reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Czy opodatkować VAT wniesienie do spółki komunalnej samochodu przekazanego gminie

Czy opodatkować VAT wniesienie do spółki komunalnej samochodu przekazanego gminie

Gmina ma zamiar przekazać aportem spółce komunalnej (w której posiada 100% udziałów) samochód ciężarowy. Samochód ten został kupiony w 2008 r. przez zakład budżetowy gminy (VAT z tytułu zakupu został przez zakład budżetowy w całości odliczony), natomiast w 2014 r., w związku z likwidacją zakładu budżetowego, został przekazany gminie. Czy wniesienie samochodu aportem do spółki komunalnej będzie opodatkowane VAT według stawki 23%, czy zwolnione z podatku?

Konsekwencją wniesienia takiego samochodu, jako aportu, do spółki komunalnej będzie wystąpienie w gminie (podlegającej opodatkowaniu VAT) odpłatnej dostawy towarów. Zwolnienie z VAT byłoby możliwe tylko w przypadku, gdyby samochód był wykorzystywany przez gminę wyłącznie na cele zwolnione z VAT.

Dostawy samochodów są, co do zasady, opodatkowane VAT według stawki podstawowej 23%. Jednak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) z podatku zwolniono dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W sytuacji przedstawionej w pytaniu spełniony jest drugi z warunków tego zwolnienia (brak przysługującego gminie prawa do odliczenia przy nabyciu samochodu). Nie ma znaczenia, że prawo takie przysługiwało zakładowi budżetowemu (odpowiednie zastosowanie znajdzie tu np. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 października 2014 r. – sygn. IPTPP1/443-534/14-2/RG).

Z treści pytania nie wynika jednak, czy spełniony jest pierwszy z warunków tego zwolnienia – tj. czy samochód był wykorzystywany przez gminę wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT. W praktyce wydaje się to mało prawdopodobne.

Najprawdopodobniej zatem zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, nie będzie miało w tej sytuacji zastosowania – zwłaszcza że za „wykorzystywanie wyłącznie na cele działalności zwolnionej” nie uważa się „wykorzystywania wyłącznie na cele działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT” (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 marca 2014 r. – sygn. ITPP2/443-1466/13/AJ). Jeśli taka sytuacja dotyczy samochodu, który jest przedmiotem pytania, to tego typu dostawę gmina powinna opodatkować według stawki podstawowej 23% VAT.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649)

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.12.2016

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Samochód, kalkulator/ Fotolia
Samochód, kalkulator/ Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama