REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2017 r.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2017 r./ fot. Shutterstock.com
Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2017 r./ fot. Shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Rada Dialogu Społecznego przygotowała propozycje zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Co się zmieni?

REKLAMA

Umożliwienie korzystania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego wszystkim osobom/podmiotom odprowadzającym składkę na Fundusz Pracy, dofinansowanie szkoleń w zakresie tzw. umiejętności miękkich, które są w coraz większym stopniu potrzebne na rynku pracy, wprowadzenie górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany ze względu na jej wielkość - rekomendują związkowcy i pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego. 

REKLAMA

- Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma wspierać uczenie się przez całe życie. Jego skuteczne funkcjonowanie zadecyduje o przyszłości rynku pracy. Już teraz odczuwamy lukę kompetencyjną, która wynika zarówno z niedostatków systemu edukacji, jak i niskiej aktywności szkoleniowej osób pracujących. Staje się ona coraz bardziej dotkliwa wraz z rosnącym zatrudnieniem, malejącym bezrobociem i coraz większymi trudnościami pracodawców z zatrudnianiem kompetentnych pracowników. Diagnozę potwierdzają dane, zgodnie z którymi ponad 80% pracodawców wskazuje na problemy w pozyskaniu pracowników spełniających ich oczekiwania. Luka kompetencyjna dotyka także pracowników ograniczając ich możliwości znalezienia pracy, rozwoju zawodowego oraz podnoszenia dochodów z pracy. Tym bardziej martwi niski wskaźnik uczestniczenia dorosłych w nieobowiązkowych kursach i szkoleniach, który wynosi jedynie 14%. - mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zobacz: Kadry i płace

Zdaniem Konfederacji Lewiatan konieczne jest opracowanie i przyjęcie kodeksu dobrych praktyk w obszarze weryfikacji, rozliczania i wydawania decyzji dotyczących środków z KFS. W tym celu należałoby przeprowadzić, wspólnie z firmami szkoleniowymi oraz urzędami pracy, konsultacje.

Lewiatan uważa, że środki z KFS powinny wspierać utrzymywanie miejsc pracy i służyć aktywności edukacyjnej Polaków. Celem proponowanych zmian w Krajowym Fundusz Szkoleniowym powinno być: zwiększenie efektywności wykorzystania środków, ograniczenie obciążeń biurokratycznych i uznaniowości, poprawa transparentności oraz uniemożliwienie wykorzystywania środków KFS niezgodnie z przeznaczeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawcy i związkowcy, którzy są członkami Rady Dialogu Społecznego, przygotowali propozycje szczegółowych zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym i zaapelowali do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o ich szybkie wdrożenie.

Partnerzy społeczni rekomendują: 
1. Zdefiniowanie celu KFS jako utrzymanie zatrudnienia i dostosowanie kompetencji do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki i rynku pracy;
2. Umożliwienie korzystania ze środków KFS przez wszystkie osoby/podmioty odprowadzające składkę na Fundusz Pracy;
3. Umożliwienie dofinansowania z KFS szkoleń w zakresie tzw. umiejętności miękkich, które są w coraz większym stopniu potrzebne na rynku pracy;
4. Szkolenia dofinansowane ze środków KFS powinny być prowadzone przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych;
5. Stworzenie ujednoliconych centralnie: wzoru wniosku o dofinansowanie oraz wzorów załączników do wniosku, w tym wzorów umów i publikacja w edytowalnej wersji elektronicznej na centralnej platformie poświęconej KFS;
6. Wprowadzenie ryczałtu maksymalnego finansowania z KFS na jednostkę szkolenia, bazując na rynkowej wycenie usług szkoleniowych;
7. Wprowadzenie górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany ze względu na jej wielkość:
-- dla firm mikro (do 9 pracowników) - 25 tys. zł;
-- dla firm małych i średnich (od 10 do 249 pracowników) - 50 tys. zł;
-- dla firm dużych (250 pracowników i więcej) - 100 tys. zł;
8. Stopniowe zwiększanie limitu środków KFS do 4% w 2018 r. i docelowo 6% w 2019 r.;
9. Umożliwienie dystrybucji środków z KFS w systemie refundacji, promesy lub bonowym;
10. Wprowadzenie mechanizmów oceny skuteczności KFS, np. poprzez weryfikację utrzymania zatrudnienia oraz podniesienia statusu zawodowego pracownika;
11. Finansowanie w ramach KFS powinno się odbywać w formule wieloletniej. 
12. Priorytety wydatkowania środków KFS powinny być ustalane na poziomie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego z uwzględnieniem sytuacji i potrzeb na regionalnych i lokalnych rynkach pracy.

Konfederacja Lewiatan

Jakub Gontarek

Specjalista ds. rynku pracy

Departament Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA