reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Jak ująć w klasyfikacji budżetowej dochody i wydatki związane z projektem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Jak ująć w klasyfikacji budżetowej dochody i wydatki związane z projektem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Jednostka oświatowa będąca jednostką budżetową powiatu przystąpiła do projektu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). W czerwcu do jednostki wpłynęła decyzja z PNWM o dofinansowaniu projektu (ze środków krajowych), który ma polegać na wymianie młodzieży (koszty związane z goszczeniem młodzieży niemieckiej w Polsce). Nasza jednostka oświatowa zarówno dochody, jak i wydatki klasyfikuje w rozdziale 80130. W jakiej klasyfikacji budżetowej przyjąć dochody i wydatkować środki (dział, rozdział, paragraf wraz z czwartą cyfrą)?

Środki finansowe uzyskane w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży powinno ujmować się w dziale 801 „Oświata i wychowanie”, rozdziale 80195 „Pozostała działalność”.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (dalej: PNWM) jest organizacją międzynarodową, utworzoną w 1991 r. przez rząd Polski i Niemiec w celu wspierania kontaktów między młodzieżą polską i niemiecką. Organizacja ma na celu wspierać spotkania i projekty młodzieżowe, jak też pomagać w ich organizowaniu. PNWM ma oficjalnie status organizacji międzynarodowej, co oznacza, że znajduje się w gronie takich organizacji, jak: Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych, UNESCO.

Pieniądze na działalność PNWM pochodzą od Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec, w formie dofinansowania (wsparcia finansowego – grantu) na realizację danego zadania (projektu).

Zobacz również: Ewidencja wartości niematerialnych i prawnych

Grant to inaczej dotacja, subwencja, dofinansowanie, wsparcie finansowe lub też pozafinansowe dla osoby lub organizacji, z przeznaczeniem na realizację określonego celu, na przykład:

● społecznego,

● naukowego,

● artystycznego,

które przyznawane jest przez poszczególne państwa, organizacje międzynarodowe lub instytucje organizacji międzynarodowych.

Środki finansowe przekazane jednostce przez PNWM należy uznać za środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi innych niż środki europejskie, zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), nie będą to więc środki z budżetu Unii Europejskiej. Zasadne jest więc ujęcie otrzymanych środków w § 200 „Dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 5 i 6 ustawy lub płatności w ramach budżetu środków europejskich, zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, z właściwą czwartą cyfrą. W tym przypadku czwartą cyfrą winna być „4”, ponieważ cyfrą tą obejmuje się współfinansowanie pożyczek i kredytów zagranicznych oraz darowizn lub grantów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje. Czwartą cyfrę „4” stosuje się do oznaczenia dochodów, których źródłem są środki z budżetu państwa lub inne przekazane jednostkom sektora finansów publicznych na współfinansowanie działań realizowanych z pożyczek i kredytów zagranicznych z międzynarodowych instytucji finansowych, a także środków pochodzących z darowizn i grantów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama