REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa okołobudżetowa 2019 r. podpisana

Ustawa okołobudżetowa 2019 r. podpisana./ fot. Fotolia
Ustawa okołobudżetowa 2019 r. podpisana./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa okołobudżetowa 2019 r. podpisana przez Prezydenta. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 jest tzw. ustawą okołobudżetową, której treść jest ściśle związana z rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2019. Wzorem ustaw z lat poprzednich, akt ten wprowadza szczególne zasady gospodarki finansowej, które mają obowiązywać epizodycznie, wyłącznie na potrzeby realizacji ustawy budżetowej na rok 2019.

REKLAMA

Zobacz: Finanse publiczne

Rozwiązania przyjęte w ustawie dotyczą następujących kwestii: (1) doskonalenia zawodowego nauczycieli; (2) funduszu na nagrody dla nauczycieli; (3) odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli; (4) funduszu socjalnego dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, a także dla funkcjonariuszy służb mundurowych oraz ich rodzin; (5) przeznaczenia środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; (6) przesunięcia wydatków z Funduszu Pracy; (7) przeznaczenia środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; (8) przeznaczenia środków z Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców; (9) przeznaczenia wydatków z Funduszu Kultury Fizycznej; (10) realizowania przedsięwzięć w ramach „Programu modernizacji Służby Więziennej  w latach 2017–2020”; (11) realizowania przedsięwzięć z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa”; (12) finansowania działań w obszarze ratownictwa lotniczego; (13) niestosowania wskazanych przepisów; (14) rekompensowania z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych składek na rzecz otwartych funduszy emerytalnych; (15) zadań przekazanych spółce celowej; (16) wynagrodzenia osób zatrudnionych w niektórych spółkach; (17) zmian zasad finansowania określonych w Przepisach wprowadzających Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; (18) przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej; (19) zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty; (20) przeznaczenia środków z Funduszu Pracy na wynagrodzenia pracowników powiatowych urzędów pracy; (21) zmian w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym; (22) zwiększenia limitu środków na działanie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym; (23) zwiększenia limitu środków na Program Szczepień Ochronnych.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Źródło: http://www.prezydent.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA