REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem

Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem
Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem

REKLAMA

REKLAMA

MSWiA opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia, które da przełożonym instrument do odsunięcia funkcjonariusza Straży Granicznej od realizacji obowiązków służbowych w przypadku, gdy w podczas służby mógł być narażony na zakażenie koronawirusem.

Chodzi o rozporządzenie ws. zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązująca regulacja, wydana w 2002 roku określa m.in. rodzaje zdarzeń dotyczących funkcjonariusza, o których - ze względu na ich wpływ na służbę - obowiązany jest poinformować swojego przełożonego. Rozporządzenie określa również sposób postępowania w tych przypadkach oraz okoliczności usprawiedliwiające nieobecność w służbie i sposób jej usprawiedliwiania. Reguluje również zwolnienia od zajęć służbowych, warunki udzielania zwolnień, a także okresy, na które zwolnienia mogą być udzielone.

Jednak - jak napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia - sytuacja związana z wydaniem rozporządzeń dotyczących wprowadzenia stanu epidemii oraz w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z tym stanem, spowodowała konieczność zmiany przepisów dotyczących strażników granicznych.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości 2020 z komentarzem do zmian

W projekcie nowelizacji zaproponowano przepis, zgodnie z którym przełożony, właściwy w sprawach osobowych podczas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, może z urzędu zwolnić od zajęć służbowych funkcjonariusza, który wykonując zadania służbowe mógł być narażony na zakażenie chorobą szczególnie niebezpieczną lub wysoko zakaźną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W projekcie zaznaczono, że okres zwolnienia z wykonywania zajęć służbowy będzie okresem niezbędnym do stwierdzenia braku zakażenia, potwierdzenia zakażenia lub poddania funkcjonariusza obowiązkom określonym w art. 34 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, m.in. obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, ani przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wprowadzenia stanu epidemii, ani przepisy rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku wystąpieniem stanu epidemii nie zakładają odbywania przez funkcjonariuszy SG kwarantanny.

"Zaproponowana nowelizacja w rozporządzeniu daje przełożonym właściwym w sprawach osobowych instrument do odsunięcia funkcjonariusza od realizacji obowiązków służbowych w przypadku, gdy w toku służby mógł być narażony na zakażenie wirusem SARS-CoV-2" - napisano w uzasadnieniu.

Dodano, że takie uprawnienie przełożonego ma także na celu odizolowanie funkcjonariusza, który mógł zostać zakażony od innych funkcjonariuszy, z którymi miałby pełnić służbę.

Projekt dotyczy zarówno funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w kraju, jak i tych, którzy powracają ze służby poza Polską i wiąże się potrzebą spełnienia wymogu usprawiedliwienia nieobecności w służbie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA