REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT /Fot. Fotolia
Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gminy oraz ich jednostki, a także zakłady budżetowe będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT mimo scentralizowania samorządowych rozliczeń w tym zakresie. Także po 2017 r.

Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT, nad którym pracuje Sejm. Przewidziano w nim uzupełnienie regulacji specustawy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454) dotyczącej centralizacji VAT w samorządach.

REKLAMA

Specustawa weszła w życie 1 października br. i nakłada na gminy oraz jej jednostki i zakłady budżetowe obowiązek składania od 1 stycznia 2017 r. jednej, wspólnej deklaracji VAT. Samorządy mogą już teraz zdecydować o centralizacji swoich rozliczeń; tak zrobiły np. Poznań i Warszawa.

Specustawa wprowadziła – mimo centralizacji rozliczeń – również obowiązek odrębnego obliczania proporcji sprzedaży, czyli proporcji stosowanej dla potrzeb ustalenia zakresu odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z VAT (art. 90 ustawy o VAT).

REKLAMA

– Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 30 września proporcję tę należało ustalać, biorąc pod uwagę cały obrót podatnika, czyli w przypadku samorządów scentralizowanych obrót (opodatkowany i zwolniony z VAT) całej jednostki samorządu terytorialnego (w tym jej jednostek i zakładów) – wyjaśnia Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy i partner w MDDP.

Teraz, po zmianach, gminy, które scentralizują swoje rozliczenia (w bieżącym lub w 2017 r.), będą musiały do końca 2017 r. wyliczać proporcję sprzedaży odrębnie dla każdej utworzonej przez JST jednostki budżetowej lub zakładu budżetowego oraz odrębnie dla urzędu gminy, starostwa powiatowego i urzędu marszałkowskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

– Projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT przewiduje przedłużenie stosowania tego sposobu obliczania proporcji także po 2017 r. – mówi Agnieszka Bieńkowska. Jej zdaniem to pozytywna zmiana dla samorządów. – Z pewnością proporcja obliczona według obrotów osiągniętych przez daną jednostkę organizacyjną w lepszym stopniu odzwierciedla sposób wykorzystania towarów i usług przez nią zakupionych niż proporcja obliczana w skali całej gminy czy powiatu – uważa ekspertka. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA