1% podatku - jak i gdzie przekazać
REKLAMA
REKLAMA
Do końca kwietnia mamy czas na złożenie zeznania podatkowego. A także na wybór organizacji pożytku publicznego, której możemy przekazać 1% naszego podatku.
REKLAMA
Ile osób korzysta z tej możliwości?
W ubiegłym roku wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego złożyło 13,2 mln Polaków, co stanowiło 49% ogólnej liczby podatników. Przekazali oni łącznie ponad 617,5 ml złotych.
Jak znaleźć organizację?
Ponad 8 500 organizacji pozarządowych w Polsce ma status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że podatnicy mogą im przekazywać 1% podatku dochodowego. Wykaz organizacji znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wykaz jest co miesiąc aktualizowany. Przed podjęciem decyzji o wyborze organizacji należy sprawdzić czy nadal w nim figuruje. Może bowiem okazać się, że w marcu była na wykazie, a w kwietniu została z niego wykreślona.
Wykaz jest również zamieszczony na stronie bazy.ngo.pl. Tu został wyposażony w wygodną wyszukiwarkę. Dzięki niej możemy znaleźć np. hospicja w Warszawie czy schroniska dla zwierząt w Krakowie.
Zobacz serwis: Podatki
Jak przekazać 1%
W zeznaniu PIT należy wpisać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji oraz wysokość deklarowanej kwoty i złożyć je w swoim urzędzie skarbowym (osobiście, pocztą lub przez internet).
Czy emeryci i renciści też mogą przekazać 1%
Emeryci i renciści, chcący podzielić się swoim podatkiem, wypełniają PIT-37, na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS. Jednak to się zmieni. Jeśli Sejm przyjmie nowelizację ustawy o podatku dochodowym, to prawdopodobnie od 15 marca będą oni mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Rozliczeń dokona za nich urząd skarbowy, na podstawie dokumentów, dostarczonych przez ZUS.
REKLAMA
REKLAMA