reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Zmiany w nadzorze nad rynkiem finansowym 2019 r.

Zmiany w nadzorze nad rynkiem finansowym 2019 r.

Komisja Nadzoru Finansowego organem właściwym do do nadzoru mikroostrożnościowego. Rząd w dniu 5.02.2019 r. zajmie się dostosowaniem sekurytyzacji do unijnych przepisów.

Rada ministrów zajmie się na wtorkowym posiedzeniu projektem nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu zapewnienie skutecznego wykonywania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia ram dla sekurytyzacji.

Zobacz: Finanse publiczne

W ocenie skutków regulacji napisano, że wprowadzenie proponowanych zmian powinno przyczynić się w istotnym stopniu do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku sekurytyzacji, zwiększenia jego przejrzystości oraz bezpieczeństwa dla podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

"Wyznaczenie Komisji Nadzoru Finansowego jako właściwego organu do nadzoru mikroostrożnościowego i określenie zasad monitorowania tego rynku może przyczynić się do poprawy jego efektywności, a tym samym w perspektywie długoterminowej może przynieść dodatkowe możliwości inwestycyjne dla przedsiębiorstw ze względu na dostępność alternatywnych źródeł pozyskiwania kapitału. Należy zauważyć, iż sekurytyzacja wierzytelności może stanowić istotne źródło finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw" - napisano.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, do którego dostosowywane są polskie przepisy, ma zasięg ogólny, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zawiera ono również regulacje, z których wynika zobowiązanie dla państw członkowskich na rzecz wykonania rozporządzania, poprzez uzupełnienie przepisów krajowych we wskazanych dziedzinach.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama