REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Inwestycji Strategicznych. Kto może złożyć wniosek? Do kiedy? [czerwiec 2023 r.]

Program Inwestycji Strategicznych. Kto może złożyć wniosek? Do kiedy? [czerwiec 2023 r.]
Program Inwestycji Strategicznych. Kto może złożyć wniosek? Do kiedy? [czerwiec 2023 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 23 czerwca 2023 r. samorządowcy mogą składał wnioski w kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich. Budżet tej edycji, to 3,5 mld zł.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker przekazał, że nabór potrwa od 23 czerwca 2023 r. do końca lipca. 

REKLAMA

Program Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich

Szefernaker zwrócił uwagę, że to już trzeci nabór skierowany do gmin popegeerowskich w tej kadencji parlamentu. "To już trzeci raz, kiedy te gminy mogą realizować inwestycje z 98-procentowym dofinansowaniem z rządu" - podkreślił.

"Tutaj przez lata brakowało środków własnych na to, aby móc startować w różnego rodzaju programach. To takie dofinansowanie, jakiego w żadnym innym programie do tej pory nie było. Gmina, powiat muszą mieć jedynie 2 proc. wkładu własnego, aby móc realizować inwestycje" – podkreślił Szefernaker.

Dodał, że najwięcej środków, podobnie jak w poprzednich edycjach, trafi do województw, w których PGR-ów było najwięcej. Chodzi o województwa: warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie i dolnośląskie.

Podkreślił jednocześnie, że środki trafią do wszystkich gmin w Polsce, w których były PGR-y. "Po latach wykluczenia, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżali stąd, chcemy, aby te miejscowości zaczęły tętnić takim życiem, jak w innych regionach Polski" – argumentował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek w Programie Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich

Wnioski w ramach VI edycji programu mogą złożyć gminy, powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne, które zostały zakwalifikowane jako samorządy popegeerowskie. Jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 98 proc. Oznacza to, że będą musiały wnieść tylko 2 proc. udziału własnego na realizację inwestycji. Każdy uprawniony samorząd może złożyć 2 wnioski.

Dla gmin obowiązują limity:

- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dla powiatów, związków międzygminnych i powiatowo-gminnych obowiązują limity:

- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł.

Historia Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich

REKLAMA

Jak przypomniała KPRM, III edycja programu również była przeznaczona na wsparcie dla obszarów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y. Rozstrzygnięcie naboru odbyło się w zeszłym roku. Dofinansowano blisko 1900 inwestycji z ponad 1300 gmin. Przeznaczono na ten cel ponad 4 mld zł. 

Wsparcie finansowe służy też zapobieganiu różnicom w postępie cyfrowym pomiędzy gminami. W 2022 r. wyposażono w laptopy, komputery czy tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. Przeznaczono na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego. 

Dotychczas odbyło się pięć edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na ten cel przeznaczono do tej pory 63,4 mld zł. I i II edycja programu była przeznaczona dla wszystkich samorządów w całej Polsce, III edycja była zaadresowana do obszarów popegeerowskich, IV edycja była wsparciem dla gmin uzdrowiskowych, V edycja miała na celu rozwój stref przemysłowych w samorządach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Beata
    2023-06-30 08:51:17
    To jak siedzicie w tym na codzień, polecam portal księgowy od Wiedzy i praktyki. Prosta nawigacja i intuicyjne interfejsy sprawiają, że korzystanie z tego portalu jest przyjemne i efektywne.
    0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

REKLAMA

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA