reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia zdrowotne > Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia

Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Kiedy ubezpieczenie zdrowotne w przypadku umowy zlecenia jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne upoważnia osobę zgłoszoną do ubezpieczenia do korzystania z bezpłatnych świadczeń publicznej i niepublicznej służby zdrowia. Każdy pracodawca ma obowiązek dokonać zgłoszenia pracownika do ZUS. Zgłoszenie do ZUS osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia może zostać dokonane poprzez wypełnienie odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych ZUS ZUA (w sytuacji kiedy zleceniodawca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i zdrowotnym) lub ZUS ZZA (w sytuacji kiedy zleceniodawca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu). Obowiązkiem pracodawcy jest również comiesięczne odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia. Wysokość składki obliczana jest od podstawy jej wymiaru a więc od wysokości dochodu.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Odprowadzanie składki NFZ od umowy zlecenia

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Składki są pobierane bowiem w zależności od posiadanych przez zleceniobiorcę tytułów do ubezpieczeń.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z własnym pracownikiem

W sytuacji zawarcia umowy zlecenia z własnym pracownikiem, zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z osobą posiadającą inny tytuł do ubezpieczenia

Jak postąpić w sytuacji, gdy zleceniobiorca oświadcza, iż posiada podpisaną umowę o pracę z innym pracodawcą i że osiąga z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie? W takiej sytuacji zleceniodawca będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. A czy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie osiąga minimalnego wynagrodzenia? Tak. W takiej sytuacji zleceniobiorca również podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z emerytem

Umowa zlecenia zawarta z emerytem podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Kiedy zawarta umowa zlecenia nie podlega składkom NFZ?

Umowy zlecenia nie podlegające składkom NFZ to umowy zlecenia zawarte z uczniami lub studentami, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Zgłoszenia do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego studenta dokonuje uczelnia na której podjął naukę. Za studentów nie uznaje się uczestników studiów podyplomowych i doktoranckich. Składkom na ubezpieczenia zdrowotne nie podlegają też umowy zlecenia zawarte z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą , której przedmiot działalności pokrywa się z umową zlecenia.

Podsumowując: Umowa zlecenia za każdym razem pociąga za sobą obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne bez względu na to, czy jest to pierwsze, czy kolejne zlecenie. Nie ma też większego znaczenia czy zleceniobiorca posiada inne tytuły do ubezpieczenia. Wyjątkiem jest umowa zawarta z uczniem lub studentem do ukończenia przez nie 26 roku życia.

Podstawa prawna:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama