Wynagrodzenie pracownika związkowca
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty (w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne) związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego:
REKLAMA
1) z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej – na podstawie art. 31 ust. 1 w związku z art. 34 ust. 2,
REKLAMA
2) od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – na podstawie art. 31 ust. 3, odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji – w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (art. 341 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych).
Istotne jest, że zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej przedstawia pracodawcy, który zwolni pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, informacje o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji oraz u każdego z tych pracodawców – w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, według stanu na ostatni dzień miesiąca. Następnie jest zobowiązany przedstawić informacje o liczbie członków, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zwolnienie pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Polecamy: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
Z kolei sposób i tryb ponoszenia kosztów (partycypacji) określa każdy pracodawca, który zwolni pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w zakresie dotyczącym kosztów związanych z zatrudnianiem tego pracownika lub tych pracowników.
Moim zdaniem, ze względu na brak możliwości zastosowania innego paragrafu, należałoby skorzystać z paragrafu 443 „Różne opłaty i składki”, ponieważ obejmuje on różnego rodzaju płatności oraz składki.
PODSTAWY PRAWNE
● art. 341 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881)
● załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2294)
REKLAMA
REKLAMA