reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > W jakim paragrafie ująć wpływ kary za zajęcie pasa drogowego

W jakim paragrafie ująć wpływ kary za zajęcie pasa drogowego

Podmiot gospodarczy obciążono karą pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. W jakim paragrafie należy zaksięgować taką należność (§ 0490 czy 0570/0580)?

W zależności od rodzaju podmiotu gospodarczego, który został obciążony karą za zajęcie pasa drogowego, właściwy będzie § 057 „Grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych” lub § 058 „Grzywny i inne kary pieniężne od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych”.

Podmiotem gospodarczym jest osoba, która prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą, przy czym forma prowadzenia działalności gospodarczej jest zróżnicowana w zależności od rozmiaru i przedmiotu. W zależności od form prawno-organizacyjnych podmiotem gospodarczym może być osoba prawna, osoba fizyczna, jak również inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Aby udzielić właściwej odpowiedzi, należy określić, czy podmiotem gospodarczym obciążonym karą jest:

● osoba fizyczna,

● osoba prawna,

● inna jednostka organizacyjna.

Zobacz również: W jakim paragrafie ująć wydatki poniesione w związku z odbiorem boiska

Na podstawie zgody wydanej przez zarządcę drogi na wejście w teren pasa drogowego i jego zajęcie w celu przeprowadzenia jakichkolwiek działań, opłata pobierana jest na podstawie art. 40 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. Za zajęcie pasa drogowego pobierana jest opłata jednorazowo lub wielorazowo (roczna), a zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia właściwego zarządcy drogi obciążane jest karą pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty, należnej z tytułu zajęcia pasa drogowego. Kara pieniężna wymierzana jest w drodze decyzji administracyjnej.

Opłata za zajęcie pasa drogowego ujmowana jest zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, w § 049 „Wpływy z innych lokalnych opłat pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie odrębnych ustaw” z właściwą czwartą cyfrą.

Kary pieniężne wymierzone w drodze decyzji administracyjnej za zajęcie pasa drogowego:

● bez zezwolenia,

● z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu zarządcy drogi,

● o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu zarządcy drogi,

ujmuje się w zależności od tego, czy obciążono karą osobę fizyczną, czy osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną, w § 057 „Grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych” z właściwą czwartą cyfrą, który obejmuje grzywny i kary od osób fizycznych wymierzonych i pobieranych przez sądy oraz właściwe organy administracji publicznej, lub w § 058 „Grzywny i inne kary pieniężne od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych” z właściwą czwartą cyfrą.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 05.11.2014

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Opłaty za zajęcie pasa drogowego - klasyfikacja budżetowa
Opłaty za zajęcie pasa drogowego - klasyfikacja budżetowa

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama