REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w klasyfikacji budżetowej dochody i wydatki związane z projektem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Renata Niemiec
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

REKLAMA

REKLAMA

Jednostka oświatowa będąca jednostką budżetową powiatu przystąpiła do projektu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). W czerwcu do jednostki wpłynęła decyzja z PNWM o dofinansowaniu projektu (ze środków krajowych), który ma polegać na wymianie młodzieży (koszty związane z goszczeniem młodzieży niemieckiej w Polsce). Nasza jednostka oświatowa zarówno dochody, jak i wydatki klasyfikuje w rozdziale 80130. W jakiej klasyfikacji budżetowej przyjąć dochody i wydatkować środki (dział, rozdział, paragraf wraz z czwartą cyfrą)?

Środki finansowe uzyskane w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży powinno ujmować się w dziale 801 „Oświata i wychowanie”, rozdziale 80195 „Pozostała działalność”.

REKLAMA

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (dalej: PNWM) jest organizacją międzynarodową, utworzoną w 1991 r. przez rząd Polski i Niemiec w celu wspierania kontaktów między młodzieżą polską i niemiecką. Organizacja ma na celu wspierać spotkania i projekty młodzieżowe, jak też pomagać w ich organizowaniu. PNWM ma oficjalnie status organizacji międzynarodowej, co oznacza, że znajduje się w gronie takich organizacji, jak: Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych, UNESCO.

Pieniądze na działalność PNWM pochodzą od Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec, w formie dofinansowania (wsparcia finansowego – grantu) na realizację danego zadania (projektu).

Zobacz również: Ewidencja wartości niematerialnych i prawnych

Grant to inaczej dotacja, subwencja, dofinansowanie, wsparcie finansowe lub też pozafinansowe dla osoby lub organizacji, z przeznaczeniem na realizację określonego celu, na przykład:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● społecznego,

● naukowego,

● artystycznego,

które przyznawane jest przez poszczególne państwa, organizacje międzynarodowe lub instytucje organizacji międzynarodowych.

REKLAMA

Środki finansowe przekazane jednostce przez PNWM należy uznać za środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi innych niż środki europejskie, zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), nie będą to więc środki z budżetu Unii Europejskiej. Zasadne jest więc ujęcie otrzymanych środków w § 200 „Dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 5 i 6 ustawy lub płatności w ramach budżetu środków europejskich, zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, z właściwą czwartą cyfrą. W tym przypadku czwartą cyfrą winna być „4”, ponieważ cyfrą tą obejmuje się współfinansowanie pożyczek i kredytów zagranicznych oraz darowizn lub grantów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje. Czwartą cyfrę „4” stosuje się do oznaczenia dochodów, których źródłem są środki z budżetu państwa lub inne przekazane jednostkom sektora finansów publicznych na współfinansowanie działań realizowanych z pożyczek i kredytów zagranicznych z międzynarodowych instytucji finansowych, a także środków pochodzących z darowizn i grantów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje.

Realizacja projektu w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży jest jakby działalnością związaną pośrednio z realizacją zadań statutowych szkoły. Stanowi jednak bardzo ważne uzupełnienie oferty edukacyjnej, umożliwiającej uczniom i nauczycielom zapoznanie się z systemem edukacyjnym innych państw. Dlatego też uznałam, że środki finansowe powinno się ująć w dziale 801 „Oświata i wychowanie”, rozdziale 80195 „Pozostała działalność”. Szczegółowy sposób ujęcia dochodów i wydatków wskazano w tabeli 1 i tabeli 2.

Tabela 1. Sposób ujęcia w planie finansowym jednostki środków otrzymanych na realizację projektu PNWM – dochody

Dział

Rozdział

Paragraf

Nazwa

Plan

Dochody otrzymane

801

OŚWIATA I WYCHOWANIE

80195

Pozostała działalność

2004

Dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 5 i 6 ustawy lub płatności w ramach budżetu środków europejskich

RAZEM DOCHODY

Tabela 2. Sposób ujęcia w planie finansowym jednostki środków otrzymanych na realizację projektu PNWM – wydatki

Dział

Rozdział

Paragraf

Nazwa

Plan

Wykonanie

801

OŚWIATA I WYCHOWANIE

80195

Pozostała działalność

4174

Wynagrodzenia bezosobowe, w tym:

– umowy zlecenia,

– umowy o dzieło;

4304

koszty zakwaterowania,

koszty transportu,

– koszty wyżywienia,

– koszty pośrednika językowego;

4414

Podróże służbowe krajowe:

delegacje służbowe,

– ryczałt samochodowy;

4434

Różne opłaty i składki:

ubezpieczenia.

RAZEM WYDATKI

RENATA NIEMIEC

finansista, posiada długoletni staż pracy w jednostce samorządu terytorialnego oraz doświadczenie w zakresie finansów i rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej

Podstawy prawne

● art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 5 ust. 3 pkt 5 i pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1146)

● załącznik nr 3, załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053)

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA