reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa - systematyzacja środków publicznych zgodna z ustawą

Klasyfikacja budżetowa - systematyzacja środków publicznych zgodna z ustawą

Klasyfikacja budżetowa stanowi systematyzację środków publicznych oraz wydatków i rozchodów publicznych. Klasyfikacja budżetowa ma powszechne zastosowanie we wszystkich jednostkach sektora finansów publicznych, w tym w budżecie państwa oraz budżetach jednostek samorządu terytorialnego na każdym etapie gospodarowania.

Klasyfikacja budżetowa jest tworzona ze względu na jej cele, tj.:
• poznawcze - są związane z koniecznością ustalenia pochodzenia środków stanowiących dochody budżetowe oraz sposobu ich wydatkowania,
• informacyjne - pozwala ona na ustalenia wielkości struktury dochodów i wydatków w jasny sposób,
• operatywne – wynikają z potrzeby zaplanowania budżetu oraz jego realizacji w kwotach globalnych i cząstkowych,
• prawne – wynikają z potrzeby ustalenia praw i obowiązków dotyczących wykonawców budżetu.

Dochody publiczne, wydatki publiczne, przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł, a także środki pochodzące z budżetu UE i ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi klasyfikuje się według:
• działów i rozdziałów – określających rodzaj działalności,
• paragrafów – określających rodzaj dochodu, przychodu lub wydatku oraz środków pochodzących z budżetu UE i ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi.

Zobacz serwis: Finanse

Z kolei przychody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych pochodzące: ze sprzedaży papierów wartościowych, z prywatyzacji majątku Skarbu Państwa oraz majątku jednostek samorządu terytorialnego, ze spłat pożyczek i kredytów udzielonych ze środków publicznych, z otrzymanych pożyczek i kredytów oraz z innych operacji finansowych, a także rozchody publiczne, w tym rozchody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego klasyfikuje się według paragrafów określających źródło przychodu lub rodzaj rozchodu.

W odniesieniu do budżetu państwa, poza powyższymi normami klasyfikacyjnymi obowiązuje również podział budżetu na części.

Struktura

Struktura klasyfikacji budżetowej opiera się na działach, które dzielą się na rozdziały, a te z kolei na paragrafy. W odniesieniu jednak do budżetu państwa wyjątkowo największą podziałkę klasyfikacyjną stanowi część.

Działy i rozdziały charakteryzuje ścisłe przyporządkowanie, co oznacza, że każdy rozdział może podlegać tylko jednemu działowi. Zasada ta nie dotyczy części i paragrafów. Poszczególne podziałki klasyfikacji budżetowej posiadają różny charakter.

Części określane są przede wszystkim ze względu na charakter podmiotowy, choć niektóre części zostały utworzone ze względu na przedmiotowy charakter (np. rezerwy celowe, subwencje dla jednostek samorządu terytorialnego).

Działy przedstawiają budżet od strony funkcjonalnej, wyodrębnia się je na podstawie kryterium obszarów działalności publicznej. Rozdziały stanowią pogłębienie klasyfikacji działowej i wyróżnia się je na podstawie kryterium rodzaju działalności (np. prace geodezyjne i kartograficzne, wsparcie finansowe inwestycji) albo w oparciu o podmiot realizujący zadanie publiczne (np. Urząd do Spraw Cudzoziemców, Inspekcja farmaceutyczna).

Paragrafy natomiast grupują dochody wg ich źródeł a wydatki wg ich przeznaczenia.

Masz problem? Podyskutuj na Forum.

Szczegóły dotyczące klasyfikacji budżetowej są ustanowione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. nr 38, poz. 207 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama