| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Otrzymanie z Urzędu Skarbowego podatku VAT a sprawozdanie Rb-28NWS

Otrzymanie z Urzędu Skarbowego podatku VAT a sprawozdanie Rb-28NWS

Czy należy po otrzymaniu z Urzędu Skarbowego podatku VAT naliczonego w miesiącu sierpniu umniejszyć wykonanie wydatków niewygasających, które w 2013 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego i złożyć sprawozdanie Rb-28NWS za III kwartał?

Na to pytanie odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. RIO stwierdziła, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej w § 18 ust. 5 zawarto postanowienie, że sprawozdanie RB-28NWS sporządza się narastająco za I i II kwartały roku budżetowego. W załączniku nr 39 „Instrukcja sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego” zgodnie z zapisem w § 24 ust. 2 korekty sprawozdania RB-28NWS są sporządzane tylko za I kwartał w danym roku budżetowym. W związku z tym jednostki samorządu terytorialnego nie mogą sporządzać sprawozdania Rb-28NWS za III kwartał roku budżetowego oraz nie sporządzają korekt tego sprawozdania za II kwartał.

RIO w Gdańsku udzieliła również odpowiedzi na inne pytanie w tym przedmiocie: „czy należy po otrzymaniu z Urzędu Skarbowego podatku VAT naliczonego w miesiącu sierpniu zakwalifikować podatek VAT jako dochód budżetu i nie zmniejszać kwoty wydatków oraz nie korygować sprawozdania RB-28NWS?”.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość budżetowa

W tej kwestii izba podkreśla, iż podatek VAT naliczony w sierpniu wpływa do gminy z Urzędu Skarbowego jako dochód w § 097 Wpływy z różnych dochodów. Podatek VAT nie zmniejsza wykonania wydatków niewygasających, z uwagi za czas realizacji tych wydatków (30 czerwca), jak również z faktu, że zwrot VAT w stosunku do wydatków zrealizowanych jest dochodem gminy, a nie powoduje ich zmniejszenia.

W kwestii korekt sprawozdania Rb-28NWS RIO odnosi się ponownie do kwestii przedstawionych w odpowiedzi na poprzednie pytanie, mianowicie „zgodnie z zapisem w § 24 ust. 2 korekty sprawozdania Rb-28NWS są sporządzane tylko za I kwartał w danym roku budżetowym.”

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 119) 

Źródło: RIO w Gdańsku, sygn. WIAS – 0602/26/2014

Zobacz również w Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB: Które rodzaje sprawozdań budżetowych należy przekazywać w formie elektronicznej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »