Opodatkowanie usług świadczonych na obszarze portów morskich

REKLAMA
REKLAMA
Jednostka odbiera odpady z jednostek pływających zarejestrowanych w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej. Jednostki pływają głównie po drogach śródlądowych. Są jednak także uprawnione do pływania po wewnętrznych drogach morskich. Czy w tej sytuacji jednostka może stosować stawkę VAT 0% do świadczonych usług odbioru odpadów?
REKLAMA
Nie, świadczenie takich usług nie korzysta z opodatkowania VAT według stawki 0%. Usługi te należy opodatkować stawką 8% VAT.
Usługi świadczone na obszarze portów morskich, polegające na obsłudze środków transportu morskiego lub służące bezpośrednim potrzebom ich ładunków, są opodatkowane VAT według stawki 0% (art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Na podstawie tego przepisu z opodatkowania stawką 0% korzystają m.in. usługi odbioru odpadów ze statków (zob. np. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 lutego 2012 r., sygn. ITPP2/443-1568/11/RS).
Zobacz: Rachunkowość budżetowa
W opisanej sytuacji odpady nie są jednak odbierane z jednostek stanowiących środki transportu morskiego (tj. jednostek używanych do transportu na pełnym morzu), lecz z jednostek transportu śródlądowego. Nie zmienia tego możliwość pływania przez te jednostki na morskich wodach wewnętrznych.
Świadczenie tych usług nie może być więc opodatkowane VAT według stawki 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Zakładając, że świadczone usługi dotyczą odpadów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, właściwe jest ich opodatkowanie VAT według stawki 8%(na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).
Trzeba zastrzec, że rozwiązanie to dotyczy wyłącznie usług, których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski. Jeśli miejsce świadczenia tych usług znajduje się poza terytorium Polski, ich świadczenie nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Stosuje się tu art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Podstawa prawna
-
art. 28b ust. 1, art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2, art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)
TOMASZ KRYWAN
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków
REKLAMA
REKLAMA