Nowe obowiązki kierowników jednostek administracji rządowej - zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Dokument nakłada na wszystkich kierowników jednostek administracji rządowej obowiązek uwzględniania aspektów społecznych, w tym w szczególności klauzul społecznych, w możliwie jak najszerszym zakresie oraz w jak największej liczbie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
REKLAMA
W tym celu kierownicy jednostek administracji rządowej są zobowiązani do dokonania, przy sporządzaniu planu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na każdy rok budżetowy, wstępnej analizy możliwości uwzględnienia aspektów społecznych w planowanych do udzielenia zamówieniach oraz pogłębionej analizy w tym zakresie na etapie przygotowania konkretnego postępowania o udzielenie zamówienia, a także do uwzględniania tych aspektów we wszystkich zamówieniach, w których pogłębiona analiza na taką możliwość wskazała. Ponadto, kierownikom jednostek administracji rządowej zaleca się dokonywanie oceny możliwości uwzględnienia aspektów społecznych także przy udzielaniu zamówień publicznych nieobjętych procedurami określonymi ustawą Pzp oraz uwzględnianie tych aspektów we wszystkich zamówieniach, w których jest to możliwe.
Zobacz również: Zamówienia publiczne
W nowych Zaleceniach Rady Ministrów uwzględniono zmiany prawne wynikające z wejścia w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1020, z późn. zm.), które wprowadziły nowe rozwiązania oraz dokonały modyfikacji dotychczasowych instrumentów umożliwiających uwzględnienie aspektów społecznych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
Zalecenia Rady Ministrów rozszerzyły obowiązek sprawozdawczy na wszystkich kierowników jednostek administracji rządowej, dokonując przy tym zmiany sposobu przekazywania przez te jednostki informacji o udzielonych zamówieniach uwzględniających aspekty społeczne. Realizacja sprawozdawczości na nowych zasadach dokonywana jest w ramach rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach, o którym mowa w art. 98 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164, z późn. zm.). Zniesiono tym samym dotychczasowy obowiązek przekazywania Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych osobnej informacji o stosowaniu klauzul społecznych, co prowadzi do zmniejszenia obciążeń administracyjnych po stronie zamawiających.
Tym samym tracą moc „Zalecenia Rady Ministrów w sprawie stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych" z dnia 28 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA