REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzorcowe praktyki w zamówieniach w jednym katalogu

Subskrybuj nas na Youtube
Prawo, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Prawo, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Katalog ma ułatwić zamawiającym pełną i zgodną z intencją ustawodawcy realizację nowych przepisów po ostatnich nowelizacjach Prawa zamówień publicznych.

Powstał zespół do przygotowania wzorcowych praktyk w zamówieniach

W Urzędzie Zamówień Publicznych rozpoczął prace zespół, który ma przygotować i upowszechnić wzorcowe praktyki w zamówieniach publicznych - poinformowała PAP rzeczniczka UZP Anita Wichniak-Olczak. Swoje rekomendacje w tej sprawie w tym tygodniu przekaże Urzędowi Lewiatan.

REKLAMA

REKLAMA

Rekomendacje dot. wykazu dobrych praktyk, które jeszcze w tym tygodniu mają trafić do UZP, obejmują obecnie trzy branże: usług czystościowych, ochroniarskich oraz pocztowych. "Do końca kwietnia 2015 roku Urząd Zamówień Publicznych ma otrzymać katalog, który będzie systematyzował kwestie związane z pozostałymi branżami zrzeszonymi w ramach Konfederacji Lewiatan" - podała Konfederacja Lewiatan w czwartkowym komunikacie.

Jak poinformowali autorzy katalogu, ma on ułatwić zamawiającym pełną i zgodną z intencją ustawodawcy realizację nowych przepisów po ostatnich nowelizacjach Prawa zamówień publicznych (Pzp). "Dokument jest swoistym vademecum umożliwiającym właściwe konstruowanie przetargów, co tym samym zabezpiecza interes wszystkich uczestników rynku – zamawiającego, wykonawcy oraz pracowników"- poinformowała Konfederacja Lewiatan

Zobacz również: Nie tylko najniższa cena liczy się w przetargu

Jak dodała, katalog uwzględnia istotne aspekty, takie jak: wdrażanie w procedurach przetargowych jasnych kryteriów jakościowych i odejście od dominującej roli kryterium ceny, wymaganie zatrudnienia pracowników na umowy o pracę do realizacji konkretnych zamówień publicznych oraz pełną waloryzację umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Sama nowelizacja nie wystarczy, by w obszarze zamówień publicznych wybierać rzeczywiście najlepszą ofertę. Potrzeba przede wszystkim odpowiedniego podejścia, właściwych procedur oraz dobrych praktyk. Nasz katalog stanowi swego rodzaju drogowskaz dla urzędników, który pozwala na przygotowanie uczciwych, profesjonalnych i zgodnych z intencją ustawodawcy warunków zamówienia" - powiedział, cytowany w komunikacie, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych powołanej do przygotowania katalogu, Marek Kowalski.

Zmiany w Pzp, o których mowa weszły w życie 19 października 2014 roku. Dotyczą one przede wszystkim ograniczenia roli ceny jako jedynego kryterium oceny oferty oraz wprowadzenia kryterium zatrudniania na podstawie umowy o pracę przez wykonawcę. Zdaniem Kowalskiego pomysł przygotowania takiego zestawienia wziął się z diagnozy najważniejszych problemów, z jakimi zmagali się urzędnicy udzielający zamówień publicznych.

"Niemal pół roku funkcjonowania znowelizowanej ustawy Pzp wykazało, że to właśnie odpowiedni dobór kryteriów wyboru oferty stanowi największe wyzwanie dla zamawiających. W związku z tym Konfederacja Lewiatan (...) podjęła się usystematyzowania przetargów w poszczególnych branżach, opracowując wzorcowe dokumenty dla zamawiających" - wskazał Kowalski. Jego zdaniem zauważalne są również problemy z określaniem, na ile ważne jest dane kryterium.

Rzeczniczka Urzędu Zamówień Publicznych Anita Wichniak-Olczak przypomniała, że na początku roku prezes UZP zwrócił się do interesariuszy systemu zamówień publicznych z prośbą o wsparcie inicjatywy przygotowania wzorcowych dokumentów i dobrych praktyk w zamówieniach publicznych. "Poproszono o udostępnienie dotychczas przygotowanych i stosowanych dokumentów oraz wskazanie obszarów ważnych z punktu widzenia różnych uczestników rynku zamówień publicznych" - powiedziała. UZP ma przygotować katalog dobrych praktyk na mocy październikowej noweli Pzp. (PAP)

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA