Ulga rehabilitacyjna 2018
REKLAMA
REKLAMA
- Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym pozwoli większej grupie osób skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.
- Zwiększono do 10 080 zł limit dochodu osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu podatnika (z 9 120 zł).
- Do dochodów osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika nie są wliczane alimenty na dzieci.
Nowelizacja* zwiększyła limit dochodu osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu podatnika, który ma prawo do odliczenia od swojego dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej do 10 080 zł (z 9 120 zł).
REKLAMA
INFORAKADEMIA poleca: POBÓR PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH
Dodatkowo w nowych przepisach wskazano, że do dochodów osoby niepełnosprawnej, która pozostaje na utrzymaniu podatnika, nie są wliczane alimenty na rzecz dzieci. Wcześniej alimenty stanowiły składnik dochodów, co dla wielu osób oznaczało przekroczenie limitu i tym samym pozbawiało ich możliwości skorzystania z ulgi.
Zobacz: Podatek dochodowy
Co ważne, zarówno w obecnym jak i poprzednim stanie prawnym zasiłek pielęgnacyjny był wliczany do kwoty dochodu osoby niepełnosprawnej, tak jak inne dochody zwolnione z opodatkowania.
Podniesienie limitu korzystne dla podatników
Zatem w tym zakresie przepisy nie uległy zmianie. Stąd podniesienie limitu dochodu i dodatkowo niewliczanie do tego limitu alimentów na dzieci poprawiło sytuację tych osób, a nie pogorszyło ją.
Zmiany w ustawie nie pozbawiają rodzin osób niepełnosprawnych możliwości odliczenia wydatków na ich utrzymanie. Spowodują, że z ulgi tej będzie mogło skorzystać więcej podatników niż dotychczas.
*ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
REKLAMA