| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych

Klasyfikacja zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych

W jaki sposób powinno się klasyfikować wpływy uzyskiwane z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Zdaniem RIO w Katowicach wpływy uzyskiwane z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych przez jednostkę (MOPS) powinny być klasyfikowane po stronie dochodów w § 097 „Wpływy z różnych dochodów” z odpowiednią czwartą cyfrą – stosownie do zapisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Dochody te w jednostce budżetowej powinny być wykazywane w sprawozdaniu jednostkowym Rb-27S – z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej sporządzonym przez kierownika tej jednostki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 roku w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Jeżeli środki na wypłatę świadczeń pochodziły z dotacji celowej z budżetu państwa, to jednostka samorządu terytorialnego zobowiązana jest do zwrotu nienależnie pobranych środków z dotacji. Zatem winny zostać zaplanowane wydatki na ten cel w § 291 „Zwrot dotacji oraz płatności, w tym wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub wykorzystanych z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości”, z odpowiednią czwartą cyfrą i ujęte w planie finansowym urzędu.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 38, poz. 207 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 roku w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2014 r. poz. 119).

Źródło: RIO w Katowicach, znak WA-0250/47/14

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »