REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki na FUS, waloryzację i wojsko?

Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki FUS, waloryzację i wojsko?
Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki FUS, waloryzację i wojsko?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 r.

Wykonanie wyniosło:

REKLAMA

 • dochody 91,6 mld zł, tj. 18,6 %
 • wydatki 80,4 mld zł, tj. 15,4 %
 • nadwyżka 11,3 mld zł,

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r.

W okresie styczeń - luty 2022 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – luty 2021 r. o ok. 20,5 mld zł.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

 • dochody z podatku VAT były wyższe o 33,5% r/r (tj. ok. 12,0 mld zł),
 • dochody z podatku PIT były wyższe o 31,1% r/r (tj. ok. 3,6 mld zł),
 • dochody z podatku CIT były wyższe o 41,3% r/r (tj. ok. 2,8 mld zł),
 • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 12,4% r/r (tj. ok. 1,3 mld zł),
 • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 13,6% r/r (tj. ok. 0,1 mld zł ).

W okresie styczeń - luty 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 5,5 mld zł i było wyższe o ok. 0,1 mld zł (tj. 1,3%) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - luty 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r. wyniosło 80,4 mld zł, tj. 15,4 % planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2021 (70,2 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 10,1 mld zł, tj. 14,4%.

Wydatki budżetu państwa na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Wyższe wykonanie wydatków wynika głównie z wyższych środków przekazanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o ok. 7,2 mld zł), co związane było z m.in rozpoczęciem wypłaty Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego z wyrównaniem od stycznia (w większej kwocie niż pierwotnie planowano), zwiększona została też do poziomu 7% waloryzacja dla świadczeń począwszy od marca („pierwszy” termin płatności marca realizowany był już w lutym).

Wydatki budżetu państwa na subwencję oświatową

REKLAMA

Ponadto w ramach subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego wykonanie było wyższe o 0,7 mld zł, w związku ze wzrostem na część oświatową subwencji ogólnej. W ramach części 44 – Zabezpieczenie społeczne przekazano (więcej o 0,6 mld zł) w związku z wpłatą dla Funduszu Solidarnościowego, w części 29 – Obrona Narodowa (więcej o 0,6 mld zł), w części 48 – Gospodarka złożami kopalin (więcej o 0,4 mld zł) środki przeznaczone dla przedsiębiorstw górniczych na dofinansowanie zadań wynikających z ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w części 16 – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (więcej o 0,3 mld zł) oraz w części 46 – Zdrowie przekazano (więcej o 0,1 mld zł) w zakresie działalności dydaktyczno-badawczej dla podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Jednocześnie niższe wykonanie odnotowano z tytułu środków własnych Unii Europejskiej (mniej o ok. 1,4 mld zł). W pierwszym kwartale roku występuje przyspieszenie płatności składki członkowskiej. W okresie styczeń - luty 2022 r. wysokość wpłat wyniosła 2,3 miesięcznych rat, natomiast w 2021 r. było to 3,4 raty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-03-25 11:36:38
  Kompleksowa pomoc w rejestracji spółki. Zapraszamy! Nasze usługi świadczymy również dla obcokrajowców! rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

REKLAMA

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

REKLAMA