Kategorie

Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?

Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?/ fot. Fotolia
Fotolia
Zmiana zasad przekazywania pieniędzy przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową to jeden z głównych celów nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Przekazywanie Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej całości pieniędzy płaconych obowiązkowo przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową - zakłada nowela ustawy o ochronie przeciwpożarowej, którą poparła komisja spraw wewnętrznych i administracji.

We wtorek na posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Jak mówił przedstawiciel wnioskodawców Arkadiusz Czartoryski(PiS), celem nowelizacji jest zmiana zasad przekazywania pieniędzy przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową.

Reklama

Obecnie zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przekazywania na cele ochrony przeciwpożarowej 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu ubezpieczenia od ognia. Jedna połowa tej kwoty jest przekazywana Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, druga - Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowela zakłada, że wszystkie środki będą trafiały do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który on następnie przekaże 50 proc. ochotniczej straży pożarnej, a 50 proc. na jednostki ochrony pożarowej, czyli m.in. zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze, gminną zawodową straż pożarną, terenową służbę ratowniczą.

Proponowane przepisy zakładają, że środki finansowe przekazane Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej mają być przeznaczone wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej.

Zgodnie z nowelą minister właściwy do spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia sposób i tryb rozdziału środków, "mając na względzie zapewnienie skutecznego funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej".

Reklama

"Dystrybucja tych środków przez jeden podmiot, który jest do tego najbardziej upoważniony i najbardziej przygotowany, czyli komendę główną państwowej straży pożarnej, pozwoli na skuteczniejszą kontrolę i optymalne wykorzystanie tych środków przy równomiernym wsparciu ochotniczych straż pożarnych" - powiedział Czartoryski.

Podkreślił, że celem projektu nie jest "zabieranie pieniędzy ochotniczym strażom pożarnym". "Chcemy wprowadzić nowelizację, dzięki której państwowa straż pożarna będzie mogła -spoglądając globalnie na całe państwo - tak kierować te środki, żeby były one najbardziej skutecznie spożytkowane" - dodał Czartoryski.

Zobacz również: Podatki

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział, że propozycja jest powrotem do rozwiązania, które funkcjonowało w Polsce w latach 1991-1997 r.

"To komendant główny straży pożarnej jest odpowiedzialny za funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej i musi mieć instrumenty i narzędzia, żeby w całym kraju budować sprawny i jednolity system ochrony przeciwpożarowej. To rozwiązanie na pewno będzie temu sprzyjało" - powiedział Zieliński.

Komendant Główny Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski podkreślił, że zaproponowane rozwiązanie pozwoli na efektywne i racjonalne wydatkowanie środków na cele ochrony przeciwpożarowej z uwzględnieniem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

"Pozwoli także na równomierne wsparcie wszystkich jednostek straży pożarnej i skuteczniejszą kontrolę nad rzeczowym wykorzystaniem środków na zakup sprzętu" - powiedział Suski.

Zapewnił, że podział środków będzie dokonywany adekwatnie i z uwzględnieniem innych źródeł finansowania ochotniczej straży pożarnej. "Środki od firm ubezpieczeniowych będą bardziej racjonalnie i bardziej wydajnie wydawane" - dodał.

Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak ocenił, że "brak jest uzasadnienia merytorycznego do proponowanych zmian". Według niego "dotychczasowe rozwiązania bardzo dobrze się sprawdziły zarówno w praktyce ratowniczo-gaśniczej jak i w sytuacjach nadzwyczajnych klęsk żywiołowych".

Jego zdaniem nowela nie jest "racjonalnym rozwiązaniem". Jak mówił, proponowane zmiany są niezgodne w wielu punktach z Konstytucją RP. "Naruszają zasadę ochrony praw słusznie nabytych, interesów w toku, naruszają zasadę zaufania obywatela do państwa. Są rozwiązaniami, które są wprowadzane w trakcie roku" - mówił Pawlak.

Zwrócił uwagę, że przepisy noweli naruszają zasadę niedziałania prawa wstecz - jak mówił, chodzi o przepis stanowiący, że przepisy noweli ustawy stosuje się do środków finansowych z wpływów uzyskanych, a nieprzekazanych przez zakłady ubezpieczeń do dnia jej wejścia w życie.

"Odbieram tę ustawę jako chęć PiS-u zagarnięcia już wszystkich pieniędzy. Chciałbym zwrócić uwagę, że pieniądze z firm ubezpieczeniowych nie są pieniędzmi państwowymi. Po co ta ustawa, skoro do tej pory wszystko dobrze funkcjonowało ?" - pytał poseł Jerzy Meysztowicz (N).

Edward Siarka z PiS, zastrzegając, że mówi jako praktyk, bo w straży pożarnej jest od 1994 r. a od 2010 r. jest prezesem małopolskiego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, powiedział, że jest mu "niezręcznie wypowiadać się na temat tego projektu, wręcz przykro, że taki projekt moi koledzy podpisali".

"Problem polega na tym, że tych środków nie jest wiele, nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb" - powiedział Siarka.

Posłowie nie poparli dwóch wniosków o odrzucenie noweli w pierwszym czytaniu, autorstwa posłów N i PSL. Nie poparli także dwóch wniosków o wydłużenie terminu wejście w życie ustawy - obecnie projekt zakłada, że nowela wejdzie w życie 14 po ogłoszeniu. Jeden - autorstwa Mirosława Suchonia(N) - przesuwał wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. a drugi - autorstwa Zbigniewa Sosnowskiego(PSL) - na 1 stycznia 2020 r.

Z kolei poseł Siarka zaproponował, aby termin wejścia w życie noweli przesunąć na 30 czerwca 2017 r. Komisja zdecydowała, że po konsultacji z MSWiA i Komendantem Państwowej Straży Pożarnej rozważy ewentualne wprowadzenie tej poprawki w II czytaniu.(PAP)

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Błąd w wykazaniu podatku na paragonie można skorygować

  Czy podatek wynikający z nieprawidłowego zaewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej (23% VAT zamiast ZW) należy odprowadzić do urzędu skarbowego?

  Czy pracownik samorządowy musi skorzystać z ciągłego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni

  Pracownik nie chce skorzystać z dwutygodniowego wypoczynku, mimo że zostało to określone w sporządzonym w styczniu planie urlopowym. Czym pracodawca powinien się podeprzeć, aby pracownik obowiązkowo skorzystał z urlopu w wyznaczonym terminie i we wskazanym wymiarze?

  Jak rozliczyć w księgach rachunkowych nadpłatę z tytułu użytkowania wieczystego

  Użytkownik wniósł opłatę z tytułu użytkowania wieczystego na rachunek bankowy powiatu w roku 2019. Powiat przekazał zebrane dochody odpowiednio: 75% udział Skarbu Państwa - urząd marszałkowski, 25% udział powiatu. W roku 2021 po weryfikacji dokumentów przez wydział geodezji wpłacona przez użytkownika kwota okazała się nadpłatą i podlega zwrotowi. Użytkownik wystąpił do powiatu o zwrot nadpłaconej kwoty. Czy prawidłowe jest występowanie do urzędu wojewódzkiego o zwrot przekazanej kwoty, czy należy pomniejszać o zwrot dochody zebrane przez powiat w 2021? Jak należy zaksięgować zwrot nadpłaty, w przypadku gdy kwota zostanie zwrócona do powiatu przez urząd wojewódzki w wysokości 75%? Z jakiego paragrafu należy zwrócić użytkownikowi 25% udziału powiatu, w przypadku gdy stanowił dochód w roku 2019? Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa na kontach w zaistniałej sytuacji?

  NFZ przyjmuje wnioski od aptek, które chcą przystąpić do programu szczepień

  Apteki - szczepienia na COVID-19. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jak zgłosić aptekę do Narodowego Programu Szczepień? Na jakich zasadach szczepienia przeprowadzają farmaceuci?

  Powrót do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) 2022

  Stabilizująca reguła wydatkowa. Rząd przyjął projekt, który zakłada, że klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na rok 2022 r. - poinformował resort finansów.

  Zasady ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze

  Czy rada gminy może w uchwale w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze (z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi) oraz w sprawie szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również w sprawie trybu ich pobierania, postanowić, że „koszt jednej godziny świadczonych usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych określa kierownik właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej”?

  Jakie dane są niezbędne do przyznania dodatku energetycznego?

  Rada gminy ma podjąć uchwałę w sprawie dodatku energetycznego. Jej integralną część stanowi załącznik - wzór wniosku o przyznanie tego dodatku. W związku z tym powstała wątpliwość o zakres danych, których można żądać w takim wniosku. Czy dopuszczalne jest żądanie danych dotyczących domowników osoby występującej z wnioskiem o przyznanie dodatku energetycznego (imię nazwisko, stopień pokrewieństwa oraz data urodzenia)?

  Zwolnienia dla przedsiębiorców w podatku od nieruchomości

  Rada gminy postanowiła podjąć uchwałę ustanawiającą zwolnienia w podatku od nieruchomości, w ramach pomocy de minimis, dla przedsiębiorców. Czy w takiej uchwale - jako warunek uzyskania zwolnienia - można zapisać brak zaległości w podatkach i opłatach lokalnych stanowiących dochód budżetu gminy?

  Strajk pielęgniarek: czy będą podwyżki?

  Strajk pielęgniarek: zarobki pielęgniarek. W poniedziałek rozpoczęły się strajki ostrzegawcze pielęgniarek w szpitalach na terenie całej Polski. W pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych wzięło udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły etap sporu zbiorowego. Czy będą podwyżki dla pielęgniarek?

  Zwrot kosztu mediów dokonany przez OKE a VAT

  W związku z organizowanym na terenie szkoły egzaminem ósmoklasisty szkoła refakturuje na okręgową komisją egzaminacyjną m.in. koszty mediów za czas funkcjonowania na jej terenie komisji egzaminacyjnej. Jaką stawkę VAT należy zastosować w takim przypadku?

  Termin wypłaty odprawy emerytalnej pracownikowi samorządowemu

  Czy odprawę emerytalną należy wypłacić w ostatnim dniu zatrudnienia, mimo że nie ma jeszcze decyzji ZUS o przyznaniu, czy należy poczekać do otrzymania decyzji?

  Nieodpłatne przekazanie majątku ruchomego do spółdzielni socjalnej

  Czy jednostka budżetowa podległa powiatowi może dokonać nieodpłatnego przekazania lub darowizny majątku ruchomego spółdzielni socjalnej?

  Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

  Audyt wewnętrzny - na czym polega i jakie są korzyści płynące z audytu? Maj jest międzynarodowym miesiącem świadomości o audycie wewnętrznym.

  Rada nie musi upoważniać wójta do spłaty gminnych zobowiązań

  Czy rada gminy może w uchwale nowelizującej budżet gminy na 2021 rok upoważnić wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do spłat zobowiązań gminy oraz do zabezpieczania zawieranych umów o dofinansowanie realizowanych programów i projektów w „innej formie wymaganej przez dysponenta środków”?

  Opłata za odbiór śmieci z nieruchomości letniskowej

  Czy rada gminy może wprowadzić w trakcie trwania roku podatkowego ryczałtowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe?

  Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia 2021

  Minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia - Ministerstwo Zdrowia skierowało do prac rządu projekt nowelizujący przepisy.

  Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli 2021

  Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli - czym jest i ile wynosi w 2021 roku? 13 maja 2021 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

  Opodatkowanie dodatków i nagród spisowych wypłacanych pracownikom urzędów

  W związku z przeprowadzanym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. niektórzy pracownicy urzędu gminy zostali oddelegowani do prac spisowych. Czy wypłacone im dodatki i nagrody spisowe należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy?

  COVID-19 a prawo do odliczenia VAT z tytułu termomodernizacji DPS

  Dom pomocy społecznej przeprowadza termomodernizację budynku. Czy w sytuacji pandemii, w związku z przeprowadzaną termomodernizacją, można dokonać częściowego odliczenia VAT, czy należy uznać, że DPS nie prowadzi działalności opodatkowanej?

  Klasyfikacja budżetowa wydatków na wniesienie dopłaty do kapitału zapasowego do spółki

  Jaki paragraf wydatkowy zastosować do wydatku z tytułu „wniesienia dopłaty do kapitału zapasowego spółki gminy”. Czy prawidłowy będzie § 415 „Opłaty na rzecz budżetu państwa” czy § 601 „Wydatki na zakup i objęcie akcji i udziałów”?

  Wydatek na transport osób niepełnosprawnych do punktu szczepień

  Jak księgować po stronie ośrodka pomocy społecznej wydatki na transport osób niepełnosprawnych do punktu szczepień finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

  Czy blaszaki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości

  Czy gmina może naliczać podatek od nieruchomości od tzw. blaszaków, które służą jako składziki na narzędzia, czy jako pomieszczenia do przechowywania różnych rzeczy, np. rowerów, kosiarek itp. Zgodnie z prawem budowlanym, nie są to ani budynki, ani obiekty budowlane.

  Klasyfikacja budżetowa wydatku za badania na przeciwciała COVID-19

  W jakim paragrafie należy zaksięgować fakturę za badania na przeciwciała (COVID-19) - w § 428 czy § 430? Nie są to badania okresowe w ramach medycyny pracy, tylko badanie krwi zlecone przez szkołę swoim pracownikom.

  Paragon jako faktura uproszczona w 2021 r.

  Paragon jako faktura uproszczona w 2021 r. Czy do paragonu z NIP nabywcy można wystawić fakturę? Od kiedy paragony z NIP wykazywać w nowym JPK_VAT?

  Czy konto 840 jest właściwe do rozliczania opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności

  Czy jednostka - urząd gminy - powinna prowadzić konto 840 do księgowania opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności na 20 lat?