REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2019, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obniżenie wieku emerytalnego - prezydencki projekt

Prezydencki projekt ustawy przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat. Nowymi przepisami zajmuje się obecnie sejmowa podkomisja.

Jednorazowy dodatek pieniężny dla niektórych emerytów i rencistów KRUS

Świadczeniobiorcy KRUS otrzymają z urzędu (tj. bez konieczności składania wniosku) jednorazowy dodatek pieniężny. Jednorazowy dodatek pieniężny nie podlega opodatkowaniu i nie stanowi podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

W marcu 2016 r. osoby z niskimi świadczeniami emerytalnymi i rentowymi mają otrzymać jednorazowy dodatek. Ze wsparcia skorzystałoby ok. 6,5 mln emerytów i rencistów.

Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r. przewiduje zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent mundurowych 2015

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. wynosi 100,68 %. Waloryzacja świadczeń została przeprowadzona z urzędu.

Jak wyliczyć lata pracy do emerytury

Mam pytanie dotyczące lat zaliczanych do emerytury. Czy kobieta, która nie była nigdzie zatrudniona (jedynie ubezpieczona u małżonka w jego zakładzie pracy), która urodziła dziecko w styczniu 1975 r. a następnie drugie dziecko w lipcu 1976 r. będzie mogła doliczyć lata opieki nad dziećmi do emerytury i jeśli tak to ile lat? Dodam jeszcze, że do pracy poszła w lutym 1982 r.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Mamy pracownika urodzonego 11-08-1955 r. Łączny staż pracy pracownika na dzień 31-03-2014 r. wynosi: 38 lat i 2 m-ce. Pracownik ma też 7 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Gdyby pracownik pracował nadal to mając 60 lat będzie miał okres zatrudnienia wynoszący na dzień 31-08-2015 r - 39 lat i 7 m-cy oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych w ilości 7 m-cy. Pracownik pracował w warunkach szkodliwych od 02-11-1978 do 31-05-1997 r. czyli 18 lat i 7 m-cy. Do 31-12-1999 r. łączny okres pracy wynosi: 24 lata i 5 m-cy.

72 procent internautów deklaruje wybór OFE

Większość internautów deklaruje wybór OFE. Zainteresowanie otwartymi funduszami emerytalnymi nie przekłada się jednak na faktycznie złożone deklaracje. Dane ZUS mówią, że do 23 lipca wpłynęło nieco ponad 850 tys. wniosków o wyborze OFE.

REKLAMA

Bezpłatne leki refundowane dla emerytów rencistów

Projekt, który obecnie znajduje się w Senacie, przewiduje przyznanie prawa do bezpłatnego zaopatrzenia w leki refundowane najuboższym emerytom i rencistom. Ustawą senatorowie zajmą się 23 i 24 lipca 2014 r.

Co dzieje się ze składkami w przypadku rezygnacji z OFE

Od 2 lat jestem na emeryturze i pracuję nadal na umowę o pracę. Ponieważ jestem ubezpieczona w II filarze - część mojej emerytury pochodzi z OFE. Gdybym chciała zrezygnować z OFE co stanie się ze zgromadzonymi tam moimi składkami? Czy trafią one do ZUS na moje konto? Czy moja emerytura będzie taka sama czy ulegnie obniżeniu o część wypłacaną przez OFE?

Zasady podwyższania emerytur mundurowych w trybunale

Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność zasad podwyższania emerytur mundurowych w zakresie konieczności wykazania okresów służby w warunkach bezpośrednio zagrażających życiu lub zdrowiu będą przedmiotem. Wniosek w tej sprawie złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

TK: Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał podwyższenie wieku emerytalnego za zgodne z konstytucją. Sędziowie zakwestionowali jedynie zrównanie wieku kobiet i mężczyzn w emeryturach częściowych.

Nowa stawka dla wypłat z IKZE

Zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE ma wynieść 10 procent. Zmiany w IKZE to częśc nowych przepisów dotyczących systemu emerytalnego.

Zmiany w OFE - wchodzi w życie część przepisów

Wchodzi w życie część przepisów o OFE. Zdaniem ekspertów nie zachęcą one do odkładania na emeryturę.

Prawo do odprawy dla zwalnianego emeryta

Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi?

W 2003 roku likwidacji uległa szkoła podstawowa. W tym samym roku, nauczyciele założyli tzw. małą szkołę, która otrzymuje dotację z gminy. Nauczycieli nie obowiązuje Karta Nauczyciela. W 2008 roku nauczyciel małej szkoły przeszedł na emeryturę. Nadal pracuje w małej szkole. Czy w tej sytuacji nauczycielowi należy się odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej?

Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

Ile można dorobić do emerytury

Osiąganie dodatkowych przychodów przez emeryta może wpłynąć na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia. Warto więc dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne. W tym celu trzeba poznać zasady zawieszania oraz zmniejszania emerytur.

Kiedy pracownik samorządu ma prawo do wcześniejszej emerytury

Urodziłem się w 1948 roku. Przez 26 lat byłem zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę. Niedawno znacznie pogorszył się mój stan zdrowia. Słyszałem, że pracownicy gminni, którym lekarz orzecznik ZUS stwierdził niezdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Czy w związku z tym będę mógł ją uzyskać po ukończeniu 60 roku życia?

REKLAMA