REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżety samorządów z nadwyżką za III kwartał 2021 r.

Budżety samorządów z nadwyżką za III kwartał 2021 r.
Budżety samorządów z nadwyżką za III kwartał 2021 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, wynika, iż nadwyżka w budżetach samorządów za III kwartał 2021 r. wyniosła 23 mld 436 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 31 mld 67 mln zł.

MF: nadwyżka w budżetach samorządów za III kwartał wyniosła 23,4 mld zł

"Według danych ze sprawozdań (za wyjątkiem sprawozdań za III kwartał 2021 r. Gminy miejsko-wiejskiej Międzyzdroje), budżety jednostek samorządu terytorialnego za III kwartał 2021 r. zamknęły się zbiorczo nadwyżką w kwocie 23.436 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 31.067 mln zł" - poinformował resort finansów.

REKLAMA

Dochody - III kwartał 2021 r.

Dodano, że za III kwartał 2021 r. jednostki samorządu terytorialnego osiągnęły dochody ogółem w łącznej kwocie 238 mld 689 mln zł (tj. 76,3 proc. planu).

W stosunku do III kwartału 2020 r. wykonane dochody ogółem jednostek samorządu terytorialnego za III kwartał 2021 r. były wyższe o 5,3 proc.

Dochody własne jednostek samorządu terytorialnego zostały zrealizowane w wysokości 114 mld 926 mln zł, tj. na poziomie 77,2 proc. planu.

W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego zrealizowane dochody własne były wyższe o 10,8 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki - III kwartał 2021 r.

REKLAMA

Z danych resortu wynika, że łączna kwota wydatków jednostek samorządu terytorialnego wyniosła 215 mld 253 mln zł, co stanowiło 62,6 proc. kwoty wydatków planowanych. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego kwota wydatków zrealizowanych ogółem była wyższa o 3,6 proc.

Według danych za III kwartał 2021 r. wykonane dochody bieżące były wyższe niż wykonane wydatki bieżące o 30 mld 148 mln zł, przy zaplanowanej nadwyżce operacyjnej w wysokości 8 mld 361 mln zł.

Jak poinformowało ministerstwo, zadłużenie w jednostkach samorządu terytorialnego wyniosło 86 mld 875 mln zł i stanowiło 27,8 proc. planowanych dochodów ogółem i było o 6,1 proc. wyższe od zadłużenia w analogicznym okresie 2020 r. oraz niższe o 0,3 proc. w stosunku do zadłużenia na koniec II kwartału 2021 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski
pif/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA