reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT

Gminy będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT

Gminy oraz ich jednostki, a także zakłady budżetowe będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT mimo scentralizowania samorządowych rozliczeń w tym zakresie. Także po 2017 r.

Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT, nad którym pracuje Sejm. Przewidziano w nim uzupełnienie regulacji specustawy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454) dotyczącej centralizacji VAT w samorządach.

Specustawa weszła w życie 1 października br. i nakłada na gminy oraz jej jednostki i zakłady budżetowe obowiązek składania od 1 stycznia 2017 r. jednej, wspólnej deklaracji VAT. Samorządy mogą już teraz zdecydować o centralizacji swoich rozliczeń; tak zrobiły np. Poznań i Warszawa.

Specustawa wprowadziła – mimo centralizacji rozliczeń – również obowiązek odrębnego obliczania proporcji sprzedaży, czyli proporcji stosowanej dla potrzeb ustalenia zakresu odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z VAT (art. 90 ustawy o VAT).

– Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 30 września proporcję tę należało ustalać, biorąc pod uwagę cały obrót podatnika, czyli w przypadku samorządów scentralizowanych obrót (opodatkowany i zwolniony z VAT) całej jednostki samorządu terytorialnego (w tym jej jednostek i zakładów) – wyjaśnia Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy i partner w MDDP.

Teraz, po zmianach, gminy, które scentralizują swoje rozliczenia (w bieżącym lub w 2017 r.), będą musiały do końca 2017 r. wyliczać proporcję sprzedaży odrębnie dla każdej utworzonej przez JST jednostki budżetowej lub zakładu budżetowego oraz odrębnie dla urzędu gminy, starostwa powiatowego i urzędu marszałkowskiego.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

– Projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT przewiduje przedłużenie stosowania tego sposobu obliczania proporcji także po 2017 r. – mówi Agnieszka Bieńkowska. Jej zdaniem to pozytywna zmiana dla samorządów. – Z pewnością proporcja obliczona według obrotów osiągniętych przez daną jednostkę organizacyjną w lepszym stopniu odzwierciedla sposób wykorzystania towarów i usług przez nią zakupionych niż proporcja obliczana w skali całej gminy czy powiatu – uważa ekspertka. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama