reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Jak prawidłowo księgować opłaty za żywienie nauczycieli przedszkola?

Jak prawidłowo księgować opłaty za żywienie nauczycieli przedszkola?

Nauczyciele przedszkola korzystają czasem z płatnych posiłków. Czy te opłaty można księgować razem z opłatami dzieci?

Opłaty nauczycieli przedszkola za żywienie - paragraf 067 czy 083?

Pytanie: Do tej pory w paragrafie 067 „Wpływy z opłat za korzystanie z wyżywienia w jednostkach realizujących zadania z zakresu wychowania przedszkolnego” księgowałam opłaty wnoszone przez rodziców za żywienie dzieci oraz opłaty nauczycieli zatrudnionych w oddziale przedszkolnym. Po interwencji kontroli wewnętrznej opłaty za nauczycieli mam księgować w paragrafie 083. Czy zarzut jest słuszny?

Odpowiedź: Tak, zarzut jest słuszny. Sprzedaż posiłku nauczycielowi należy klasyfikować jako usługę gastronomiczną, więc w systematyce klasyfikacji budżetowej właściwym paragrafem będzie paragraf 083 "Wpływy z usług". Należy odróżniać sprzedaż (ma charakter cywilnoprawny), przy której występuje cena jednostkowa usługi, od pobierania opłat za posiłki od uczniów (art. 67a ustawy o systemie oświaty), stanowiących w rozumieniu art. 60 uofp niepodatkowe należności o charakterze publicznoprawnym (nie podlegają opodatkowaniu VAT). Oprócz tego opłatę kalkuluje się według tzw. wsadu do kotła, natomiast cenę posiłku nauczyciela czy innego pracownika należy kalkulować z uwzględnieniem wszystkich ponoszonych kosztów związanych z wytworzeniem tego posiłku. Warto zwrócić uwagę, że pobranie opłat za posiłki spożywane przez uczniów realizowane jest w ramach zadań opiekuńczych, a "dokarmianie" nauczycieli to działalność gospodarcza gminy.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i szkoleniowiec

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama