Sprzedaż używanych mebli przez gminę - stawka VAT
REKLAMA
REKLAMA
W części, w jakiej meble były wykorzystywane wyłącznie do celów, które stanowią działalność publicznoprawną gminy, sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Natomiast w pozostałej części sprzedaż tych mebli będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 23%.
REKLAMA
Do końca 2013 r., na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), z podatku zwolnione były dostawy towarów używanych – pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na użytek tego zwolnienia, przez towary używane rozumiano ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.).
Z dniem 1 stycznia 2014 r. przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT otrzymał całkowicie nowe brzmienie. Obecnie zwalnia on z podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Zakres zwolnienia został więc ograniczony, ponieważ do końca 2013 r. sposób wykorzystywania towarów używanych nie miał znaczenia z punktu widzenia stosowania przepisów o zwolnieniu.
REKLAMA
W obecnym przepisie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT mowa jest o „działalności zwolnionej od podatku”, a więc działalności polegającej na wykonywaniu czynności zwolnionych z VAT (czyli czynności podlegających wprawdzie opodatkowaniu, lecz zwolnionych z niego). Od takiej działalności trzeba odróżnić „działalność niepodlegającą opodatkowaniu” – czyli działalność polegającą na wykonywaniu czynności, które w ogóle nie podlegają opodatkowaniu VAT.
O ile zatem dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT mogą być zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, o tyle dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie (a tym bardziej nie wyłącznie) na cele działalności niepodlegającej opodatkowaniu nie korzystają z omawianego zwolnienia – co potwierdzają w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 marca 2014 r., sygn. ITPP2/443-1466/13/AJ).
Przyjmuje się, że w związku ze sprzedażą niektórych składników majątku gminy nie działają w charakterze podatników VAT. W konsekwencji, sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Dotyczy to sprzedaży składników majątku, które były wykorzystywane wyłącznie do celów, które stanowią działalność publicznoprawną gmin (np. sprzedaży fotoradarów – zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 września 2015 r., sygn. ITPP2/443-639/15/AD).
Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że w części, w jakiej meble, o których mowa w pytaniu, były wykorzystywane wyłącznie do celów, które stanowią działalność publicznoprawną gminy, sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast w pozostałej części sprzedaż przez gminę tych mebli powinna zostać opodatkowana według stawki 23% VAT.
Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków
PODSTAWA PRAWNA
• art. 15 ust. 6, art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1052)
REKLAMA
REKLAMA