REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2017 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2017 r./ fot. Shutterstock.com
Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2017 r./ fot. Shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Rada Dialogu Społecznego przygotowała propozycje zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Co się zmieni?

REKLAMA

Umożliwienie korzystania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego wszystkim osobom/podmiotom odprowadzającym składkę na Fundusz Pracy, dofinansowanie szkoleń w zakresie tzw. umiejętności miękkich, które są w coraz większym stopniu potrzebne na rynku pracy, wprowadzenie górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany ze względu na jej wielkość - rekomendują związkowcy i pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego. 

REKLAMA

- Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma wspierać uczenie się przez całe życie. Jego skuteczne funkcjonowanie zadecyduje o przyszłości rynku pracy. Już teraz odczuwamy lukę kompetencyjną, która wynika zarówno z niedostatków systemu edukacji, jak i niskiej aktywności szkoleniowej osób pracujących. Staje się ona coraz bardziej dotkliwa wraz z rosnącym zatrudnieniem, malejącym bezrobociem i coraz większymi trudnościami pracodawców z zatrudnianiem kompetentnych pracowników. Diagnozę potwierdzają dane, zgodnie z którymi ponad 80% pracodawców wskazuje na problemy w pozyskaniu pracowników spełniających ich oczekiwania. Luka kompetencyjna dotyka także pracowników ograniczając ich możliwości znalezienia pracy, rozwoju zawodowego oraz podnoszenia dochodów z pracy. Tym bardziej martwi niski wskaźnik uczestniczenia dorosłych w nieobowiązkowych kursach i szkoleniach, który wynosi jedynie 14%. - mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zobacz: Kadry i płace

Zdaniem Konfederacji Lewiatan konieczne jest opracowanie i przyjęcie kodeksu dobrych praktyk w obszarze weryfikacji, rozliczania i wydawania decyzji dotyczących środków z KFS. W tym celu należałoby przeprowadzić, wspólnie z firmami szkoleniowymi oraz urzędami pracy, konsultacje.

Lewiatan uważa, że środki z KFS powinny wspierać utrzymywanie miejsc pracy i służyć aktywności edukacyjnej Polaków. Celem proponowanych zmian w Krajowym Fundusz Szkoleniowym powinno być: zwiększenie efektywności wykorzystania środków, ograniczenie obciążeń biurokratycznych i uznaniowości, poprawa transparentności oraz uniemożliwienie wykorzystywania środków KFS niezgodnie z przeznaczeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawcy i związkowcy, którzy są członkami Rady Dialogu Społecznego, przygotowali propozycje szczegółowych zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym i zaapelowali do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o ich szybkie wdrożenie.

Partnerzy społeczni rekomendują: 
1. Zdefiniowanie celu KFS jako utrzymanie zatrudnienia i dostosowanie kompetencji do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki i rynku pracy;
2. Umożliwienie korzystania ze środków KFS przez wszystkie osoby/podmioty odprowadzające składkę na Fundusz Pracy;
3. Umożliwienie dofinansowania z KFS szkoleń w zakresie tzw. umiejętności miękkich, które są w coraz większym stopniu potrzebne na rynku pracy;
4. Szkolenia dofinansowane ze środków KFS powinny być prowadzone przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych;
5. Stworzenie ujednoliconych centralnie: wzoru wniosku o dofinansowanie oraz wzorów załączników do wniosku, w tym wzorów umów i publikacja w edytowalnej wersji elektronicznej na centralnej platformie poświęconej KFS;
6. Wprowadzenie ryczałtu maksymalnego finansowania z KFS na jednostkę szkolenia, bazując na rynkowej wycenie usług szkoleniowych;
7. Wprowadzenie górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany ze względu na jej wielkość:
-- dla firm mikro (do 9 pracowników) - 25 tys. zł;
-- dla firm małych i średnich (od 10 do 249 pracowników) - 50 tys. zł;
-- dla firm dużych (250 pracowników i więcej) - 100 tys. zł;
8. Stopniowe zwiększanie limitu środków KFS do 4% w 2018 r. i docelowo 6% w 2019 r.;
9. Umożliwienie dystrybucji środków z KFS w systemie refundacji, promesy lub bonowym;
10. Wprowadzenie mechanizmów oceny skuteczności KFS, np. poprzez weryfikację utrzymania zatrudnienia oraz podniesienia statusu zawodowego pracownika;
11. Finansowanie w ramach KFS powinno się odbywać w formule wieloletniej. 
12. Priorytety wydatkowania środków KFS powinny być ustalane na poziomie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego z uwzględnieniem sytuacji i potrzeb na regionalnych i lokalnych rynkach pracy.

Konfederacja Lewiatan

Jakub Gontarek

Specjalista ds. rynku pracy

Departament Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA