reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia zdrowotne > Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu pracowników-urzędników

Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu pracowników-urzędników

Pracownicy są objęci obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Jakie zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązują pracowników - urzędników?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne pracowników

Obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają pracownicy w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla celów ubezpieczeń przyjmuje się, że pracownikiem jest osoba pozostająca w stosunku pracy. Takimi pracownikami są pracownicy służby cywilnej wchodzący w skład korpusu służby cywilnej oraz pracownicy urzędów państwowych.

Ubezpieczenie zdrowotne jest oparte w szczególności na zasadach równego traktowania oraz solidarności społecznej. Ubezpieczeni podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu mają  prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i wyboru świadczeniodawców spośród tych świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki w terminie i na ściśle określonych zasadach. Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się wciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek poprzez wypełnienie formularzy ZUS ZUA oraz ZUS ZZA.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w terminie.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna i wynosi 9 proc. podstawy wymiaru. Taka wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 roku. Podstawą wymiaru jest przychód brutto pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracownika. Składki płacone przez pracownika, to składka na ubezpieczenie emerytalne płacona przez pracownika w wysokości 9,76 proc., składka na ubezpieczenie rentowe płacona przez pracownika w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru oraz składka na ubezpieczenie chorobowe w całości finansowana przez pracownika i wynosząca 2,45 proc. podstawy wymiaru. Co oznacza, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne nalicza się od kwoty 86,29 proc. wynagrodzenia brutto, czyli od dochodu pracownika. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest w całości pobierana z tego dochodu.

Osoba ubezpieczona ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo ma możliwość zgłoszenia do takiego ubezpieczenia członków rodziny. Nie wpływa to jednak na wysokość składki, na ubezpieczenie zdrowotne.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany miesiąc kalendarzowy należy rozliczać i opłacać w następujących terminach:

  • do 5 dnia następnego miesiąca - jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
  • do 10 dnia następnego miesiąca - osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
  • do 15 dnia następnego miesiąca - pozostali płatnicy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 nr 137 poz. 887)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 nr 210 poz. 2135)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama