REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja budżetowa wynagrodzenia dla podwykonawców

Monika Małek
Klasyfikacja budżetowa/ Fot. Fotolia
Klasyfikacja budżetowa/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia klasyfikacji budżetowej zapłaty wynagrodzenia dla podwykonawców robot budowlanych została poruszona we wniosku o udzielenie wyjaśnienia złożonym przez gminę do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.

REKLAMA

Problematyczną kwestią, o którą pytano we wniosku jest wydatek dotyczący wypłaty wynagrodzenia podwykonawcom za wykonane roboty budowlane przy realizacji inwestycji „Centrum Aktywności Wiejskiej” ujęte w budżecie jako „Budowa świetlicy wiejskiej z przedszkolem (lokalne centrum aktywności wiejskiej)”, w tym zarówno wydatki wynikające z prawomocnego wyroku sądowego, jak i zamiaru zawarcia ugody sądowej.

REKLAMA

Odnosząc się do tej sytuacji, Regionalna Izba Obrachunkowa podzieliła stanowisko gminy odnośnie możliwości zaklasyfikowania wydatków dokonanych na wypłatę wynagrodzenia podwykonawców (należność główną oraz wynikające z wyroku lub ugody sądowej odsetki) w rozdziale właściwym dla prowadzonej inwestycji, tj. w rozdziale 92109, odpowiednio do zasady związane bezpośrednio z realizacją zadania, w tym wynagrodzenia dla podwykonawców robót budowlanych (paragraf 605) i odsetek (paragraf 458). Koszty postępowania sądowego i zastępstwa prawnego powinny być zaklasyfikowane w paragrafie 461, w rozdziale 75023, jako dotyczące całokształtu działalności gminy. RIO potwierdziła, że zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, w tym wynagrodzenia podwykonawcy, jak i należnych odsetek. Z zasady bezpośredniego związku nie wynika możliwość zaliczenia kosztów postępowania sądowego i zastępstwa procesowego do kosztów budowy.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Jednocześnie zauważono, iż z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, czy gmina terminowo uregulowała zobowiązanie wobec wykonawcy, zgodnie z zasadą dokonywania wydatków w wysokości i terminach wynikających z zaciągniętych wcześniej zobowiązań, a odniesiono się w nim jedynie do solidarnej odpowiedzialności wykonawcy głównego i inwestora w sytuacji, w której gmina została zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom, pomimo zapłacenia wykonawcy głównemu faktury, czyli zaspokojeniu ciążącego na nim długu. Wyjaśnienia tej sytuacji nie zawierały również informacje o przebiegu budżetu przedłożone przez gminę.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu udziału w Programie Powszechnej Dwujęzyczności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA