REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Ewa Ryś
Wcześniejsza emerytura pracowników urzędów państwowych. /Fot. Fotolia
Wcześniejsza emerytura pracowników urzędów państwowych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

Wcześniejsza emerytura dla pracowników urzędów państwowych

REKLAMA

REKLAMA

Urzędnikowi państwowemu przysługują świadczenia emerytalne na zasadach określonych w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników. Podstawowym aktem jest ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy dotyczące świadczeń emerytalnych pracowników urzędów państwowych znajdują się również w ustawie o pracownikach urzędów państwowych.

Na podstawie tych regulacji należy stwierdzić, że prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę mają osoby, które są pracownikami urzędów państwowych. Dotyczy to urzędników urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Mają oni prawo do wcześniejszego świadczenia emerytalnego, jeśli spełnili łącznie 3 ściśle określone warunki. Po pierwsze osiągnęli wiek emerytalny, który dla kobiet wynosi co najmniej 55 lat, a dla mężczyzn 60 lat. Po drugie mają wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Po trzecie ich stosunek pracy został rozwiązany z powodu likwidacji urzędu albo jego reorganizacji uniemożliwiającej dalsze zatrudnienie.

Szczególne przypadki wcześniejszej emerytury pracowników urzędów państwowych

Prawo do wcześniejszej emerytury mają również pracownicy urzędów państwowych w dwóch szczególnych sytuacjach. W razie rozwiązania z urzędnikiem państwowym mianowanym stosunku pracy z przyczyn:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) niezawinionej utraty uprawnień wymaganych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,
2) trwalej utraty zdolności fizycznej lub psychicznej do pracy na zajmowanym stanowisku, stwierdzonej orzeczeniem komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia urzędnika państwowego mianowanego na innym stanowisku, odpowiednim do jego stanu zdrowia i kwalifikacji zawodowych, albo gdy urzędnik państwowy mianowany odmawia przejścia do takiej pracy, przysługuje im prawo do wcześniejszej pełnej emerytury, jeśli mężczyzna ukończył 60 lat, a kobieta 55 lat pięćdziesiąt piec lat i ma wymagany okres zatrudnienia, wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura

Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje pracownikom urzędów państwowych. Do tej grupy zalicza się urzędników państwowych oraz innych pracowników zatrudnionych w:
• Kancelarii Sejmu,
• Kancelarii Senatu,
• Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
• Sądzie Najwyższym,
• Biurze Trybunału Konstytucyjnego,
• Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich,
• Biurze Rzecznika Praw Dziecka,
• Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
• Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa,
• Krajowym Biurze Wyborczym,
• regionalnych izbach obrachunkowych,
• Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych,
• Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
• oraz osób do których nie ma zastosowania ustawa o służbie cywilnej zatrudnionych w:
o Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
o urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
o urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej,
o Rządowym Centrum Legislacji,
o komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży,
o Biurze Nasiennictwa Leśnego.

Zadaj pytanie na Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 nr 162 poz. 1118)
Ustawa z dnia 16 września 1982 roku o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. 1982 nr 31 poz. 214)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA