reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Sprzedaż używanych mebli przez gminę - stawka VAT

Sprzedaż używanych mebli przez gminę - stawka VAT

Gmina planuje sprzedać meble kupione w 2012 r. bez prawa do odliczenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

W części, w jakiej meble były wykorzystywane wyłącznie do celów, które stanowią działalność publicznoprawną gminy, sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Natomiast w pozostałej części sprzedaż tych mebli będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 23%.

Do końca 2013 r., na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), z podatku zwolnione były dostawy towarów używanych – pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na użytek tego zwolnienia, przez towary używane rozumiano ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.).

Z dniem 1 stycznia 2014 r. przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT otrzymał całkowicie nowe brzmienie. Obecnie zwalnia on z podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zakres zwolnienia został więc ograniczony, ponieważ do końca 2013 r. sposób wykorzystywania towarów używanych nie miał znaczenia z punktu widzenia stosowania przepisów o zwolnieniu.

W obecnym przepisie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT mowa jest o „działalności zwolnionej od podatku”, a więc działalności polegającej na wykonywaniu czynności zwolnionych z VAT (czyli czynności podlegających wprawdzie opodatkowaniu, lecz zwolnionych z niego). Od takiej działalności trzeba odróżnić „działalność niepodlegającą opodatkowaniu” – czyli działalność polegającą na wykonywaniu czynności, które w ogóle nie podlegają opodatkowaniu VAT.

O ile zatem dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT mogą być zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, o tyle dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie (a tym bardziej nie wyłącznie) na cele działalności niepodlegającej opodatkowaniu nie korzystają z omawianego zwolnienia – co potwierdzają w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 marca 2014 r., sygn. ITPP2/443-1466/13/AJ).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama