reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Nieprawidłowości > Bieżące wydatki budżetowe

Bieżące wydatki budżetowe

Jeżeli jednostka budżetowa rejestruje bieżące wydatki budżetowe ujęte w planie finansowym przy pomocy konta 131, to popełnia błąd. Które konto jest zatem właściwe?

Błędy w polityce rachunkowości

Polityka rachunkowości to bazowy,  zbiorczy, wewnętrzny akt prawny, prejudycjalny dla całego systemu rachunkowości.

Przyjęta i stosowana polityka rachunkowości determinuje fazę ewidencji zdarzeń gospodarczych, fazę sprawozdawczości informacji generowanych przez rachunkowość.

Poprzez  omawianą dokumentację organizuje się całościowo wszelkie aspekty rachunkowości.

Polityka rachunkowości dotyczy m.in. sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym. m.in. zakładowego planu kont z wykazem kont księgi głównej, zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych i ich powiązanie z kontami księgi głównej.

W jednostkach sektora finansów publicznych przy ustalaniu planu kont winno się uwzględniać  zasady określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej jako: rozporządzenie o planie kont). Konta wskazane w rozporządzeniu należy traktować jako standardową liczbę kont, która podlega ograniczeniu jedynie o konta służące do księgowania operacji gospodarczych, nie występujących w jednostce. Ponadto liczba kont  podlega uzupełnieniu o konta zgodne co do treści ekonomicznej, w tym także przy wykorzystaniu symboli kont, które nie mają zastosowania w jednostce.

Zobacz również: Polityka rachunkowości i organizacja gospodarki finansowej w przypadku wspólnej obsługi księgowej

W kontekście tego przepisu nieprawidłowością rachunkowości jednostki odnośnie polityki rachunkowości w zakresie wadliwego zakładowego planu kont jest brak konta syntetycznego, analitycznego odnośnie operacji gospodarczych, które występują  w jednostce, a są źle ewidencjonowane.

Konta 130 i 131

Jeśli jednostka budżetowa rejestruje bieżące wydatki budżetowe ujęte w planie finansowym przy pomocy konta 131, to popełnia błąd.

Plan kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych określony załącznikiem Nr 3 do rozporządzenia o planie kont opisuje konto 131 jako konto rachunku bieżącego samorządowych zakładów budżetowych, z ewidencją środków pieniężnych działalności podstawowej samorządowych zakładów budżetowych znajdujących się  na rachunkach bankowych. Jednostka budżetowa winna zatem  ewidencjonować ponoszone wydatki za pomocą konta 130. Konto 130 służy bowiem do ewidencji stanu środków pieniężnych, obrotów na rachunku bankowym z tytułu wydatków, dochodów budżetowych objętych planem finansowym.

W jednostce budżetowej konto 131 może być zaadoptowane, ale nie do operacji gospodarczych, które winny być  zgodnie z obowiązującymi przepisami rejestrowane na innym wskazanym koncie. Tak bowiem sytuacja winna być zakwalifikowana jako błąd w polityce rachunkowości w prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 289)

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama