REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia

Alicja Stawowczyk
Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia. /Fot. Fotolia
Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Kiedy ubezpieczenie zdrowotne w przypadku umowy zlecenia jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne upoważnia osobę zgłoszoną do ubezpieczenia do korzystania z bezpłatnych świadczeń publicznej i niepublicznej służby zdrowia. Każdy pracodawca ma obowiązek dokonać zgłoszenia pracownika do ZUS. Zgłoszenie do ZUS osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia może zostać dokonane poprzez wypełnienie odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych ZUS ZUA (w sytuacji kiedy zleceniodawca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i zdrowotnym) lub ZUS ZZA (w sytuacji kiedy zleceniodawca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu). Obowiązkiem pracodawcy jest również comiesięczne odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia. Wysokość składki obliczana jest od podstawy jej wymiaru a więc od wysokości dochodu.

REKLAMA

Zobacz również serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Odprowadzanie składki NFZ od umowy zlecenia

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Składki są pobierane bowiem w zależności od posiadanych przez zleceniobiorcę tytułów do ubezpieczeń.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z własnym pracownikiem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji zawarcia umowy zlecenia z własnym pracownikiem, zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z osobą posiadającą inny tytuł do ubezpieczenia

Jak postąpić w sytuacji, gdy zleceniobiorca oświadcza, iż posiada podpisaną umowę o pracę z innym pracodawcą i że osiąga z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie? W takiej sytuacji zleceniodawca będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. A czy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie osiąga minimalnego wynagrodzenia? Tak. W takiej sytuacji zleceniobiorca również podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

Składka NFZ w sytuacji zawarcia umowy zlecenia z emerytem

Umowa zlecenia zawarta z emerytem podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Kiedy zawarta umowa zlecenia nie podlega składkom NFZ?

REKLAMA

Umowy zlecenia nie podlegające składkom NFZ to umowy zlecenia zawarte z uczniami lub studentami, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Zgłoszenia do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego studenta dokonuje uczelnia na której podjął naukę. Za studentów nie uznaje się uczestników studiów podyplomowych i doktoranckich. Składkom na ubezpieczenia zdrowotne nie podlegają też umowy zlecenia zawarte z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą , której przedmiot działalności pokrywa się z umową zlecenia.

Podsumowując: Umowa zlecenia za każdym razem pociąga za sobą obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne bez względu na to, czy jest to pierwsze, czy kolejne zlecenie. Nie ma też większego znaczenia czy zleceniobiorca posiada inne tytuły do ubezpieczenia. Wyjątkiem jest umowa zawarta z uczniem lub studentem do ukończenia przez nie 26 roku życia.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA