Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki na FUS, waloryzację i wojsko?

Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki FUS, waloryzację i wojsko?
Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. O ile wzrosły wydatki FUS, waloryzację i wojsko?
Shutterstock
Wykonanie budżetu Polski w okresie styczeń - luty 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 r.

Wykonanie wyniosło:

 • dochody 91,6 mld zł, tj. 18,6 %
 • wydatki 80,4 mld zł, tj. 15,4 %
 • nadwyżka 11,3 mld zł,

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r.

W okresie styczeń - luty 2022 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – luty 2021 r. o ok. 20,5 mld zł.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

 • dochody z podatku VAT były wyższe o 33,5% r/r (tj. ok. 12,0 mld zł),
 • dochody z podatku PIT były wyższe o 31,1% r/r (tj. ok. 3,6 mld zł),
 • dochody z podatku CIT były wyższe o 41,3% r/r (tj. ok. 2,8 mld zł),
 • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 12,4% r/r (tj. ok. 1,3 mld zł),
 • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 13,6% r/r (tj. ok. 0,1 mld zł ).

W okresie styczeń - luty 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 5,5 mld zł i było wyższe o ok. 0,1 mld zł (tj. 1,3%) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - luty 2021 r.

Wydatki budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2022 r. wyniosło 80,4 mld zł, tj. 15,4 % planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2021 (70,2 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 10,1 mld zł, tj. 14,4%.

Wydatki budżetu państwa na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Wyższe wykonanie wydatków wynika głównie z wyższych środków przekazanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o ok. 7,2 mld zł), co związane było z m.in rozpoczęciem wypłaty Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego z wyrównaniem od stycznia (w większej kwocie niż pierwotnie planowano), zwiększona została też do poziomu 7% waloryzacja dla świadczeń począwszy od marca („pierwszy” termin płatności marca realizowany był już w lutym).

Wydatki budżetu państwa na subwencję oświatową

Ponadto w ramach subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego wykonanie było wyższe o 0,7 mld zł, w związku ze wzrostem na część oświatową subwencji ogólnej. W ramach części 44 – Zabezpieczenie społeczne przekazano (więcej o 0,6 mld zł) w związku z wpłatą dla Funduszu Solidarnościowego, w części 29 – Obrona Narodowa (więcej o 0,6 mld zł), w części 48 – Gospodarka złożami kopalin (więcej o 0,4 mld zł) środki przeznaczone dla przedsiębiorstw górniczych na dofinansowanie zadań wynikających z ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w części 16 – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (więcej o 0,3 mld zł) oraz w części 46 – Zdrowie przekazano (więcej o 0,1 mld zł) w zakresie działalności dydaktyczno-badawczej dla podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Jednocześnie niższe wykonanie odnotowano z tytułu środków własnych Unii Europejskiej (mniej o ok. 1,4 mld zł). W pierwszym kwartale roku występuje przyspieszenie płatności składki członkowskiej. W okresie styczeń - luty 2022 r. wysokość wpłat wyniosła 2,3 miesięcznych rat, natomiast w 2021 r. było to 3,4 raty.

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszych programów »
INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-03-25 11:36:38
  Kompleksowa pomoc w rejestracji spółki. Zapraszamy! Nasze usługi świadczymy również dla obcokrajowców! rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wyjazd studyjny nauczyciela można pokryć z doskonalenia nauczycieli
Czy wyjazd studyjny nauczyciela do Brukseli, który jest realizacją wygranej nagrody głównej w konkursie "Cześć Europo", można pokryć z doskonalenia nauczycieli z § 442?
Ewidencja księgowa środków pochodzących z dotacji
Jak prawidłowo zaksięgować wpływ środków z dotacji (np. na aktualizację stałego rejestru wyborców, na zwrot akcyzy), jeżeli jest jedno konto bankowe dla urzędu i organu?
„Aktywna tablica”: 70 mln zł dla szkół. [Wnioski do 15 i 31 maja 2022 r.]
Szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz placówki kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych w ramach programu „Aktywna tablica”.
MF: Jak gminy powinny rozliczać środki z Funduszu Pomocy na zadania oświatowe
Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotowało wyjaśnienia dotyczące środków z Funduszu Pomocy dla jednostek samorządu terytorialnego na dodatkowe zadania oświatowe.
Deficyt w 2022 r. zwiększony z 1,8% na 4,3%. Jak sfinansować ten dług?
Soboń: deficyt sektora wyniesie 4,3 proc. PKB.
Ewidencja obciążenia pracownika za prywatne rozmowy telefoniczne
Jak ująć notę księgową wystawioną pracownikowi za prywatne rozmowy telefoniczne?
Kiedy można pozbawić nauczyciela dodatku za prowadzenie zajęć w warunkach trudnych lub uciążliwych
Nie można pozbawić nauczyciela dodatku za warunki pracy, gdy w zdalny lub inny przyjęty sposób zrealizował zajęcia w warunkach trudnych lub uciążliwych. Prawo do tego świadczenia potwierdza Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie.
Jaka stawka ryczałtu dla usługi opieki nad osobami starszymi
Jaką stawką ryczałtu objęta jest usługa opieki nad osobami starszymi, bez zakwaterowania, świadczona przez jednoosobową działalność PKWIu 88.10.12, świadczona w domach?
Jaka klasyfikacja budżetowa wydatków na podpis elektroniczny
Jednostka sektora finansów publicznych prowadzi pełną księgowość. W zeszłym roku odnowiła pracownikowi podpis kwalifikowany (faktura została wystawiona na firmę) za okres od maja 2021 r. do kwietnia 2022 r. kwota faktury rozliczana jest w czasie poprzez konto „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Pracownik rozwiązał umowę o pracę z końcem stycznia 2022 r. Czy kwotę faktury za okres od lutego do kwietnia 2022 r. można zaksięgować w koszty rodzajowe, czy jednak należy tą kwotę przeksięgować na pozostałe koszty operacyjne?
Czy przysługuje ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych dla kierowcy-konserwatora OSP
Czy za udział w działaniach ratowniczych, strażakom ratownikom OSP zatrudnionym jako kierowca-konserwator samochodu strażackiego w urzędzie gminy na umowie o pracę lub umowie zlecenia należy wypłacić ekwiwalent pieniężny niezależnie od wynagrodzenia?
Kiedy wójt nie musi ujawniać wysokości nagród pracowników urzędu?
Instytucje samorządowe wciąż otrzymują wnioski o ujawnienie informacji publicznej o wysokości nagród wypłaconych poszczególnym pracownikom samorządowym.
RIO: gmina może zwolnić z podatku nieruchomości zajmowane przez uchodźców
Czy rada miejska może zwolnić z podatku od nieruchomości budynki lub ich części, zajęte na zakwaterowanie ludności uchodźczej z terenu objętego konfliktem zbrojnym, która znalazła się na terytorium Rzeczpospolitej od 24 lutego 2022 roku?
MF: dochody JST z PIT w I kw. wyższe o 573 mln zł
Dochody samorządów z PIT po I kwartale 2022 roku, w wyniku wprowadzenia gwarantowanego mechanizmu równych miesięcznych rat, były o około 573 mln zł większe niż gdyby obowiązywał system poprzedni – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej prowadzi nabór
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej prowadzi ciągły nabór do służby w Straży Granicznej. W 2022 r. przyjął 20 nowych funkcjonariuszy, a na kolejnych chętnych czeka jeszcze w tym roku 50 etatów – poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.
Narzucenie pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych
Urlopy wypoczynkowe powinny być co do zasady wykorzystywane w roku, w którym przysługują. Tak się jednak nie zawsze dzieje z wielu powodów - przerwania urlopu, przesunięcia terminu wypoczynku, czy po prostu niewnioskowania o cały urlopu - i część pracowników pozostaje z końcem roku z większą lub mniejszą częścią niewykorzystanego wypoczynku. Powstaje tzw. urlop zaległy, którego udzielenie rządzi się swoimi prawami - termin urlopu nie musi być uzgadniany z pracownikiem, zaś wypoczynek z poprzedniego roku powinien zostać udzielony co do zasady do końca września.
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych a VAT
Gminy i powiaty, w celu przeciwdziałania skutkom społeczno-gospodarczym pandemii, mogły i dalej mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów inwestycyjnych ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (dalej: RFIL). Ze środków RFIL mogą zostać dofinansowane w szczególności inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, dróg, chodników, obiektów sportowych, świetlic, bibliotek itp.
Odsetki od nieterminowych wpłat za posiłki w przedszkolu
Kiedy i w jakiej wysokości powinno naliczać się odsetki od nieterminowych wpłat za pobyt w przedszkolu oraz za żywienie?
Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym
Zarządca drogi pobiera opłatę roczną za umieszczenie urządzenia obcego w pasie drogowym. Opłata uiszczana jest za dany rok z góry w terminie do 15 stycznia.
Jak gmina ma klasyfikować środki z Funduszu Pomocy dla Ukrainy?
Krajowa Rada RIO poinformowała, że środki pochodzące z Funduszu Pomocowego utworzonego na podstawie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy powinny być ujmowane w budżetach samorządów.
Do 30 kwietnia 2022 przedłużono termin dla sprawozdań JST za 2021 r.
Z 31 marca 2022 r. na 30 kwietnia 2022 zmieniono termin składania sprawozdań JST za 2021 r.
Ile wynosi opłata targowa w 2022 r.?
Ile wynosi opłata targowa w 2022 r.? Jakie zmiany wprowadzono w opłacie targowej w 2022 r.?
Rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej [Komentarz]
Od 2022 r. w zakresie sprawozdań budżetowych obowiązują liczne zmiany i nowości. W dniu 21 stycznia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.
Ściąga księgowego: Zmiany i nowości w sprawozdawczości budżetowej w 2022 r. - zestawienie
21 stycznia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2022 r. poz. 144).
Klasyfikacja budżetowa wydatków na reprezentację
Pytanie o klasyfikację budżetową wydatków na reprezentację: Z jakiego paragrafu należy wydatkować środki na reprezentację ośrodka pomocy społecznej - kwiaty, upominki - na uroczystości, na które są zapraszani przedstawiciele ośrodka?
Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej
Pytanie o wypłatę trzynastki: Pracownik DPS otrzymuje wynagrodzenie w wysokości wynagrodzenia minimalnego. Jako płatnik nie pobieramy z tego tytułu podatku. Jakich rozliczeń dokonać, jeśli w marcu 2022 r. pracownikowi zostanie wypłacona trzynastka? Wypłata na jego rzecz przekroczy wtedy kwotę 5100 zł i trzeba będzie zastosować ulgę dla klasy średniej. Na koniec roku okaże się jednak, że pracownik nie osiągnął w skali roku kwoty 68 412 zł i zastosowaną ulgę pracownik będzie musiał "oddać" w rozliczeniu rocznym.