REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się zmieni w Karcie Nauczyciela?

Co się zmieni w Karcie Nauczyciela?/ fot. Fotolia
Co się zmieni w Karcie Nauczyciela?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta Nauczyciela zawiera przestarzałe zapisy dotyczące awansu zawodowego. Obecnie obowiązujące przepisy są bardzo rygorystyczne. Co i kiedy zmieni się w Karcie Nauczyciela?

O likwidację konieczności ubiegania się o staż przez nauczycieli starających się o status nauczyciela mianowanego zwróciła się we wtorek do Ministerstwa Edukacji Narodowej sejmowa komisja ds. petycji.

REKLAMA

Komisja przypomniała we wtorkowym dezyderacie, że na początku stycznia rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy Karta Nauczyciela z 1982 r. W propozycji chodzi o stworzenie nauczycielowi kontraktowemu z co najmniej 8-letnim stażem pracy w zawodzie możliwości ubiegania się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, bez konieczności starania się o staż.

W ocenie komisji, obowiązujące przepisy dotyczące awansu zawodowego "są dość rygorystyczne"; staż, który trzeba odbyć między kontraktem a uzyskaniem stopnia mianowanego wynosi 2 lata i 9 miesięcy.

REKLAMA

Podkreślono także, że sytuacja nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych jest odmienna od sytuacji nauczycieli w szkołach publicznych, ze względu m.in. na inny wymiar czasu pracy czy mniejszą stabilność zawodową, co powoduje "trudności w spełnieniu wymogów formalnych stawianych osobom starającym się o awans zawodowy". "W efekcie dłużej pracujący nauczyciel w szkole niepublicznej, niewykazujący się całością etatu, ma praktycznie zablokowany dostęp do kolejnych stopni awansu. W coraz większej liczbie przypadków dotyczyć to będzie także nauczycieli w szkołach publicznych, którzy dzielą swój czas na pracę w różnych placówkach" - argumentowali posłowie.

Komisja zwraca uwagę także na to, że staż w uzyskaniu kolejnego stopnia awansu może być przerywany np. z powodów zdrowotnych. Według obecnych przepisów, jeżeli nieobecność w pracy trwa mniej niż rok, można o te miesiące przedłużyć staż; w przypadku dłuższej nieobecności staż rozpoczyna się w całości od nowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Pracownicy oświaty

Przepisy przewidują także dłuższą nieobecność dla osób korzystających z urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo, kobieta, która rozpoczęła staż, może go przerwać ze względu na nieprawidłowy przebieg ciąży, jednak na czas nie dłuższy niż półtora roku. W ocenie komisji, okres ten wydaje się "niewystarczający i nieskorelowany ze współczesnym podejściem do kwestii demografii", z kolei obecne zasady mogą być szczególnie krzywdzące dla kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub jej utrzymywaniem, zwłaszcza że - jak podkreślono - "wielokrotnie z ciąż zagrożonych rodzą się dzieci, które wymagają na pierwszym etapie życia intensywniejszej opieki, wspomagania ich rozwoju czy wręcz rehabilitacji".

"Komisja prosi o dokonanie całościowej analizy wymogów i zasad w zakresie awansu zawodowego nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych uwarunkowań w tym zawodzie, a także korelacji z polityką prorodzinną państwa. Komisja uznaje za konieczne dokonanie przeglądu obowiązujących przepisów oraz rozważenie, czy celowe i zasadne są tak długie staże wymagane przy awansie zawodowym. Warto rozważyć, czy kwalifikacje nauczyciela, który pracując, nie może tych kwalifikacji nie posiadać, nie są wystarczającym powodem, dla którego powinno dojść do skrócenia stażu" - napisano w dokumencie.(PAP)

autor: Paweł Dembowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA