REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Inwestycji Strategicznych. Kto może złożyć wniosek? Do kiedy? [czerwiec 2023 r.]

Program Inwestycji Strategicznych. Kto może złożyć wniosek? Do kiedy? [czerwiec 2023 r.]
Program Inwestycji Strategicznych. Kto może złożyć wniosek? Do kiedy? [czerwiec 2023 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 23 czerwca 2023 r. samorządowcy mogą składał wnioski w kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich. Budżet tej edycji, to 3,5 mld zł.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker przekazał, że nabór potrwa od 23 czerwca 2023 r. do końca lipca. 

REKLAMA

Program Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich

Szefernaker zwrócił uwagę, że to już trzeci nabór skierowany do gmin popegeerowskich w tej kadencji parlamentu. "To już trzeci raz, kiedy te gminy mogą realizować inwestycje z 98-procentowym dofinansowaniem z rządu" - podkreślił.

"Tutaj przez lata brakowało środków własnych na to, aby móc startować w różnego rodzaju programach. To takie dofinansowanie, jakiego w żadnym innym programie do tej pory nie było. Gmina, powiat muszą mieć jedynie 2 proc. wkładu własnego, aby móc realizować inwestycje" – podkreślił Szefernaker.

Dodał, że najwięcej środków, podobnie jak w poprzednich edycjach, trafi do województw, w których PGR-ów było najwięcej. Chodzi o województwa: warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie i dolnośląskie.

Podkreślił jednocześnie, że środki trafią do wszystkich gmin w Polsce, w których były PGR-y. "Po latach wykluczenia, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżali stąd, chcemy, aby te miejscowości zaczęły tętnić takim życiem, jak w innych regionach Polski" – argumentował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek w Programie Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich

Wnioski w ramach VI edycji programu mogą złożyć gminy, powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne, które zostały zakwalifikowane jako samorządy popegeerowskie. Jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 98 proc. Oznacza to, że będą musiały wnieść tylko 2 proc. udziału własnego na realizację inwestycji. Każdy uprawniony samorząd może złożyć 2 wnioski.

Dla gmin obowiązują limity:

- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dla powiatów, związków międzygminnych i powiatowo-gminnych obowiązują limity:

- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł.

Historia Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich

REKLAMA

Jak przypomniała KPRM, III edycja programu również była przeznaczona na wsparcie dla obszarów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y. Rozstrzygnięcie naboru odbyło się w zeszłym roku. Dofinansowano blisko 1900 inwestycji z ponad 1300 gmin. Przeznaczono na ten cel ponad 4 mld zł. 

Wsparcie finansowe służy też zapobieganiu różnicom w postępie cyfrowym pomiędzy gminami. W 2022 r. wyposażono w laptopy, komputery czy tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. Przeznaczono na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego. 

Dotychczas odbyło się pięć edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na ten cel przeznaczono do tej pory 63,4 mld zł. I i II edycja programu była przeznaczona dla wszystkich samorządów w całej Polsce, III edycja była zaadresowana do obszarów popegeerowskich, IV edycja była wsparciem dla gmin uzdrowiskowych, V edycja miała na celu rozwój stref przemysłowych w samorządach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Beata
    2023-06-30 08:51:17
    To jak siedzicie w tym na codzień, polecam portal księgowy od Wiedzy i praktyki. Prosta nawigacja i intuicyjne interfejsy sprawiają, że korzystanie z tego portalu jest przyjemne i efektywne.
    0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

REKLAMA

e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

REKLAMA

Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA