Ewidencja wartości niematerialnych i prawnych
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli dany składnik majątkowy spełnia przesłanki wartości niematerialnej i prawnej, określonej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.), należy go zaewidencjonować na koncie 020 – „Wartości niematerialne i prawne”, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 289) bez względu na wartość tego składnika majątkowego.
REKLAMA
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
W sytuacji gdy wydatek dotyczący wartości niematerialnych i prawnych przekracza wartość 3500 zł należy go zakwalifikować do § 606 – „Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych” z odpowiednią czwartą cyfrą. Zaś jeśli wydatek ten nie przekroczy ww. kwoty i nie spełnia warunków określonych w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości trzeba go zakwalifikować do § 421 – „Zakup materiałów i wyposażenia” z odpowiednią czwartą cyfrą, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1053 z późn. zm.).
Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z dnia 15 lipca 2015 r., znak: WA-023/72/15
Polecamy w INFORRB
Czy trwale zamontowana wiata przystankowa stanowi pozostały środek trwały jednostki
Czy można ustalić trwały zarząd nieruchomością na rzecz spółki cywilnej
Czy płatność za zużytą energię elektryczną może nastąpić przed otrzymaniem faktury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.