REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja podatku od nieruchomości płaconego przez gminy

Podatek od nieruchomości płacony przez gminę/ Fot. Fotolia
Podatek od nieruchomości płacony przez gminę/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Senat zajmie się propozycją ws płacenia przez gminy podatku od nieruchomości. Obecne przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, prowadzą do paradoksalnej sytuacji, w której gmina zobowiązana jest do zapłacenia na swoją rzecz podatku za mienie stanowiące jej własność.

Zlikwidowanie stanu, w którym gmina płaci sama sobie podatek od nieruchomości, których jest właścicielem – taki postulat zawiera petycja, która niedawno trafiła do Senatu. Senatorowie zdecydowali, że podejmą inicjatywę ustawodawczą, która umożliwi realizację tej propozycji.

REKLAMA

Członkowie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji jednogłośnie zdecydowali, że podejmą pracę nad inicjatywą ustawodawczą.

W petycji do Senatu, której autorem jest wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek, napisano, że obecne przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, prowadzą do paradoksalnej sytuacji, w której gmina zobowiązana jest do zapłacenia na swoją rzecz podatku za mienie stanowiące jej własność.

Zobacz również: Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka: Podatek płacony przez gminy to absurd

REKLAMA

Zdaniem autora petycji stan rzeczy, w którym gmina ma obowiązek płacenia podatku od nieruchomości i jednocześnie pozostaje beneficjentem tego podatku nie jest ani uzasadniony, ani celowy w dobie minimalizowania kosztów administracyjnych, związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceszef senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Jan Rulewski (PO) powiedział PAP, że kwestia poruszona w petycji jest oczywistością. Petycja - według Rulewskiego - potwierdza, że podatek od nieruchomości dla gmin ma wyłącznie charakter historyczny.

"Petycja właśnie kończy jakiś etap historyczny, który polegał na tym, że tym podatkiem minister finansów, władza centralna, nakładała obowiązek na gminy wyzbywania się zbędnego majątku. Dziś to jest właściwie praca papierkowa, nie mająca wpływu na gospodarkę finansową województw, natomiast mająca wpływ na wzrost biurokracji i dodatkowych decyzji" - przekonywał Rulewski.

Waldemar Brzostek, w uzasadnieniu do petycji, przytacza również stanowisko Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO), według której uznanie gminy za podatnika podatku od nieruchomości skutkuje sztucznym generowaniem i zawyżaniem dochodów gmin, stanowi jedynie biurokratyczny obowiązek, nie mający bezpośredniego sensu ekonomicznego dla ich budżetu.

Senacka komisja od jakiegoś czasu rozpatruje wpływające do izby petycje, niektóre z nich przekładając na inicjatywy ustawodawcze.

27 sierpnia br. prezydent podpisał nową ustawę o petycjach, która też była inicjatywą Senatu, a która szczegółowo reguluje, co może być petycją i jakie są zasady jej składania. Ustawa wejdzie jednak w życie dopiero w rok po ogłoszeniu, czyli pod koniec lata 2015 roku. Prawo do składania petycji daje obywatelom konstytucja z 1997 roku. (PAP)

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA