reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Wydatki strukturalne > Montaż klimatyzatora - czy jest wydatkiem inwestycyjnym?

Montaż klimatyzatora - czy jest wydatkiem inwestycyjnym?

Pytanie: Przed zmianą przepisów dotyczących środków trwałych zamontowanie klimatyzatora traktowałam jako wydatki inwestycyjne, ponieważ koszt przekraczał zawsze 3500 zł. Obecnie ze środkami trwałymi mamy do czynienia dopiero od 10 000 zł. Zastanawiam się, do jakiego paragrafu powinien zostać zakwalifikowany zakup i montaż klimatyzatora ściennego. Pierwsza moja myśl to paragraf 430 „Zakup usług pozostałych”. Dalsze wydatki dotyczące konserwacji klimatyzatorów ujmuję zawsze w paragrafie 427 „Zakup usług remontowych”, stąd moje wątpliwości. Jakie jest zdanie Państwa eksperta na ten temat?

Odpowiedź: Tego typu klimatyzator stanowi stałe wyposażenie obiektu i jeżeli jego wartość wraz z montażem nie przekroczy 10 000 zł, to samo urządzenie powinno być sklasyfikowane w paragrafie 421 "Zakup materiałów i wyposażenia", a robocizna związana z jego montażem - w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych". Podstawowym celem zakupu klimatyzatora jest wyposażenie obiektu w to urządzenie, które podnosi komfort jego użytkowania, a nie sama usługa montażu.

Polecamy: Klasyfikacja budżetowa 2019

W związku z wprowadzoną od 1 stycznia 2018 r. - w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych - znaczącą zmianą kwoty umożliwiającej podatnikom podatku dochodowego jednorazowe zaliczenie do kosztów takich zakupów (z 3500 zł na 10 000 zł), pojawiły się wątpliwości co do możliwości skorzystania z uprawnienia do określenia w polityce rachunkowości niższej wartości środków trwałych umarzanych jednorazowo. Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów w sprawie ewidencji środków trwałych oraz klasyfikacji budżetowej wydatków majątkowych znajduje się w Poradniku Rachunkowości Budżetowej 5/2018 na str. 8-11.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, umów i aktów prawnych, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama