reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa wynagrodzenia dla podwykonawców

Klasyfikacja budżetowa wynagrodzenia dla podwykonawców

Kwestia klasyfikacji budżetowej zapłaty wynagrodzenia dla podwykonawców robot budowlanych została poruszona we wniosku o udzielenie wyjaśnienia złożonym przez gminę do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.

Problematyczną kwestią, o którą pytano we wniosku jest wydatek dotyczący wypłaty wynagrodzenia podwykonawcom za wykonane roboty budowlane przy realizacji inwestycji „Centrum Aktywności Wiejskiej” ujęte w budżecie jako „Budowa świetlicy wiejskiej z przedszkolem (lokalne centrum aktywności wiejskiej)”, w tym zarówno wydatki wynikające z prawomocnego wyroku sądowego, jak i zamiaru zawarcia ugody sądowej.

Odnosząc się do tej sytuacji, Regionalna Izba Obrachunkowa podzieliła stanowisko gminy odnośnie możliwości zaklasyfikowania wydatków dokonanych na wypłatę wynagrodzenia podwykonawców (należność główną oraz wynikające z wyroku lub ugody sądowej odsetki) w rozdziale właściwym dla prowadzonej inwestycji, tj. w rozdziale 92109, odpowiednio do zasady związane bezpośrednio z realizacją zadania, w tym wynagrodzenia dla podwykonawców robót budowlanych (paragraf 605) i odsetek (paragraf 458). Koszty postępowania sądowego i zastępstwa prawnego powinny być zaklasyfikowane w paragrafie 461, w rozdziale 75023, jako dotyczące całokształtu działalności gminy. RIO potwierdziła, że zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, w tym wynagrodzenia podwykonawcy, jak i należnych odsetek. Z zasady bezpośredniego związku nie wynika możliwość zaliczenia kosztów postępowania sądowego i zastępstwa procesowego do kosztów budowy.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Jednocześnie zauważono, iż z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, czy gmina terminowo uregulowała zobowiązanie wobec wykonawcy, zgodnie z zasadą dokonywania wydatków w wysokości i terminach wynikających z zaciągniętych wcześniej zobowiązań, a odniesiono się w nim jedynie do solidarnej odpowiedzialności wykonawcy głównego i inwestora w sytuacji, w której gmina została zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom, pomimo zapłacenia wykonawcy głównemu faktury, czyli zaspokojeniu ciążącego na nim długu. Wyjaśnienia tej sytuacji nie zawierały również informacje o przebiegu budżetu przedłożone przez gminę.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu

Zobacz także: W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu udziału w Programie Powszechnej Dwujęzyczności

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama