REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki na FUS, waloryzację i wojsko?

Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki FUS, waloryzację i wojsko?
Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki FUS, waloryzację i wojsko?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 r.

Wykonanie wyniosło:

REKLAMA

  • dochody 91,6 mld zł, tj. 18,6 %
  • wydatki 80,4 mld zł, tj. 15,4 %
  • nadwyżka 11,3 mld zł,

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r.

W okresie styczeń - luty 2022 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – luty 2021 r. o ok. 20,5 mld zł.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

  • dochody z podatku VAT były wyższe o 33,5% r/r (tj. ok. 12,0 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były wyższe o 31,1% r/r (tj. ok. 3,6 mld zł),
  • dochody z podatku CIT były wyższe o 41,3% r/r (tj. ok. 2,8 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 12,4% r/r (tj. ok. 1,3 mld zł),
  • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 13,6% r/r (tj. ok. 0,1 mld zł ).

W okresie styczeń - luty 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 5,5 mld zł i było wyższe o ok. 0,1 mld zł (tj. 1,3%) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - luty 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r. wyniosło 80,4 mld zł, tj. 15,4 % planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2021 (70,2 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 10,1 mld zł, tj. 14,4%.

Wydatki budżetu państwa na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Wyższe wykonanie wydatków wynika głównie z wyższych środków przekazanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o ok. 7,2 mld zł), co związane było z m.in rozpoczęciem wypłaty Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego z wyrównaniem od stycznia (w większej kwocie niż pierwotnie planowano), zwiększona została też do poziomu 7% waloryzacja dla świadczeń począwszy od marca („pierwszy” termin płatności marca realizowany był już w lutym).

Wydatki budżetu państwa na subwencję oświatową

REKLAMA

Ponadto w ramach subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego wykonanie było wyższe o 0,7 mld zł, w związku ze wzrostem na część oświatową subwencji ogólnej. W ramach części 44 – Zabezpieczenie społeczne przekazano (więcej o 0,6 mld zł) w związku z wpłatą dla Funduszu Solidarnościowego, w części 29 – Obrona Narodowa (więcej o 0,6 mld zł), w części 48 – Gospodarka złożami kopalin (więcej o 0,4 mld zł) środki przeznaczone dla przedsiębiorstw górniczych na dofinansowanie zadań wynikających z ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w części 16 – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (więcej o 0,3 mld zł) oraz w części 46 – Zdrowie przekazano (więcej o 0,1 mld zł) w zakresie działalności dydaktyczno-badawczej dla podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Jednocześnie niższe wykonanie odnotowano z tytułu środków własnych Unii Europejskiej (mniej o ok. 1,4 mld zł). W pierwszym kwartale roku występuje przyspieszenie płatności składki członkowskiej. W okresie styczeń - luty 2022 r. wysokość wpłat wyniosła 2,3 miesięcznych rat, natomiast w 2021 r. było to 3,4 raty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA