reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Treść paragonów fiskalnych po wdrożeniu scentralizowanego modelu rozliczania VAT

Treść paragonów fiskalnych po wdrożeniu scentralizowanego modelu rozliczania VAT

Zespół szkół (powiatowa jednostka budżetowa) jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej stacji kontroli pojazdów. Ewidencja dokonywana jest na kasie fiskalnej. Jak będzie wyglądała od 1 stycznia 2017 r. ewidencja fiskalna oraz faktury? Czy kasa fiskalna będzie mogła w dalszym ciągu figurować na zespół szkół, czy też ma nastąpić „przepisanie” na powiat? Kto będzie mógł być sprzedawcą w wystawianych fakturach (zespół szkół czy powiat)?

Do końca 2018 r. paragony za świadczone przez jednostkę usługi będą mogły być wystawiane z danymi zespołu szkół. Natomiast na fakturach dokumentujących świadczone przez zespół usługi, od dnia przejścia na scentralizowany model rozliczania VAT, jako podatnik (sprzedawca) powinien być wskazywany powiat.

W związku z wydaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) muszą przejść na scentralizowany model rozliczania VAT. Musi to nastąpić najpóźniej z dniem 1 stycznia 2017 r. (art. 3 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego; dalej: ustawa o centralizacji).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Przejście na scentralizowany model rozliczania VAT oznacza m.in., że wszelkie czynności podlegające opodatkowaniu VAT wykonywane przez samorządowe jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT przez macierzyste dla nich JST (ze wszystkimi tego konsekwencjami). Po przejściu na scentralizowany model rozliczania VAT podatnikiem z tytułu świadczonych przez szkołę usług będzie zatem powiat.

W art. 8 ustawy o centralizacji zawarte są przepisy regulujące kwestie związane z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych za pomocą kas rejestrujących. Z przepisów tych wynika m.in., że kasy rejestrujące, których fiskalizacji dokonały jednostki organizacyjne JST, będą mogły być nadal używane przez jednostki samorządu terytorialnego – nie dłużej jednak niż do końca 2018 r. (art. 8 ust. 1 ustawy o centralizacji). W tym przypadku oznacza to, że do końca 2018 r. JST będą mogły wystawiać paragony z danymi swoich jednostek organizacyjnych. Dopiero od 1 stycznia 2019 r. konieczne będzie wystawianie takich paragonów z danymi powiatu.

Inaczej ma się rzecz, jeżeli chodzi o treść wystawianych przez jednostkę z pytania faktur. W związku z tym, że po przejściu na scentralizowany model rozliczania VAT podatnikiem z tytułu świadczenia przez zespół szkół usług będzie powiat, po dokonaniu centralizacji wyłącznie powiat powinien być wskazywany na fakturach jako podatnik (sprzedawca).

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

• art. 3 i art. 8 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454)

• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1228)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.12.2016

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Treść paragonów z kasy fiskalnej po przejściu na scentralizowany model rozliczania VAT
Treść paragonów z kasy fiskalnej po przejściu na scentralizowany model rozliczania VAT

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama