| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Jak prawidłowo księgować opłaty za żywienie nauczycieli przedszkola?

Jak prawidłowo księgować opłaty za żywienie nauczycieli przedszkola?

Nauczyciele przedszkola korzystają czasem z płatnych posiłków. Czy te opłaty można księgować razem z opłatami dzieci?

Opłaty nauczycieli przedszkola za żywienie - paragraf 067 czy 083?

Pytanie: Do tej pory w paragrafie 067 „Wpływy z opłat za korzystanie z wyżywienia w jednostkach realizujących zadania z zakresu wychowania przedszkolnego” księgowałam opłaty wnoszone przez rodziców za żywienie dzieci oraz opłaty nauczycieli zatrudnionych w oddziale przedszkolnym. Po interwencji kontroli wewnętrznej opłaty za nauczycieli mam księgować w paragrafie 083. Czy zarzut jest słuszny?

Odpowiedź: Tak, zarzut jest słuszny. Sprzedaż posiłku nauczycielowi należy klasyfikować jako usługę gastronomiczną, więc w systematyce klasyfikacji budżetowej właściwym paragrafem będzie paragraf 083 "Wpływy z usług". Należy odróżniać sprzedaż (ma charakter cywilnoprawny), przy której występuje cena jednostkowa usługi, od pobierania opłat za posiłki od uczniów (art. 67a ustawy o systemie oświaty), stanowiących w rozumieniu art. 60 uofp niepodatkowe należności o charakterze publicznoprawnym (nie podlegają opodatkowaniu VAT). Oprócz tego opłatę kalkuluje się według tzw. wsadu do kotła, natomiast cenę posiłku nauczyciela czy innego pracownika należy kalkulować z uwzględnieniem wszystkich ponoszonych kosztów związanych z wytworzeniem tego posiłku. Warto zwrócić uwagę, że pobranie opłat za posiłki spożywane przez uczniów realizowane jest w ramach zadań opiekuńczych, a "dokarmianie" nauczycieli to działalność gospodarcza gminy.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i szkoleniowiec

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK