| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > W jakim paragrafie ująć wpływ kary za zajęcie pasa drogowego

W jakim paragrafie ująć wpływ kary za zajęcie pasa drogowego

Podmiot gospodarczy obciążono karą pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. W jakim paragrafie należy zaksięgować taką należność (§ 0490 czy 0570/0580)?

W zależności od rodzaju podmiotu gospodarczego, który został obciążony karą za zajęcie pasa drogowego, właściwy będzie § 057 „Grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych” lub § 058 „Grzywny i inne kary pieniężne od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych”.

Podmiotem gospodarczym jest osoba, która prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą, przy czym forma prowadzenia działalności gospodarczej jest zróżnicowana w zależności od rozmiaru i przedmiotu. W zależności od form prawno-organizacyjnych podmiotem gospodarczym może być osoba prawna, osoba fizyczna, jak również inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Aby udzielić właściwej odpowiedzi, należy określić, czy podmiotem gospodarczym obciążonym karą jest:

● osoba fizyczna,

● osoba prawna,

● inna jednostka organizacyjna.

Zobacz również: W jakim paragrafie ująć wydatki poniesione w związku z odbiorem boiska

Na podstawie zgody wydanej przez zarządcę drogi na wejście w teren pasa drogowego i jego zajęcie w celu przeprowadzenia jakichkolwiek działań, opłata pobierana jest na podstawie art. 40 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. Za zajęcie pasa drogowego pobierana jest opłata jednorazowo lub wielorazowo (roczna), a zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia właściwego zarządcy drogi obciążane jest karą pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty, należnej z tytułu zajęcia pasa drogowego. Kara pieniężna wymierzana jest w drodze decyzji administracyjnej.

Opłata za zajęcie pasa drogowego ujmowana jest zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, w § 049 „Wpływy z innych lokalnych opłat pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie odrębnych ustaw” z właściwą czwartą cyfrą.

Kary pieniężne wymierzone w drodze decyzji administracyjnej za zajęcie pasa drogowego:

● bez zezwolenia,

● z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu zarządcy drogi,

● o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu zarządcy drogi,

ujmuje się w zależności od tego, czy obciążono karą osobę fizyczną, czy osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną, w § 057 „Grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych” z właściwą czwartą cyfrą, który obejmuje grzywny i kary od osób fizycznych wymierzonych i pobieranych przez sądy oraz właściwe organy administracji publicznej, lub w § 058 „Grzywny i inne kary pieniężne od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych” z właściwą czwartą cyfrą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »