reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem

Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem

MSWiA opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia, które da przełożonym instrument do odsunięcia funkcjonariusza Straży Granicznej od realizacji obowiązków służbowych w przypadku, gdy w podczas służby mógł być narażony na zakażenie koronawirusem.

Chodzi o rozporządzenie ws. zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Obowiązująca regulacja, wydana w 2002 roku określa m.in. rodzaje zdarzeń dotyczących funkcjonariusza, o których - ze względu na ich wpływ na służbę - obowiązany jest poinformować swojego przełożonego. Rozporządzenie określa również sposób postępowania w tych przypadkach oraz okoliczności usprawiedliwiające nieobecność w służbie i sposób jej usprawiedliwiania. Reguluje również zwolnienia od zajęć służbowych, warunki udzielania zwolnień, a także okresy, na które zwolnienia mogą być udzielone.

Jednak - jak napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia - sytuacja związana z wydaniem rozporządzeń dotyczących wprowadzenia stanu epidemii oraz w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z tym stanem, spowodowała konieczność zmiany przepisów dotyczących strażników granicznych.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości 2020 z komentarzem do zmian

W projekcie nowelizacji zaproponowano przepis, zgodnie z którym przełożony, właściwy w sprawach osobowych podczas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, może z urzędu zwolnić od zajęć służbowych funkcjonariusza, który wykonując zadania służbowe mógł być narażony na zakażenie chorobą szczególnie niebezpieczną lub wysoko zakaźną.

W projekcie zaznaczono, że okres zwolnienia z wykonywania zajęć służbowy będzie okresem niezbędnym do stwierdzenia braku zakażenia, potwierdzenia zakażenia lub poddania funkcjonariusza obowiązkom określonym w art. 34 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, m.in. obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, ani przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wprowadzenia stanu epidemii, ani przepisy rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku wystąpieniem stanu epidemii nie zakładają odbywania przez funkcjonariuszy SG kwarantanny.

"Zaproponowana nowelizacja w rozporządzeniu daje przełożonym właściwym w sprawach osobowych instrument do odsunięcia funkcjonariusza od realizacji obowiązków służbowych w przypadku, gdy w toku służby mógł być narażony na zakażenie wirusem SARS-CoV-2" - napisano w uzasadnieniu.

Dodano, że takie uprawnienie przełożonego ma także na celu odizolowanie funkcjonariusza, który mógł zostać zakażony od innych funkcjonariuszy, z którymi miałby pełnić służbę.

Projekt dotyczy zarówno funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w kraju, jak i tych, którzy powracają ze służby poza Polską i wiąże się potrzebą spełnienia wymogu usprawiedliwienia nieobecności w służbie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem
Izolacja funkcjonariuszy Straży Granicznej narażonych na zakażenie koronawirusem

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kopeć & Zaborowski

Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama