reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Nieprawidłowości > Czy można ustalić trwały zarząd nieruchomością na rzecz spółki cywilnej

Czy można ustalić trwały zarząd nieruchomością na rzecz spółki cywilnej

Do burmistrza miasta wpłynął wniosek od spółki cywilnej zawiązanej przez osoby fizyczne o oddanie jej w trwały zarząd nieruchomości obejmującej kontenerowiec (z pomieszczeniami biurowymi) i parking. Czy spółce takiej jako podmiotowi nieposiadającemu osobowości prawnej można oddać nieruchomość gminną w trwały zarząd?

Nie, nie można ustalić trwałego zarządu nieruchomością gminną na rzecz spółki cywilnej.

Trwały zarząd jest formą władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną (art. 43 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami; dalej: uogn). Pojęcie jednostki organizacyjnej jest zdefiniowane w art. 4 pkt 10 tej ustawy, zgodnie z którym należy przez nie rozumieć państwową lub samorządową jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego samorządowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe tworzone na podstawie art. 11–17 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i tylko takie jednostki mogą otrzymać nieruchomości gminne w trwały zarząd (art. 43 ust. 5 uogn).

IZABELA MOTOWILCZUK

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 4 pkt 10, art. 43 ust. 1 i 5 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 518; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1200)

● art. 11–17 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 532)

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama