reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Centralizacja Vat > Centralizacja VAT a deklaracje VAT-7 za grudzień 2016 r.

Centralizacja VAT a deklaracje VAT-7 za grudzień 2016 r.

Jeżeli centralizacja następuje od 1 stycznia 2017 r., to kto składa deklarację VAT za grudzień 2016 r. – gmina czy poszczególne jednostki i zakłady?

W przypadku przejścia na scentralizowany model rozliczania VAT z dniem 1 stycznia 2017 r. to gmina będzie miała obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2016 r. za utworzone przez nią gminne jednostki budżetowe oraz gminne zakłady budżetowe.

Z dniem przejścia na scentralizowany model rozliczania VAT jednostki samorządu terytorialnego, których jednostki organizacyjne rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępują we wszystkie przewidziane w przepisach dotyczących podatku prawa i obowiązki jednostek organizacyjnych. Jest to wprost uregulowane w art. 4 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (dalej: ustawa o centralizacji VAT).

Dotyczy to również m.in. obowiązku składania deklaracji VAT-7 za miesiąc poprzedzający dzień przejścia na scentralizowany model rozliczania VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W przypadku zatem przejścia na scentralizowany VAT z dniem 1 stycznia 2017 r., do złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2016 r. zobowiązana będzie gmina. Nie powinna to być jednak jeszcze wspólna deklaracja VAT-7. Skoro bowiem w grudniu 2016 r. jednostki oraz zakłady budżetowe utworzone przez gminę rozliczały się jeszcze odrębnie, to za miesiąc ten gmina będzie musiała złożyć odrębne deklaracje VAT-7 za te jednostki i zakłady.

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

• art. 4 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama