niestanowiących elementu podstawy opodatkowania, a w konsekwencji (w uproszczeniu) niepodlegających opodatkowaniu, dotacji nie jest równoznaczne z wykonywaniem przez podatnika czynności niestanowiących działalności gospodarczej. Jest to o tyle istotne, że z treści pytania wynika, że otrzymywana dotacja dotyczy kosztów opodatkowanej działalności gospodarczej prowadzonej przez zakład budżetowy.
Nie jest zatem wykluczone, że w istocie zakład budżetowy nie wykonuje czynności niestanowiących działalności gospodarczej. Jeśli tak jest, to mimo otrzymywania tych dotacji nie będzie miał obowiązku stosowania prewspółczynnika od 1 stycznia 2016 r.
TOMASZ KRYWAN
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków
PODSTAWA PRAWNA
● art. 86 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1223) – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA