Czy opodatkować VAT wniesienie do spółki komunalnej samochodu przekazanego gminie
REKLAMA
REKLAMA
Konsekwencją wniesienia takiego samochodu, jako aportu, do spółki komunalnej będzie wystąpienie w gminie (podlegającej opodatkowaniu VAT) odpłatnej dostawy towarów. Zwolnienie z VAT byłoby możliwe tylko w przypadku, gdyby samochód był wykorzystywany przez gminę wyłącznie na cele zwolnione z VAT.
REKLAMA
Dostawy samochodów są, co do zasady, opodatkowane VAT według stawki podstawowej 23%. Jednak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) z podatku zwolniono dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
REKLAMA
W sytuacji przedstawionej w pytaniu spełniony jest drugi z warunków tego zwolnienia (brak przysługującego gminie prawa do odliczenia przy nabyciu samochodu). Nie ma znaczenia, że prawo takie przysługiwało zakładowi budżetowemu (odpowiednie zastosowanie znajdzie tu np. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 października 2014 r. – sygn. IPTPP1/443-534/14-2/RG).
Z treści pytania nie wynika jednak, czy spełniony jest pierwszy z warunków tego zwolnienia – tj. czy samochód był wykorzystywany przez gminę wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT. W praktyce wydaje się to mało prawdopodobne.
Najprawdopodobniej zatem zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, nie będzie miało w tej sytuacji zastosowania – zwłaszcza że za „wykorzystywanie wyłącznie na cele działalności zwolnionej” nie uważa się „wykorzystywania wyłącznie na cele działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT” (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 marca 2014 r. – sygn. ITPP2/443-1466/13/AJ). Jeśli taka sytuacja dotyczy samochodu, który jest przedmiotem pytania, to tego typu dostawę gmina powinna opodatkować według stawki podstawowej 23% VAT.
TOMASZ KRYWAN
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków
PODSTAWA PRAWNA
● art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649)
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA