| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Centralizacja Vat > Centralizacja VAT a deklaracje VAT-7 za grudzień 2016 r.

Centralizacja VAT a deklaracje VAT-7 za grudzień 2016 r.

Jeżeli centralizacja następuje od 1 stycznia 2017 r., to kto składa deklarację VAT za grudzień 2016 r. – gmina czy poszczególne jednostki i zakłady?

W przypadku przejścia na scentralizowany model rozliczania VAT z dniem 1 stycznia 2017 r. to gmina będzie miała obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2016 r. za utworzone przez nią gminne jednostki budżetowe oraz gminne zakłady budżetowe.

Z dniem przejścia na scentralizowany model rozliczania VAT jednostki samorządu terytorialnego, których jednostki organizacyjne rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępują we wszystkie przewidziane w przepisach dotyczących podatku prawa i obowiązki jednostek organizacyjnych. Jest to wprost uregulowane w art. 4 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (dalej: ustawa o centralizacji VAT).

Dotyczy to również m.in. obowiązku składania deklaracji VAT-7 za miesiąc poprzedzający dzień przejścia na scentralizowany model rozliczania VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W przypadku zatem przejścia na scentralizowany VAT z dniem 1 stycznia 2017 r., do złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2016 r. zobowiązana będzie gmina. Nie powinna to być jednak jeszcze wspólna deklaracja VAT-7. Skoro bowiem w grudniu 2016 r. jednostki oraz zakłady budżetowe utworzone przez gminę rozliczały się jeszcze odrębnie, to za miesiąc ten gmina będzie musiała złożyć odrębne deklaracje VAT-7 za te jednostki i zakłady.

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

• art. 4 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK