| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa wynagrodzenia dla podwykonawców

Klasyfikacja budżetowa wynagrodzenia dla podwykonawców

Kwestia klasyfikacji budżetowej zapłaty wynagrodzenia dla podwykonawców robot budowlanych została poruszona we wniosku o udzielenie wyjaśnienia złożonym przez gminę do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.

Problematyczną kwestią, o którą pytano we wniosku jest wydatek dotyczący wypłaty wynagrodzenia podwykonawcom za wykonane roboty budowlane przy realizacji inwestycji „Centrum Aktywności Wiejskiej” ujęte w budżecie jako „Budowa świetlicy wiejskiej z przedszkolem (lokalne centrum aktywności wiejskiej)”, w tym zarówno wydatki wynikające z prawomocnego wyroku sądowego, jak i zamiaru zawarcia ugody sądowej.

Odnosząc się do tej sytuacji, Regionalna Izba Obrachunkowa podzieliła stanowisko gminy odnośnie możliwości zaklasyfikowania wydatków dokonanych na wypłatę wynagrodzenia podwykonawców (należność główną oraz wynikające z wyroku lub ugody sądowej odsetki) w rozdziale właściwym dla prowadzonej inwestycji, tj. w rozdziale 92109, odpowiednio do zasady związane bezpośrednio z realizacją zadania, w tym wynagrodzenia dla podwykonawców robót budowlanych (paragraf 605) i odsetek (paragraf 458). Koszty postępowania sądowego i zastępstwa prawnego powinny być zaklasyfikowane w paragrafie 461, w rozdziale 75023, jako dotyczące całokształtu działalności gminy. RIO potwierdziła, że zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, w tym wynagrodzenia podwykonawcy, jak i należnych odsetek. Z zasady bezpośredniego związku nie wynika możliwość zaliczenia kosztów postępowania sądowego i zastępstwa procesowego do kosztów budowy.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Jednocześnie zauważono, iż z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, czy gmina terminowo uregulowała zobowiązanie wobec wykonawcy, zgodnie z zasadą dokonywania wydatków w wysokości i terminach wynikających z zaciągniętych wcześniej zobowiązań, a odniesiono się w nim jedynie do solidarnej odpowiedzialności wykonawcy głównego i inwestora w sytuacji, w której gmina została zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom, pomimo zapłacenia wykonawcy głównemu faktury, czyli zaspokojeniu ciążącego na nim długu. Wyjaśnienia tej sytuacji nie zawierały również informacje o przebiegu budżetu przedłożone przez gminę.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu

Zobacz także: W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu udziału w Programie Powszechnej Dwujęzyczności

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK