reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > NIK: Środki z NFZ powinny być racjonalniej wykorzystane

NIK: Środki z NFZ powinny być racjonalniej wykorzystane

NIK w swoim raporcie wskazał, że miliardy płynące z NFZ do służby zdrowia powinny być wydawane bardziej racjonalnie. Najwyższa Izba Kontroli zaleciła też poprawę metody wyceny usług medycznych.

Z 62 miliardów złotych zaplanowanych wydatków NFZ nie wykorzystał dwóch miliardów 200 milionów. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się planowi finansowemu Narodowego Funduszu Zdrowia na 2012 rok. Większość niewydanych pieniędzy to kwoty zarezerwowane na refundację leków, a zaoszczędzone w związku z nową ustawą refundacyjną.

NIK w raporcie wskazał, że miliardy płynące z NFZ do służby zdrowia powinny być wydawane bardziej racjonalnie. Rzecznik Izby Paweł Biedziak podkreśla, że Fundusz powinien mocniej skupić na strategicznych działaniach służby zdrowia. Większe nakłady na służbę zdrowia powinny spowodować skrócenie kolejek do lekarzy i wyrównanie szans w dostępie do różnych lekarzy w poszczególnych województwach - mówi rzecznik.
Kolejna kwestia, na którą zwrócili uwagę kontrolerzy, to sposób wyceniania kontraktowanych przez NFZ świadczeń. Zalecili oni Funduszowi poprawę metod wyceny usług medycznych - tak, by odzwierciedlała ona rzeczywiste koszty. Według rzecznika NIK, może to doprowadzić do tego, że pacjenci będą krócej czekać na świadczenia zdrowotne.

Obecnie NFZ oblicza ceny za niektóre świadczenia na podstawie kosztów z lat poprzednich oraz ogólnych danych epidemiologicznych i statystycznych. W efekcie na przykład prawie 40 procent analizowanych wycen świadczeń kardiologicznych było według kontrolerów NIK zaniżonych, a połowa przeszacowana.

Zobacz również: Ciągłość i kompleksowość świadczeń opieki zdrowotnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Służba zdrowia./ fot. Fotolia
Służba zdrowia./ fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama