Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?

Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?/ fot. Fotolia
Czy będą zmiany w Państwowej Straży Pożarnej?/ fot. Fotolia
Fotolia
Zmiana zasad przekazywania pieniędzy przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową to jeden z głównych celów nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Przekazywanie Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej całości pieniędzy płaconych obowiązkowo przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową - zakłada nowela ustawy o ochronie przeciwpożarowej, którą poparła komisja spraw wewnętrznych i administracji.

We wtorek na posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Jak mówił przedstawiciel wnioskodawców Arkadiusz Czartoryski(PiS), celem nowelizacji jest zmiana zasad przekazywania pieniędzy przez zakłady ubezpieczeń na cele związane z ochroną przeciwpożarową.

Obecnie zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przekazywania na cele ochrony przeciwpożarowej 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu ubezpieczenia od ognia. Jedna połowa tej kwoty jest przekazywana Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, druga - Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowela zakłada, że wszystkie środki będą trafiały do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który on następnie przekaże 50 proc. ochotniczej straży pożarnej, a 50 proc. na jednostki ochrony pożarowej, czyli m.in. zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze, gminną zawodową straż pożarną, terenową służbę ratowniczą.

Proponowane przepisy zakładają, że środki finansowe przekazane Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej mają być przeznaczone wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej.

Zgodnie z nowelą minister właściwy do spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia sposób i tryb rozdziału środków, "mając na względzie zapewnienie skutecznego funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej".

"Dystrybucja tych środków przez jeden podmiot, który jest do tego najbardziej upoważniony i najbardziej przygotowany, czyli komendę główną państwowej straży pożarnej, pozwoli na skuteczniejszą kontrolę i optymalne wykorzystanie tych środków przy równomiernym wsparciu ochotniczych straż pożarnych" - powiedział Czartoryski.

Podkreślił, że celem projektu nie jest "zabieranie pieniędzy ochotniczym strażom pożarnym". "Chcemy wprowadzić nowelizację, dzięki której państwowa straż pożarna będzie mogła -spoglądając globalnie na całe państwo - tak kierować te środki, żeby były one najbardziej skutecznie spożytkowane" - dodał Czartoryski.

Zobacz również: Podatki

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział, że propozycja jest powrotem do rozwiązania, które funkcjonowało w Polsce w latach 1991-1997 r.

"To komendant główny straży pożarnej jest odpowiedzialny za funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej i musi mieć instrumenty i narzędzia, żeby w całym kraju budować sprawny i jednolity system ochrony przeciwpożarowej. To rozwiązanie na pewno będzie temu sprzyjało" - powiedział Zieliński.

Komendant Główny Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski podkreślił, że zaproponowane rozwiązanie pozwoli na efektywne i racjonalne wydatkowanie środków na cele ochrony przeciwpożarowej z uwzględnieniem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

"Pozwoli także na równomierne wsparcie wszystkich jednostek straży pożarnej i skuteczniejszą kontrolę nad rzeczowym wykorzystaniem środków na zakup sprzętu" - powiedział Suski.

Zapewnił, że podział środków będzie dokonywany adekwatnie i z uwzględnieniem innych źródeł finansowania ochotniczej straży pożarnej. "Środki od firm ubezpieczeniowych będą bardziej racjonalnie i bardziej wydajnie wydawane" - dodał.

Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak ocenił, że "brak jest uzasadnienia merytorycznego do proponowanych zmian". Według niego "dotychczasowe rozwiązania bardzo dobrze się sprawdziły zarówno w praktyce ratowniczo-gaśniczej jak i w sytuacjach nadzwyczajnych klęsk żywiołowych".

Jego zdaniem nowela nie jest "racjonalnym rozwiązaniem". Jak mówił, proponowane zmiany są niezgodne w wielu punktach z Konstytucją RP. "Naruszają zasadę ochrony praw słusznie nabytych, interesów w toku, naruszają zasadę zaufania obywatela do państwa. Są rozwiązaniami, które są wprowadzane w trakcie roku" - mówił Pawlak.

Zwrócił uwagę, że przepisy noweli naruszają zasadę niedziałania prawa wstecz - jak mówił, chodzi o przepis stanowiący, że przepisy noweli ustawy stosuje się do środków finansowych z wpływów uzyskanych, a nieprzekazanych przez zakłady ubezpieczeń do dnia jej wejścia w życie.

"Odbieram tę ustawę jako chęć PiS-u zagarnięcia już wszystkich pieniędzy. Chciałbym zwrócić uwagę, że pieniądze z firm ubezpieczeniowych nie są pieniędzmi państwowymi. Po co ta ustawa, skoro do tej pory wszystko dobrze funkcjonowało ?" - pytał poseł Jerzy Meysztowicz (N).

Edward Siarka z PiS, zastrzegając, że mówi jako praktyk, bo w straży pożarnej jest od 1994 r. a od 2010 r. jest prezesem małopolskiego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, powiedział, że jest mu "niezręcznie wypowiadać się na temat tego projektu, wręcz przykro, że taki projekt moi koledzy podpisali".

"Problem polega na tym, że tych środków nie jest wiele, nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb" - powiedział Siarka.

Posłowie nie poparli dwóch wniosków o odrzucenie noweli w pierwszym czytaniu, autorstwa posłów N i PSL. Nie poparli także dwóch wniosków o wydłużenie terminu wejście w życie ustawy - obecnie projekt zakłada, że nowela wejdzie w życie 14 po ogłoszeniu. Jeden - autorstwa Mirosława Suchonia(N) - przesuwał wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. a drugi - autorstwa Zbigniewa Sosnowskiego(PSL) - na 1 stycznia 2020 r.

Z kolei poseł Siarka zaproponował, aby termin wejścia w życie noweli przesunąć na 30 czerwca 2017 r. Komisja zdecydowała, że po konsultacji z MSWiA i Komendantem Państwowej Straży Pożarnej rozważy ewentualne wprowadzenie tej poprawki w II czytaniu.(PAP)

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzór upoważnienia dla zastępcy głównego księgowego
  Pytanie: Jak powinno wyglądać upoważnienie wystawione przez głównego księgowego dla zastępcy głównego księgowego do pełnienia obowiązków w zastępstwie za głównego księgowego w czasie jego urlopu wypoczynkowego? Jakie trzeba w nim podać podstawy prawne?
  Pytania o urlop wychowawczy udzielany w częściach
  Pytanie: Pracownica urodziła dziecko w styczniu 2017 r. i kolejne w styczniu 2021 r. Wzięła urlop wychowawczy na 8 miesięcy na pierwsze dziecko (od stycznia 2021 r.), a od marca 2022 r., po urlopie macierzyńskim na drugie dziecko, chce korzystać dalej, do końca 2023 r., z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, a później z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Czy jest to dopuszczalne?
  Kiedy kobieta w ciąży może rozwiązać umowę o pracę?
  Kobieta w ciąży może wypowiedzieć lub rozwiązać swoją umowę o pracę.
  Jak opodatkować wypłatę nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej przed rozwiązaniem z emerytem umowy o pracy
  Pytanie: W dniu 31 grudnia 2022 r. pracownica przejdzie na emeryturę. Ostatnią wypłatę, za grudzień 2022 r., otrzyma 23 grudnia. Natomiast 24 grudnia ukończy 60 lat. Czy od wypłaconej z dniem rozwiązania stosunku pracy i nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalno-rentowej można nie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, jeśli pracownica złoży w ostatnich dniach zatrudnienia oświadczenie o uldze dla seniorów?
  Komunikat MF: Wyższe zaliczki na PIT od 1 lipca zapłacą zleceniobiorcy, niektórzy pracownicy, emeryci i mundurowi
  Wchodząca w życie nowelizacja może doprowadzić do wzrostu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od lipca 2022 r. – uprzedza Ministerstwo Finansów w opublikowanym 27 czerwca br. komunikacie
  PIP o urlopach: Szeregowy pracownik, kierownik, menadżer. Kto z nich i kiedy odbiera telefon od pracodawcy w trakcie wakacji 2022 r.?
  Pracownik nie musi odebrać telefonu od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego.
  5900 zł brutto, to netto 4351,91 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  Pytanie: Ile przy pensji brutto 5900 zł, otrzymam wypłaty netto na „rękę” po 1 lipca 2022 r.?
  Kiedy korekta w rachunkowości budżetowej?
  PYTANIE - W 2015 roku sporządzono aneks do umowy (chodzi o umowę na usługę), w którym wskazany został obowiązek waloryzacji, ale nie był on realizowany z powodu przeoczenia. Na jaki okres wstecz powinniśmy dokonać korekt i w jaki sposób (czy powinniśmy wystawić 12 korekt na każdy rok począwszy od roku 2016, kiedy ten obowiązek powinien być realizowany czy w inny sposób) i do jakiego okresu zaliczyć przychody z tego tytułu?
  Czy wydatki na środki trwałe, które podlegają jednorazowemu spisaniu w koszty, to inwestycja – odpowiedź MF na interpelację poselską
  Stanowisko MF: „wydatki na środki trwałe, które podlegają jednorazowemu spisaniu w koszty (w rozumieniu prawa bilansowego) nie są inwestycją.”
  W jaki sposób zaksięgować przypis dofinansowania na dziecko w żłobku?
  PYTANIE: W związku z otrzymaną informacją z ZUS obniżymy opłatę stałą za pobyt dzieci w żłobku, które otrzymały dofinansowanie. Środki za maj ZUS przeleje do dnia 20 czerwca na rachunek gminy, a gmina je nam przekaże. Po dokonaniu rozliczenia w księgach rachunkowych powinniśmy oddać środki do gminy jako dochody budżetowe W jaki sposób zaksięgować przypis dofinansowania: na dziecko czy na ZUS? Rozliczenie ma być z ZUS-em czy z gminą?
  Szkolenia online: Akademia budżetowa
  Zapraszamy na szkolenia online z cyklu "Akademia budżetowa", na których przybliżone zostaną najważniejsze zagadnienia z zakresu rachunkowości oraz sprawozdawczości obowiązujące i planowane od 2023 r. Szkolenia odbędą się w miesiącach wrzesień-grudzień 2022 r. Zapisz się już dziś!
  Grupa VAT w samorządzie terytorialnym - korzyści i zagrożenia
  Przepisy unijne umożliwiają państwom członkowskim wprowadzenie pewnych fakultatywnych regulacji prawnych, odnoszących się do definiowania podatników. W Polsce do tej pory w zasadzie ustawodawca z tego nie korzystał. Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zezwala państwom członkowskim na wprowadzenie (pod warunkiem konsultacji z Komitetem ds. Podatku od Wartości Dodanej) w poszczególnych państwach członkowskich tzw. grup podatkowych.
  Czy gmina może umorzyć opłaty za odbiór śmieci mieszkańcom pomagającym uchodźcom?
  W gminach stosujących metodę naliczania opłaty śmieciowej od liczby osób zamieszkujących nieruchomość pojawia się następujący problem. Udzielenie zakwaterowania uchodźcom zwiększa wartość opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Czy gmina może umorzyć osobom pomagającym uciekinierom te opłaty?
  Czy gmina może zwolnić z podatku od nieruchomości budynki zamieszkałe przez uchodźców?
  Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Kielcach (znak WI.54.19.2022)
  MF: Jak wykazać w Rb-27S wpłaty na przełomie dwóch miesięcy albo lat?
  Oprócz dochodów wykonanych na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego należy też doliczyć „środki w drodze” – tłumaczy MF odpowiadając na wątpliwości dotyczące wykazywania w sprawozdaniach dochodów zaksięgowanych na przełomie miesięcy lub roku.
  Czy wyjazd studyjny nauczyciela można pokryć z doskonalenia nauczycieli
  Czy wyjazd studyjny nauczyciela do Brukseli, który jest realizacją wygranej nagrody głównej w konkursie "Cześć Europo", można pokryć z doskonalenia nauczycieli z § 442?
  Ewidencja księgowa środków pochodzących z dotacji
  Jak prawidłowo zaksięgować wpływ środków z dotacji (np. na aktualizację stałego rejestru wyborców, na zwrot akcyzy), jeżeli jest jedno konto bankowe dla urzędu i organu?
  „Aktywna tablica”: 70 mln zł dla szkół. [Wnioski do 15 i 31 maja 2022 r.]
  Szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz placówki kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych w ramach programu „Aktywna tablica”.
  MF: Jak gminy powinny rozliczać środki z Funduszu Pomocy na zadania oświatowe
  Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotowało wyjaśnienia dotyczące środków z Funduszu Pomocy dla jednostek samorządu terytorialnego na dodatkowe zadania oświatowe.
  Deficyt w 2022 r. zwiększony z 1,8% na 4,3%. Jak sfinansować ten dług?
  Soboń: deficyt sektora wyniesie 4,3 proc. PKB.
  Ewidencja obciążenia pracownika za prywatne rozmowy telefoniczne
  Jak ująć notę księgową wystawioną pracownikowi za prywatne rozmowy telefoniczne?
  Kiedy można pozbawić nauczyciela dodatku za prowadzenie zajęć w warunkach trudnych lub uciążliwych
  Nie można pozbawić nauczyciela dodatku za warunki pracy, gdy w zdalny lub inny przyjęty sposób zrealizował zajęcia w warunkach trudnych lub uciążliwych. Prawo do tego świadczenia potwierdza Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie.
  Jaka stawka ryczałtu dla usługi opieki nad osobami starszymi
  Jaką stawką ryczałtu objęta jest usługa opieki nad osobami starszymi, bez zakwaterowania, świadczona przez jednoosobową działalność PKWIu 88.10.12, świadczona w domach?
  Jaka klasyfikacja budżetowa wydatków na podpis elektroniczny
  Jednostka sektora finansów publicznych prowadzi pełną księgowość. W zeszłym roku odnowiła pracownikowi podpis kwalifikowany (faktura została wystawiona na firmę) za okres od maja 2021 r. do kwietnia 2022 r. kwota faktury rozliczana jest w czasie poprzez konto „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Pracownik rozwiązał umowę o pracę z końcem stycznia 2022 r. Czy kwotę faktury za okres od lutego do kwietnia 2022 r. można zaksięgować w koszty rodzajowe, czy jednak należy tą kwotę przeksięgować na pozostałe koszty operacyjne?
  Czy przysługuje ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych dla kierowcy-konserwatora OSP
  Czy za udział w działaniach ratowniczych, strażakom ratownikom OSP zatrudnionym jako kierowca-konserwator samochodu strażackiego w urzędzie gminy na umowie o pracę lub umowie zlecenia należy wypłacić ekwiwalent pieniężny niezależnie od wynagrodzenia?