REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia

Alicja Stawowczyk
Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia. /Fot. Fotolia
Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Kiedy ubezpieczenie zdrowotne w przypadku umowy zlecenia jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne upoważnia osobę zgłoszoną do ubezpieczenia do korzystania z bezpłatnych świadczeń publicznej i niepublicznej służby zdrowia. Każdy pracodawca ma obowiązek dokonać zgłoszenia pracownika do ZUS. Zgłoszenie do ZUS osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia może zostać dokonane poprzez wypełnienie odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych ZUS ZUA (w sytuacji kiedy zleceniodawca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i zdrowotnym) lub ZUS ZZA (w sytuacji kiedy zleceniodawca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu). Obowiązkiem pracodawcy jest również comiesięczne odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia. Wysokość składki obliczana jest od podstawy jej wymiaru a więc od wysokości dochodu.

REKLAMA

Zobacz również serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Odprowadzanie składki NFZ od umowy zlecenia

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Składki są pobierane bowiem w zależności od posiadanych przez zleceniobiorcę tytułów do ubezpieczeń.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z własnym pracownikiem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji zawarcia umowy zlecenia z własnym pracownikiem, zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z osobą posiadającą inny tytuł do ubezpieczenia

Jak postąpić w sytuacji, gdy zleceniobiorca oświadcza, iż posiada podpisaną umowę o pracę z innym pracodawcą i że osiąga z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie? W takiej sytuacji zleceniodawca będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. A czy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie osiąga minimalnego wynagrodzenia? Tak. W takiej sytuacji zleceniobiorca również podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z emerytem

Umowa zlecenia zawarta z emerytem podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Kiedy zawarta umowa zlecenia nie podlega składkom NFZ?

REKLAMA

Umowy zlecenia nie podlegające składkom NFZ to umowy zlecenia zawarte z uczniami lub studentami, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Zgłoszenia do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego studenta dokonuje uczelnia na której podjął naukę. Za studentów nie uznaje się uczestników studiów podyplomowych i doktoranckich. Składkom na ubezpieczenia zdrowotne nie podlegają też umowy zlecenia zawarte z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą , której przedmiot działalności pokrywa się z umową zlecenia.

Podsumowując: Umowa zlecenia za każdym razem pociąga za sobą obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne bez względu na to, czy jest to pierwsze, czy kolejne zlecenie. Nie ma też większego znaczenia czy zleceniobiorca posiada inne tytuły do ubezpieczenia. Wyjątkiem jest umowa zawarta z uczniem lub studentem do ukończenia przez nie 26 roku życia.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA