REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie usług świadczonych na obszarze portów morskich

Opodatkowanie usług świadczonych na obszarze portów morskich./ fot. Fotolia
Opodatkowanie usług świadczonych na obszarze portów morskich./ fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług: usługi świadczone na obszarze portów morskich, polegające na obsłudze środków transportu morskiego lub służące bezpośrednim potrzebom ich ładunków, są opodatkowane VAT według stawki 0%. Do niektórych usług należy jednak stosować stawkę VAT 8%. Do jakich i dlaczego?

Jednostka odbiera odpady z jednostek pływających zarejestrowanych w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej. Jednostki pływają głównie po drogach śródlądowych. Są jednak także uprawnione do pływania po wewnętrznych drogach morskich. Czy w tej sytuacji jednostka może stosować stawkę VAT 0% do świadczonych usług odbioru odpadów?

REKLAMA

Nie, świadczenie takich usług nie korzysta z opodatkowania VAT według stawki 0%. Usługi te należy opodatkować stawką 8% VAT.

Usługi świadczone na obszarze portów morskich, polegające na obsłudze środków transportu morskiego lub służące bezpośrednim potrzebom ich ładunków, są opodatkowane VAT według stawki 0% (art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Na podstawie tego przepisu z opodatkowania stawką 0% korzystają m.in. usługi odbioru odpadów ze statków (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 lutego 2012 r., sygn. ITPP2/443-1568/11/RS).

Zobacz: Rachunkowość budżetowa

W opisanej sytuacji odpady nie są jednak odbierane z jednostek stanowiących środki transportu morskiego (tj. jednostek używanych do transportu na pełnym morzu), lecz z jednostek transportu śródlądowego. Nie zmienia tego możliwość pływania przez te jednostki na morskich wodach wewnętrznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie tych usług nie może być więc opodatkowane VAT według stawki 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Zakładając, że świadczone usługi dotyczą odpadów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, właściwe jest ich opodatkowanie VAT według stawki 8%(na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).

Trzeba zastrzec, że rozwiązanie to dotyczy wyłącznie usług, których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski. Jeśli miejsce świadczenia tych usług znajduje się poza terytorium Polski, ich świadczenie nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Stosuje się tu art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Podstawa prawna

  • art. 28b ust. 1, art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2, art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA