REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?

Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?/ fot. Fotolia
Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana zasad przekazywania pieniędzy przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową to jeden z głównych celów nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Przekazywanie Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej całości pieniędzy płaconych obowiązkowo przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową - zakłada nowela ustawy o ochronie przeciwpożarowej, którą poparła komisja spraw wewnętrznych i administracji.

REKLAMA

We wtorek na posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Jak mówił przedstawiciel wnioskodawców Arkadiusz Czartoryski(PiS), celem nowelizacji jest zmiana zasad przekazywania pieniędzy przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową.

REKLAMA

Obecnie zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przekazywania na cele ochrony przeciwpożarowej 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu ubezpieczenia od ognia. Jedna połowa tej kwoty jest przekazywana Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, druga - Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowela zakłada, że wszystkie środki będą trafiały do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który on następnie przekaże 50 proc. ochotniczej straży pożarnej, a 50 proc. na jednostki ochrony pożarowej, czyli m.in. zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze, gminną zawodową straż pożarną, terenową służbę ratowniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proponowane przepisy zakładają, że środki finansowe przekazane Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej mają być przeznaczone wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej.

Zgodnie z nowelą minister właściwy do spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia sposób i tryb rozdziału środków, "mając na względzie zapewnienie skutecznego funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej".

"Dystrybucja tych środków przez jeden podmiot, który jest do tego najbardziej upoważniony i najbardziej przygotowany, czyli komendę główną państwowej straży pożarnej, pozwoli na skuteczniejszą kontrolę i optymalne wykorzystanie tych środków przy równomiernym wsparciu ochotniczych straż pożarnych" - powiedział Czartoryski.

Podkreślił, że celem projektu nie jest "zabieranie pieniędzy ochotniczym strażom pożarnym". "Chcemy wprowadzić nowelizację, dzięki której państwowa straż pożarna będzie mogła -spoglądając globalnie na całe państwo - tak kierować te środki, żeby były one najbardziej skutecznie spożytkowane" - dodał Czartoryski.

Zobacz również: Podatki

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział, że propozycja jest powrotem do rozwiązania, które funkcjonowało w Polsce w latach 1991-1997 r.

"To komendant główny straży pożarnej jest odpowiedzialny za funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej i musi mieć instrumenty i narzędzia, żeby w całym kraju budować sprawny i jednolity system ochrony przeciwpożarowej. To rozwiązanie na pewno będzie temu sprzyjało" - powiedział Zieliński.

Komendant Główny Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski podkreślił, że zaproponowane rozwiązanie pozwoli na efektywne i racjonalne wydatkowanie środków na cele ochrony przeciwpożarowej z uwzględnieniem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

"Pozwoli także na równomierne wsparcie wszystkich jednostek straży pożarnej i skuteczniejszą kontrolę nad rzeczowym wykorzystaniem środków na zakup sprzętu" - powiedział Suski.

Zapewnił, że podział środków będzie dokonywany adekwatnie i z uwzględnieniem innych źródeł finansowania ochotniczej straży pożarnej. "Środki od firm ubezpieczeniowych będą bardziej racjonalnie i bardziej wydajnie wydawane" - dodał.

Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak ocenił, że "brak jest uzasadnienia merytorycznego do proponowanych zmian". Według niego "dotychczasowe rozwiązania bardzo dobrze się sprawdziły zarówno w praktyce ratowniczo-gaśniczej jak i w sytuacjach nadzwyczajnych klęsk żywiołowych".

Jego zdaniem nowela nie jest "racjonalnym rozwiązaniem". Jak mówił, proponowane zmiany są niezgodne w wielu punktach z Konstytucją RP. "Naruszają zasadę ochrony praw słusznie nabytych, interesów w toku, naruszają zasadę zaufania obywatela do państwa. Są rozwiązaniami, które są wprowadzane w trakcie roku" - mówił Pawlak.

Zwrócił uwagę, że przepisy noweli naruszają zasadę niedziałania prawa wstecz - jak mówił, chodzi o przepis stanowiący, że przepisy noweli ustawy stosuje się do środków finansowych z wpływów uzyskanych, a nieprzekazanych przez zakłady ubezpieczeń do dnia jej wejścia w życie.

"Odbieram tę ustawę jako chęć PiS-u zagarnięcia już wszystkich pieniędzy. Chciałbym zwrócić uwagę, że pieniądze z firm ubezpieczeniowych nie są pieniędzmi państwowymi. Po co ta ustawa, skoro do tej pory wszystko dobrze funkcjonowało ?" - pytał poseł Jerzy Meysztowicz (N).

Edward Siarka z PiS, zastrzegając, że mówi jako praktyk, bo w straży pożarnej jest od 1994 r. a od 2010 r. jest prezesem małopolskiego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, powiedział, że jest mu "niezręcznie wypowiadać się na temat tego projektu, wręcz przykro, że taki projekt moi koledzy podpisali".

"Problem polega na tym, że tych środków nie jest wiele, nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb" - powiedział Siarka.

Posłowie nie poparli dwóch wniosków o odrzucenie noweli w pierwszym czytaniu, autorstwa posłów N i PSL. Nie poparli także dwóch wniosków o wydłużenie terminu wejście w życie ustawy - obecnie projekt zakłada, że nowela wejdzie w życie 14 po ogłoszeniu. Jeden - autorstwa Mirosława Suchonia(N) - przesuwał wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. a drugi - autorstwa Zbigniewa Sosnowskiego(PSL) - na 1 stycznia 2020 r.

Z kolei poseł Siarka zaproponował, aby termin wejścia w życie noweli przesunąć na 30 czerwca 2017 r. Komisja zdecydowała, że po konsultacji z MSWiA i Komendantem Państwowej Straży Pożarnej rozważy ewentualne wprowadzenie tej poprawki w II czytaniu.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA