REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice kursowe w sprawozdaniu finansowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Jeżewska
Różnice kursowe w sprawozdaniu finansowym/ Fot. Fotolia
Różnice kursowe w sprawozdaniu finansowym/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od generalnej zasady wynikowego rozliczania różnic kursowych ustawodawca wprowadził odstępstwo co do bilansowego rozliczania różnic kursowych zarówno w ujęciu bieżącym, jak i okresowym. Podstawową reperkusją takiego stanu rzeczy jest zmiana wartości aktywów, co do których różnice kursowe się odnoszą.

REKLAMA

Różnice kursowe jako skutek wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych

Różnice kursowe w księgach rachunkowych są ustalane przy uwzględnieniu kryterium czasu w dwóch momentach:

- w ciągu roku obrotowego;

- na moment bilansowy.

Powstające na bieżąco (w ciągu roku obrotowego) jak i ustalane na dzień bilansowy różnice rozlicza się (art. 30 ust 4 ustawy o rachunkowości) wynikowo do kosztów finansowych bądź przychodów finansowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje katalog aktywów i pasywów odnośnie, których różnice kursowe podlegają rozliczeniu wynikowo.

Różnice kursowe wpływają na przychody lub koszty finansowe odnośnie:

  • środków pieniężnych, należności, zobowiązań, w tym z tytułu pożyczek, kredytów (z wyłączeniem obowiązkowo związanych z finansowaniem środków trwałych w budowie, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji w nieruchomości) do momentu oddania do używania oraz  - o ile takie rozwiązanie przyjęła jednostka - towarów i produktów w okresie przygotowania ich do sprzedaży bądź długotrwałego wytwarzania;
  • krótkoterminowych aktywów finansowych, które są wyceniane w cenach rynkowych;
  • długoterminowych aktywów finansowych wycenianych w cenach rynkowych.

Różnice kursowe stanowią koszty finansowe w przypadku:

  •             krótkoterminowych aktywów finansowych, które są wyceniane po cenie nabycia/zakupu - nie wyższej od ceny rynkowej, a ustalona na dzień bilansowy cena rynkowa jest niższa od ceny nabycia/zakupu;
  •             długoterminowych aktywów finansowych wycenianych w cenach rynkowych;
  •             długoterminowych aktywów finansowych wycenianych po cenie nabycia.

Zobacz również: BILANS 2013 Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości w sprawozdaniu finansowym

REKLAMA

Od generalnej zasady wynikowego rozliczania różnic kursowych ustawodawca wprowadził odstępstwo co do bilansowego rozliczania różnic kursowych zarówno w ujęciu bieżącym, jak i okresowym. Podstawową reperkusją takiego stanu rzeczy jest zmiana (zmniejszenie albo zwiększenie) wartości aktywów, co do których różnice kursowe się odnoszą. Ponadto warto zauważyć, iż przepisami prawa dokonano segmentacji aktywów w odniesieniu do bilansowego rozliczania różnic kursowych na te od których różnice kursowe obligatoryjnie podlegają zabiegowi rozliczania oraz na aktywa, przy których różnice kursowe rozlicza się fakultatywnie wedle uznania jednostki.

W przypadku wyceny długoterminowych aktywów finansowych (akcje, inne papiery wartościowe) zdenominowanych w walutach obcych wycenianych na dzień bilansowy w cenach rynkowych z odniesieniem różnic w stosunku do ceny nabycia na kapitał z aktualizacji wyceny, rozliczanie bilansowe różnic kursowych jest obligatoryjne. Jeżeli jednak na skutek powstania ujemnych różnic kursowych kapitał z aktualizacji wyceny wykazałby w części dotyczącej danej inwestycji saldo debet, to wymaga ono odpisania w koszty finansowe (ujęcie wynikowe).

Przy finansowaniu zakupu środków trwałych w budowie, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji w nieruchomości do momentu oddania do używania tych aktywów różnice kursowe obowiązkowo wchodzą do ceny nabycia/zakupu lub kosztu wytworzenia tych składników majątku.

Powstałe w związku z finansowaniem zakupu środków trwałych w budowie, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji w nieruchomości już oddanych do używania, różnice kursowe w uzasadnionych przypadkach mogą korygować cenę nabycia/zakupu lub koszt wytworzenia.

Według uznania jednostki przy finansowaniu długotrwałego wytwarzania lub przygotowywania do sprzedaży towarów, produktów, różnice kursowe w uzasadnionych przypadkach mogą korygować cenę nabycia/zakupu , koszt wytworzenia. Warunkiem jest tu możliwość jednoznacznego ustalenia związku między zapasem a  ich zakupem lub wytworzeniem ze środków pochodzących z zaciągniętego walutowego kredytu lub pożyczki.

Powyższa analiza prowadzi do przyjęcia, iż generalnie różnice kursowe dotyczące aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych (z wyłączeniem różnic związanych z inwestycjami długoterminowymi) i powstałe na dzień wyceny bilansowej zalicza się do przychodów (dodatnie) bądź kosztów finansowych (ujemne).

Ujemne różnice kursowe powstają w sytuacji, gdy:

  • kurs waluty na dzień zarachowania, czyli powstania należności jest większy niż średni kurs NBP z dnia bilansowego;
  • kurs waluty na dzień zarachowania, czyli powstania zobowiązania jest mniejszy niż średni kurs NBP z dnia bilansowego.

Dodatnie różnice kursowe powstają w sytuacji, gdy:

  • kurs waluty na dzień ujęcia w księgach rachunkowych, czyli powstania należności jest mniejszy niż średni kurs NBP z dnia bilansowego;
  • kurs waluty na dzień ujęcia w księgach rachunkowych, czyli powstania zobowiązania jest większy niż średni kurs NBP z dnia bilansowego.

Sposób przedstawienia różnic kursowych zaliczanych do przychodów/kosztów finansowych jest konsekwencją przepisów art. 42 ust 3 ustawy o rachunkowości.

Wynik operacji finansowych stanowi różnicę między przychodami finansowymi z tytułu dodatnich różnic kursowych a kosztem finansowym z tytułu ujemnych różnic kursowych.

Prezentowanie per saldo różnic kursowych w rachunku zysków i strat sprowadza się do tego, iż:

  • nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi wykazuje się w pozycji G (wariant porównawczy) jako przychody finansowe - inne
  • nadwyżkę ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi wykazuje się w pozycji  H (wariant porównawczy) jako koszt finansowy - inne.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. 2013, poz. 330 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA