REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otrzymanie z Urzędu Skarbowego podatku VAT a sprawozdanie Rb-28NWS

VAT w sprawozdaniu Rb-28NWS
VAT w sprawozdaniu Rb-28NWS
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy należy po otrzymaniu z Urzędu Skarbowego podatku VAT naliczonego w miesiącu sierpniu umniejszyć wykonanie wydatków niewygasających, które w 2013 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego i złożyć sprawozdanie Rb-28NWS za III kwartał?

REKLAMA

REKLAMA

Na to pytanie odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. RIO stwierdziła, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej w § 18 ust. 5 zawarto postanowienie, że sprawozdanie RB-28NWS sporządza się narastająco za I i II kwartały roku budżetowego. W załączniku nr 39 „Instrukcja sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego” zgodnie z zapisem w § 24 ust. 2 korekty sprawozdania RB-28NWS są sporządzane tylko za I kwartał w danym roku budżetowym. W związku z tym jednostki samorządu terytorialnego nie mogą sporządzać sprawozdania Rb-28NWS za III kwartał roku budżetowego oraz nie sporządzają korekt tego sprawozdania za II kwartał.

RIO w Gdańsku udzieliła również odpowiedzi na inne pytanie w tym przedmiocie: „czy należy po otrzymaniu z Urzędu Skarbowego podatku VAT naliczonego w miesiącu sierpniu zakwalifikować podatek VAT jako dochód budżetu i nie zmniejszać kwoty wydatków oraz nie korygować sprawozdania RB-28NWS?”.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość budżetowa

W tej kwestii izba podkreśla, iż podatek VAT naliczony w sierpniu wpływa do gminy z Urzędu Skarbowego jako dochód w § 097 Wpływy z różnych dochodów. Podatek VAT nie zmniejsza wykonania wydatków niewygasających, z uwagi za czas realizacji tych wydatków (30 czerwca), jak również z faktu, że zwrot VAT w stosunku do wydatków zrealizowanych jest dochodem gminy, a nie powoduje ich zmniejszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kwestii korekt sprawozdania Rb-28NWS RIO odnosi się ponownie do kwestii przedstawionych w odpowiedzi na poprzednie pytanie, mianowicie „zgodnie z zapisem w § 24 ust. 2 korekty sprawozdania Rb-28NWS są sporządzane tylko za I kwartał w danym roku budżetowym.”

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 119) 

Źródło: RIO w Gdańsku, sygn. WIAS – 0602/26/2014

Zobacz również w Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB: Które rodzaje sprawozdań budżetowych należy przekazywać w formie elektronicznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mama pracuje, a tata zostaje z dzieckiem. Co z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim?

W ostatnich latach urlopy związane z urodzeniem się dziecka są wśród ojców coraz bardziej popularne. Czy tata może otrzymać zasiłek macierzyński?

Czy można zakupić karnet na basen z ZFŚS?

"Zamierzamy przekazać pracownikom karnety na basen. Czy można w całości sfinansować je ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?" - pyta czytelnik.

Odpis na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych. Pierwsza rata do 31 maja 2024 r.

Do 31 należy przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jakie przepisy stosujemy w 2024 r. w przypadku pracowników niepedagogicznych?

Kolejne jednostki sektora finansów publicznych objęte SWR. Co jeszcze proponuje MF?

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowana została informacja o projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Proponowane zmiany są związane z związek z wdrażaniem nowych przepisów unijnych, które weszły w życie z końcem kwietnia 2024 r.

REKLAMA

Czternaste emerytury już we wrześniu 2024 r. Znamy plany resortu pracy

Według informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu miesiącem wypłaty tzw. czternastej emerytury w 2024 r. będzie wrzesień, podobnie jak w roku ubiegłym. Kto dostanie tzw. czternastkę i od czego to zależy?

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

REKLAMA