Zmianę we wzorze liczenia dopuszczalnego zadłużenia samorządów - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych autorstwa posłów PSL. Rząd ma ocenić te inicjatywę we wtorek.
W uzasadnieniu do projektu jego autorzy przyznali, że nadmierne zadłużenie jednostki samorządu terytorialnego może doprowadzić do utraty przez nią zdolności do obsługi zaciągniętych zobowiązań. Co - wskazują - byłoby bardzo niekorzystne z punktu widzenia danej wspólnoty samorządowej. "Nie może zatem budzić wątpliwości istnienie limitów ograniczających poziom zadłużenia poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Limity te muszą być jednak ustalone w sposób racjonalny, dokonując wzajemnego wyważenia takich wartości jak bezpieczeństwo finansowe i zdolność do inwestowania w przedsięwzięcia rozwojowe" - napisano.
reklama
reklama
Zobacz również: Zamrożenie płac w budżetówce - prace w Sejmie
Według posłów wprowadzone w 2009 r. do ustawy o finansach publicznych limity długu - uzależnione od sytuacji ekonomicznej danej jednostki samorządu terytorialnego - kładą nadmierny nacisk na bezpieczeństwo finansowe kosztem szans rozwojowych. "Wyraźnie tego dowodzi tak spojrzenie historyczne, jak postulaty poszczególnych korporacji samorządowych oraz prace doktryny" - podkreślono.
Autorzy projektu krytycznie odnieśli się przede wszystkim do zamieszczonego w ustawie skomplikowanego wzoru służącego do wyznaczania dopuszczalnego poziomu zadłużenia. Ich zdaniem prowadzi on do znaczącego obniżenia zdolności jednostek samorządu terytorialnego do zaciągania kredytów, co jest niepokojące w kontekście zdolności skutecznej absorpcji środków z UE przez samorządy.
Zaznaczono, że w 2013 r. wprowadzono zmiany dotyczące limitów zadłużenia samorządów, niemniej - zdaniem posłów - są one niewystarczające.
"Przedkładany projekt ustawy wybiega naprzeciw zgłaszanym potrzebom, dokonując jednocześnie poprawy kilku oczywistych błędów w obowiązującym obecnie algorytmie" - poinformowano w uzasadnieniu.
Przewidziano w nim kilka zasadniczych zmian. Dotyczą one m.in. wzoru służącego do wyliczenia dopuszczalnego poziomu zadłużenia danej jednostki samorządu terytorialnego. Według posłów zmiany te poprawią jego racjonalność. Zaproponowali oni wyłączenie z licznika poszczególnych składników prawej strony wzoru wydatków bieżących poniesionych w związku z wypłatą odsetek, dyskonta i ewentualnej spłaty kwot wynikających z udzielonych poręczeń i gwarancji.