reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych

Klasyfikacja zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych

W jaki sposób powinno się klasyfikować wpływy uzyskiwane z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Zdaniem RIO w Katowicach wpływy uzyskiwane z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych przez jednostkę (MOPS) powinny być klasyfikowane po stronie dochodów w § 097 „Wpływy z różnych dochodów” z odpowiednią czwartą cyfrą – stosownie do zapisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Dochody te w jednostce budżetowej powinny być wykazywane w sprawozdaniu jednostkowym Rb-27S – z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej sporządzonym przez kierownika tej jednostki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 roku w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Jeżeli środki na wypłatę świadczeń pochodziły z dotacji celowej z budżetu państwa, to jednostka samorządu terytorialnego zobowiązana jest do zwrotu nienależnie pobranych środków z dotacji. Zatem winny zostać zaplanowane wydatki na ten cel w § 291 „Zwrot dotacji oraz płatności, w tym wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub wykorzystanych z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości”, z odpowiednią czwartą cyfrą i ujęte w planie finansowym urzędu.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 38, poz. 207 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 roku w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2014 r. poz. 119).

Źródło: RIO w Katowicach, znak WA-0250/47/14

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama