Likwidacja podatku od nieruchomości płaconego przez gminy
REKLAMA
REKLAMA
Zlikwidowanie stanu, w którym gmina płaci sama sobie podatek od nieruchomości, których jest właścicielem – taki postulat zawiera petycja, która niedawno trafiła do Senatu. Senatorowie zdecydowali, że podejmą inicjatywę ustawodawczą, która umożliwi realizację tej propozycji.
REKLAMA
Członkowie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji jednogłośnie zdecydowali, że podejmą pracę nad inicjatywą ustawodawczą.
W petycji do Senatu, której autorem jest wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek, napisano, że obecne przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, prowadzą do paradoksalnej sytuacji, w której gmina zobowiązana jest do zapłacenia na swoją rzecz podatku za mienie stanowiące jej własność.
Zobacz również: Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka: Podatek płacony przez gminy to absurd
REKLAMA
Zdaniem autora petycji stan rzeczy, w którym gmina ma obowiązek płacenia podatku od nieruchomości i jednocześnie pozostaje beneficjentem tego podatku nie jest ani uzasadniony, ani celowy w dobie minimalizowania kosztów administracyjnych, związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego.
Wiceszef senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Jan Rulewski (PO) powiedział PAP, że kwestia poruszona w petycji jest oczywistością. Petycja - według Rulewskiego - potwierdza, że podatek od nieruchomości dla gmin ma wyłącznie charakter historyczny.
"Petycja właśnie kończy jakiś etap historyczny, który polegał na tym, że tym podatkiem minister finansów, władza centralna, nakładała obowiązek na gminy wyzbywania się zbędnego majątku. Dziś to jest właściwie praca papierkowa, nie mająca wpływu na gospodarkę finansową województw, natomiast mająca wpływ na wzrost biurokracji i dodatkowych decyzji" - przekonywał Rulewski.
Waldemar Brzostek, w uzasadnieniu do petycji, przytacza również stanowisko Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO), według której uznanie gminy za podatnika podatku od nieruchomości skutkuje sztucznym generowaniem i zawyżaniem dochodów gmin, stanowi jedynie biurokratyczny obowiązek, nie mający bezpośredniego sensu ekonomicznego dla ich budżetu.
Senacka komisja od jakiegoś czasu rozpatruje wpływające do izby petycje, niektóre z nich przekładając na inicjatywy ustawodawcze.
27 sierpnia br. prezydent podpisał nową ustawę o petycjach, która też była inicjatywą Senatu, a która szczegółowo reguluje, co może być petycją i jakie są zasady jej składania. Ustawa wejdzie jednak w życie dopiero w rok po ogłoszeniu, czyli pod koniec lata 2015 roku. Prawo do składania petycji daje obywatelom konstytucja z 1997 roku. (PAP)
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA