reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Ewidencja księgowa składek zdrowotnych

Ewidencja księgowa składek zdrowotnych

Do obliczania, pobierania z dochodów pracownika oraz odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne zobowiązany jest pracodawca (płatnik składek). Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa składek zdrowotnych?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest płatna co miesiąc. Jej wysokość jest obliczana od podstawy wymiaru. W przypadku pracowników stosuje się podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną na podstawie przepisów określających podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, stosując następujące zasady:

  1. nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z choroba zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy,
  2. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych nie będacych płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Do obliczania, pobierania z dochodów pracownika oraz odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne zobowiązany jest pracodawca (płatnik składek).

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenie zdrowotne powinna wyglądać w następujący sposób:
Naliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne (księgowanie listy płac)
Wn 231 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
Ma 229 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne”

Zapłata składek na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS
Wn 229 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne”
Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki”

Składki zdrowotne finansowane przez pracownika należy ująć na paragrafie 401 „Wynagrodzenia osobowe pracowników”

Polecamy również: Ubezpieczenie zdrowotne - poradnik po zmianach 2013/2014

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 38, poz. 207, z późn. zm.)
  2. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 289)
  3. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama