REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT /Fot. Fotolia
Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gminy oraz ich jednostki, a także zakłady budżetowe będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT mimo scentralizowania samorządowych rozliczeń w tym zakresie. Także po 2017 r.

Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT, nad którym pracuje Sejm. Przewidziano w nim uzupełnienie regulacji specustawy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454) dotyczącej centralizacji VAT w samorządach.

REKLAMA

Specustawa weszła w życie 1 października br. i nakłada na gminy oraz jej jednostki i zakłady budżetowe obowiązek składania od 1 stycznia 2017 r. jednej, wspólnej deklaracji VAT. Samorządy mogą już teraz zdecydować o centralizacji swoich rozliczeń; tak zrobiły np. Poznań i Warszawa.

Specustawa wprowadziła – mimo centralizacji rozliczeń – również obowiązek odrębnego obliczania proporcji sprzedaży, czyli proporcji stosowanej dla potrzeb ustalenia zakresu odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z VAT (art. 90 ustawy o VAT).

REKLAMA

– Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 30 września proporcję tę należało ustalać, biorąc pod uwagę cały obrót podatnika, czyli w przypadku samorządów scentralizowanych obrót (opodatkowany i zwolniony z VAT) całej jednostki samorządu terytorialnego (w tym jej jednostek i zakładów) – wyjaśnia Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy i partner w MDDP.

Teraz, po zmianach, gminy, które scentralizują swoje rozliczenia (w bieżącym lub w 2017 r.), będą musiały do końca 2017 r. wyliczać proporcję sprzedaży odrębnie dla każdej utworzonej przez JST jednostki budżetowej lub zakładu budżetowego oraz odrębnie dla urzędu gminy, starostwa powiatowego i urzędu marszałkowskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

– Projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT przewiduje przedłużenie stosowania tego sposobu obliczania proporcji także po 2017 r. – mówi Agnieszka Bieńkowska. Jej zdaniem to pozytywna zmiana dla samorządów. – Z pewnością proporcja obliczona według obrotów osiągniętych przez daną jednostkę organizacyjną w lepszym stopniu odzwierciedla sposób wykorzystania towarów i usług przez nią zakupionych niż proporcja obliczana w skali całej gminy czy powiatu – uważa ekspertka. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA