REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w klasyfikacji budżetowej dochody i wydatki związane z projektem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Renata Niemiec
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

REKLAMA

REKLAMA

Jednostka oświatowa będąca jednostką budżetową powiatu przystąpiła do projektu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). W czerwcu do jednostki wpłynęła decyzja z PNWM o dofinansowaniu projektu (ze środków krajowych), który ma polegać na wymianie młodzieży (koszty związane z goszczeniem młodzieży niemieckiej w Polsce). Nasza jednostka oświatowa zarówno dochody, jak i wydatki klasyfikuje w rozdziale 80130. W jakiej klasyfikacji budżetowej przyjąć dochody i wydatkować środki (dział, rozdział, paragraf wraz z czwartą cyfrą)?

Środki finansowe uzyskane w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży powinno ujmować się w dziale 801 „Oświata i wychowanie”, rozdziale 80195 „Pozostała działalność”.

REKLAMA

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (dalej: PNWM) jest organizacją międzynarodową, utworzoną w 1991 r. przez rząd Polski i Niemiec w celu wspierania kontaktów między młodzieżą polską i niemiecką. Organizacja ma na celu wspierać spotkania i projekty młodzieżowe, jak też pomagać w ich organizowaniu. PNWM ma oficjalnie status organizacji międzynarodowej, co oznacza, że znajduje się w gronie takich organizacji, jak: Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych, UNESCO.

Pieniądze na działalność PNWM pochodzą od Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec, w formie dofinansowania (wsparcia finansowego – grantu) na realizację danego zadania (projektu).

Zobacz również: Ewidencja wartości niematerialnych i prawnych

Grant to inaczej dotacja, subwencja, dofinansowanie, wsparcie finansowe lub też pozafinansowe dla osoby lub organizacji, z przeznaczeniem na realizację określonego celu, na przykład:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● społecznego,

● naukowego,

● artystycznego,

które przyznawane jest przez poszczególne państwa, organizacje międzynarodowe lub instytucje organizacji międzynarodowych.

REKLAMA

Środki finansowe przekazane jednostce przez PNWM należy uznać za środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi innych niż środki europejskie, zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), nie będą to więc środki z budżetu Unii Europejskiej. Zasadne jest więc ujęcie otrzymanych środków w § 200 „Dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 5 i 6 ustawy lub płatności w ramach budżetu środków europejskich, zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, z właściwą czwartą cyfrą. W tym przypadku czwartą cyfrą winna być „4”, ponieważ cyfrą tą obejmuje się współfinansowanie pożyczek i kredytów zagranicznych oraz darowizn lub grantów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje. Czwartą cyfrę „4” stosuje się do oznaczenia dochodów, których źródłem są środki z budżetu państwa lub inne przekazane jednostkom sektora finansów publicznych na współfinansowanie działań realizowanych z pożyczek i kredytów zagranicznych z międzynarodowych instytucji finansowych, a także środków pochodzących z darowizn i grantów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje.

Realizacja projektu w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży jest jakby działalnością związaną pośrednio z realizacją zadań statutowych szkoły. Stanowi jednak bardzo ważne uzupełnienie oferty edukacyjnej, umożliwiającej uczniom i nauczycielom zapoznanie się z systemem edukacyjnym innych państw. Dlatego też uznałam, że środki finansowe powinno się ująć w dziale 801 „Oświata i wychowanie”, rozdziale 80195 „Pozostała działalność”. Szczegółowy sposób ujęcia dochodów i wydatków wskazano w tabeli 1 i tabeli 2.

Tabela 1. Sposób ujęcia w planie finansowym jednostki środków otrzymanych na realizację projektu PNWM – dochody

Dział

Rozdział

Paragraf

Nazwa

Plan

Dochody otrzymane

801

OŚWIATA I WYCHOWANIE

80195

Pozostała działalność

2004

Dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 5 i 6 ustawy lub płatności w ramach budżetu środków europejskich

RAZEM DOCHODY

Tabela 2. Sposób ujęcia w planie finansowym jednostki środków otrzymanych na realizację projektu PNWM – wydatki

Dział

Rozdział

Paragraf

Nazwa

Plan

Wykonanie

801

OŚWIATA I WYCHOWANIE

80195

Pozostała działalność

4174

Wynagrodzenia bezosobowe, w tym:

– umowy zlecenia,

– umowy o dzieło;

4304

koszty zakwaterowania,

koszty transportu,

– koszty wyżywienia,

– koszty pośrednika językowego;

4414

Podróże służbowe krajowe:

delegacje służbowe,

– ryczałt samochodowy;

4434

Różne opłaty i składki:

ubezpieczenia.

RAZEM WYDATKI

RENATA NIEMIEC

finansista, posiada długoletni staż pracy w jednostce samorządu terytorialnego oraz doświadczenie w zakresie finansów i rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej

Podstawy prawne

● art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 5 ust. 3 pkt 5 i pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1146)

● załącznik nr 3, załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053)

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA