REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PRB: Wzór upoważnienia dla zastępcy głównego księgowego

Wzór upoważnienia dla zastępcy głównego księgowego
Wzór upoważnienia dla zastępcy głównego księgowego

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie do PRB: Jak powinno wyglądać upoważnienie wystawione przez głównego księgowego dla zastępcy głównego księgowego do pełnienia obowiązków w zastępstwie za głównego księgowego w czasie jego urlopu wypoczynkowego? Jakie trzeba w nim podać podstawy prawne?

Odpowiedź PRB:

REKLAMA

Główny księgowy nie ma kompetencji do udzielenia takiego upoważnienia. Obowiązki w tym zakresie może powierzać pracownikom tylko kierownik jednostki. Nie ma żadnego obowiązującego wzoru takiego upoważnienia.

Kto powierza obowiązki z zakresu gospodarki finansowej?

Obowiązki z zakresu gospodarki finansowej powierza pracownikom jednostki kierownik jednostki w formie:

  • odrębnego imiennego upoważnienia,
  • wskazania w regulaminie organizacyjnym jednostki.

Tak stanowi art. 53 ust. 2 uofp. Przyjęcie zaś obowiązków z zakresu rachunkowości przez pracownika musi być potwierdzone na piśmie (art. 4 ust. 5 uor). Te przepisy zawsze są podstawą prawną powierzenia obowiązków - gdy są one powierzane głównemu księgowemu, jak również jego zastępcy.

Jaka jest treść upoważnienia dla zastępcy głównego księgowego?

Treść upoważnienia zależy od wielu czynników, np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • powierzenia wszystkich obowiązków lub tylko wybranych,
  • upoważnienia do dokonania jednej określonej czynności,
  • powierzenia z powołaniem się na regulamin organizacyjny lub zakres czynności głównego księgowego albo wyszczególnienia powierzanych obowiązków w upoważnieniu,
  • upoważnienia na czas nieokreślony, ważnego w czasie każdej nieobecności głównego księgowego, lub na czas określony, lub na czas określonej nieobecności itp.

Wzór upoważnienia dla zastępcy głównego księgowego

REKLAMA

Z tego względu trudno jest opracować jeden konkretny wzór. Podamy przykład takiego upoważnienia, które zostało udzielone do pełnienia wszystkich obowiązków za głównego księgowego w czasie jego urlopu wypoczynkowego, przy założeniu, że szczegółowy wykaz obowiązków wykonywanych przez głównego księgowego został ustalony w jego zakresie czynności, który jest dołączony do upoważnienia.

W przypadku takiego ogólnego upoważnienia zastępca głównego księgowego wykonuje w podanym w nim okresie wszystkie swoje obowiązki oraz dodatkowo wszystkie obowiązki należące do głównego księgowego - przypisane mu w zakresie czynności.

Wzór. Przekazanie obowiązków głównego księgowego zastępcy głównego księgowego na czas określony

wzór upoważnienia

wzór upoważnienia

Dziennik Gazeta Prawna

Podstawy prawne:

  • art. 53 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 305; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 655)
  • art. 4 ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2106)

Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli RIO

Artykuł z: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

REKLAMA

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

REKLAMA

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA