REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżety samorządów z nadwyżką za III kwartał 2021 r.

Budżety samorządów z nadwyżką za III kwartał 2021 r.
Budżety samorządów z nadwyżką za III kwartał 2021 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, wynika, iż nadwyżka w budżetach samorządów za III kwartał 2021 r. wyniosła 23 mld 436 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 31 mld 67 mln zł.

MF: nadwyżka w budżetach samorządów za III kwartał wyniosła 23,4 mld zł

"Według danych ze sprawozdań (za wyjątkiem sprawozdań za III kwartał 2021 r. Gminy miejsko-wiejskiej Międzyzdroje), budżety jednostek samorządu terytorialnego za III kwartał 2021 r. zamknęły się zbiorczo nadwyżką w kwocie 23.436 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 31.067 mln zł" - poinformował resort finansów.

REKLAMA

Dochody - III kwartał 2021 r.

Dodano, że za III kwartał 2021 r. jednostki samorządu terytorialnego osiągnęły dochody ogółem w łącznej kwocie 238 mld 689 mln zł (tj. 76,3 proc. planu).

W stosunku do III kwartału 2020 r. wykonane dochody ogółem jednostek samorządu terytorialnego za III kwartał 2021 r. były wyższe o 5,3 proc.

Dochody własne jednostek samorządu terytorialnego zostały zrealizowane w wysokości 114 mld 926 mln zł, tj. na poziomie 77,2 proc. planu.

W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego zrealizowane dochody własne były wyższe o 10,8 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki - III kwartał 2021 r.

REKLAMA

Z danych resortu wynika, że łączna kwota wydatków jednostek samorządu terytorialnego wyniosła 215 mld 253 mln zł, co stanowiło 62,6 proc. kwoty wydatków planowanych. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego kwota wydatków zrealizowanych ogółem była wyższa o 3,6 proc.

Według danych za III kwartał 2021 r. wykonane dochody bieżące były wyższe niż wykonane wydatki bieżące o 30 mld 148 mln zł, przy zaplanowanej nadwyżce operacyjnej w wysokości 8 mld 361 mln zł.

Jak poinformowało ministerstwo, zadłużenie w jednostkach samorządu terytorialnego wyniosło 86 mld 875 mln zł i stanowiło 27,8 proc. planowanych dochodów ogółem i było o 6,1 proc. wyższe od zadłużenia w analogicznym okresie 2020 r. oraz niższe o 0,3 proc. w stosunku do zadłużenia na koniec II kwartału 2021 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski
pif/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA