Klasyfikacja budżetowa wynagrodzenia dla podwykonawców
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Problematyczną kwestią, o którą pytano we wniosku jest wydatek dotyczący wypłaty wynagrodzenia podwykonawcom za wykonane roboty budowlane przy realizacji inwestycji „Centrum Aktywności Wiejskiej” ujęte w budżecie jako „Budowa świetlicy wiejskiej z przedszkolem (lokalne centrum aktywności wiejskiej)”, w tym zarówno wydatki wynikające z prawomocnego wyroku sądowego, jak i zamiaru zawarcia ugody sądowej.
REKLAMA
Odnosząc się do tej sytuacji, Regionalna Izba Obrachunkowa podzieliła stanowisko gminy odnośnie możliwości zaklasyfikowania wydatków dokonanych na wypłatę wynagrodzenia podwykonawców (należność główną oraz wynikające z wyroku lub ugody sądowej odsetki) w rozdziale właściwym dla prowadzonej inwestycji, tj. w rozdziale 92109, odpowiednio do zasady związane bezpośrednio z realizacją zadania, w tym wynagrodzenia dla podwykonawców robót budowlanych (paragraf 605) i odsetek (paragraf 458). Koszty postępowania sądowego i zastępstwa prawnego powinny być zaklasyfikowane w paragrafie 461, w rozdziale 75023, jako dotyczące całokształtu działalności gminy. RIO potwierdziła, że zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, w tym wynagrodzenia podwykonawcy, jak i należnych odsetek. Z zasady bezpośredniego związku nie wynika możliwość zaliczenia kosztów postępowania sądowego i zastępstwa procesowego do kosztów budowy.
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
Jednocześnie zauważono, iż z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, czy gmina terminowo uregulowała zobowiązanie wobec wykonawcy, zgodnie z zasadą dokonywania wydatków w wysokości i terminach wynikających z zaciągniętych wcześniej zobowiązań, a odniesiono się w nim jedynie do solidarnej odpowiedzialności wykonawcy głównego i inwestora w sytuacji, w której gmina została zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom, pomimo zapłacenia wykonawcy głównemu faktury, czyli zaspokojeniu ciążącego na nim długu. Wyjaśnienia tej sytuacji nie zawierały również informacje o przebiegu budżetu przedłożone przez gminę.
Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu
Zobacz także: W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu udziału w Programie Powszechnej Dwujęzyczności
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.