Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu opłaty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące opłaty.
Opłaty za pobyt bezdomnych w noclegowni a VAT
Aktualizacja: 08.02.2019
Ośrodek pomocy społecznej (jednostka organizacyjna gminy) prowadzi noclegownię dla bezdomnych. Placówka jest czynna od zmierzchu do godziny ósmej rano następnego dnia. Z pobytu w noclegowni korzystają osoby skierowane decyzją ośrodka pomocy społecznej. Gmina zawarła z innymi gminami porozumienie w zakresie udzielenia schronienia bezdomnym mężczyznom z tychże gmin. Otrzyma z tego tytułu stosowną opłatę składającą się z opłaty stałej (niezależnej od udzielenia bezdomnym schronienia) i opłaty za pobyt (za każdą skierowaną osobę). Czy opłaty te korzystają ze zwolnienia z VAT? Czy należy wystawiać z tytułu ich pobrania faktury? »
Aktualizacja: 22.11.2018
Opłatę targową powinien uiszczać ten, kto prowadzi sprzedaż na targowisku, także w sytuacji, gdy działa we własnym imieniu, ale na rzecz innego podmiotu. »
Aktualizacja: 25.10.2018
Opłata reklamowa uregulowana została w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę może wprowadzić rada gminy. Sprawdź ile w 2019 roku wyniesie opłata reklamowa. Od kogo pobiera się opłatę reklamową? »
Opłaty za wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji poza VAT
Aktualizacja: 12.07.2018
Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kwalifikacji - na gruncie VAT - uzyskiwanych przez jednostki oświatowe dochodów dotyczy konieczności rozliczania opłat za wydawanie duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych. W tej kwestii wypowiedział się wojewódzki sąd administracyjny w Rzeszowie. »
Zamieszkiwanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym a opłaty za odpady komunalne
Aktualizacja: 20.12.2017
Nielegalne zamieszkiwanie na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie uzasadnia powstania w stosunku do działkowca obowiązku w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi - to stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego. »
Ustawa o usługach płatniczych już od 13 stycznia 2018 r.
Aktualizacja: 27.11.2017
Ustawa o usługach płatniczych ma wejść w życie już 13 stycznia 2018 r. Eksperci z Konfederacji Lewiatan uważają, że to zdecydowanie za szybko. Konkretnie chodzi o zbyt krótkie vacatio legis. »
Opłata zastępcza 2017 r. - nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii podpisana
Aktualizacja: 16.08.2017
Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii podpisana przez Prezydenta. Co się zmieni? »
Jak prawidłowo księgować opłaty za żywienie nauczycieli przedszkola?
Aktualizacja: 29.06.2017
Nauczyciele przedszkola korzystają czasem z płatnych posiłków. Czy te opłaty można księgować razem z opłatami dzieci? »
Opłaty za wodę - o ile wzrosną rachunki?
Aktualizacja: 19.08.2016
Opłaty za kranówkę mogą wzrosnąć, ale nie będzie to znacząca podwyżka - przekonuje Ministerstwo Środowiska. Czy zmianie ulegną również rachunki za prąd? »
Opłaty za zajęcie pasa drogowego a Ordynacja podatkowa
Aktualizacja: 26.02.2016
Czy do opłat za zajęcie pasa drogowego mają zastosowanie przepisy działu III ustawy Ordynacja podatkowa? Wyjaśnień udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie. »
Seniorzy zwolnieni z opłat abonamentowych
Aktualizacja: 13.07.2015
Senacki projekt nowelizacji znosi dotychczasowy obowiązek składania oświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75. rok życia. Według autorów przedłożenia obowiązek ten jest uciążliwy i trudny do wypełnienia m.in. ze względu na stan zdrowia 75-latków. Z tego powodu - uzasadniają autorzy projektu - "osoby te często nie dopełniały wymaganych formalności, ponosząc ich konsekwencje". »
Drugi kierunek studiów bez opłat
Aktualizacja: 11.07.2014
Rząd poparł m.in. poselską poprawkę, która znosi odpłaty za drugi kierunek studiów, dostosowując prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Projekt nowelizacji ustawy jest już w Sejmie. »