REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem

Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem
Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem

REKLAMA

REKLAMA

MSWiA opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia, które da przełożonym instrument do odsunięcia funkcjonariusza Straży Granicznej od realizacji obowiązków służbowych w przypadku, gdy w podczas służby mógł być narażony na zakażenie koronawirusem.

Chodzi o rozporządzenie ws. zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązująca regulacja, wydana w 2002 roku określa m.in. rodzaje zdarzeń dotyczących funkcjonariusza, o których - ze względu na ich wpływ na służbę - obowiązany jest poinformować swojego przełożonego. Rozporządzenie określa również sposób postępowania w tych przypadkach oraz okoliczności usprawiedliwiające nieobecność w służbie i sposób jej usprawiedliwiania. Reguluje również zwolnienia od zajęć służbowych, warunki udzielania zwolnień, a także okresy, na które zwolnienia mogą być udzielone.

Jednak - jak napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia - sytuacja związana z wydaniem rozporządzeń dotyczących wprowadzenia stanu epidemii oraz w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z tym stanem, spowodowała konieczność zmiany przepisów dotyczących strażników granicznych.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości 2020 z komentarzem do zmian

W projekcie nowelizacji zaproponowano przepis, zgodnie z którym przełożony, właściwy w sprawach osobowych podczas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, może z urzędu zwolnić od zajęć służbowych funkcjonariusza, który wykonując zadania służbowe mógł być narażony na zakażenie chorobą szczególnie niebezpieczną lub wysoko zakaźną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W projekcie zaznaczono, że okres zwolnienia z wykonywania zajęć służbowy będzie okresem niezbędnym do stwierdzenia braku zakażenia, potwierdzenia zakażenia lub poddania funkcjonariusza obowiązkom określonym w art. 34 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, m.in. obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, ani przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wprowadzenia stanu epidemii, ani przepisy rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku wystąpieniem stanu epidemii nie zakładają odbywania przez funkcjonariuszy SG kwarantanny.

"Zaproponowana nowelizacja w rozporządzeniu daje przełożonym właściwym w sprawach osobowych instrument do odsunięcia funkcjonariusza od realizacji obowiązków służbowych w przypadku, gdy w toku służby mógł być narażony na zakażenie wirusem SARS-CoV-2" - napisano w uzasadnieniu.

Dodano, że takie uprawnienie przełożonego ma także na celu odizolowanie funkcjonariusza, który mógł zostać zakażony od innych funkcjonariuszy, z którymi miałby pełnić służbę.

Projekt dotyczy zarówno funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w kraju, jak i tych, którzy powracają ze służby poza Polską i wiąże się potrzebą spełnienia wymogu usprawiedliwienia nieobecności w służbie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA