REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się zmieni w Karcie Nauczyciela?

Co się zmieni w Karcie Nauczyciela?/ fot. Fotolia
Co się zmieni w Karcie Nauczyciela?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta Nauczyciela zawiera przestarzałe zapisy dotyczące awansu zawodowego. Obecnie obowiązujące przepisy są bardzo rygorystyczne. Co i kiedy zmieni się w Karcie Nauczyciela?

O likwidację konieczności ubiegania się o staż przez nauczycieli starających się o status nauczyciela mianowanego zwróciła się we wtorek do Ministerstwa Edukacji Narodowej sejmowa komisja ds. petycji.

REKLAMA

Komisja przypomniała we wtorkowym dezyderacie, że na początku stycznia rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy Karta Nauczyciela z 1982 r. W propozycji chodzi o stworzenie nauczycielowi kontraktowemu z co najmniej 8-letnim stażem pracy w zawodzie możliwości ubiegania się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, bez konieczności starania się o staż.

W ocenie komisji, obowiązujące przepisy dotyczące awansu zawodowego "są dość rygorystyczne"; staż, który trzeba odbyć między kontraktem a uzyskaniem stopnia mianowanego wynosi 2 lata i 9 miesięcy.

REKLAMA

Podkreślono także, że sytuacja nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych jest odmienna od sytuacji nauczycieli w szkołach publicznych, ze względu m.in. na inny wymiar czasu pracy czy mniejszą stabilność zawodową, co powoduje "trudności w spełnieniu wymogów formalnych stawianych osobom starającym się o awans zawodowy". "W efekcie dłużej pracujący nauczyciel w szkole niepublicznej, niewykazujący się całością etatu, ma praktycznie zablokowany dostęp do kolejnych stopni awansu. W coraz większej liczbie przypadków dotyczyć to będzie także nauczycieli w szkołach publicznych, którzy dzielą swój czas na pracę w różnych placówkach" - argumentowali posłowie.

Komisja zwraca uwagę także na to, że staż w uzyskaniu kolejnego stopnia awansu może być przerywany np. z powodów zdrowotnych. Według obecnych przepisów, jeżeli nieobecność w pracy trwa mniej niż rok, można o te miesiące przedłużyć staż; w przypadku dłuższej nieobecności staż rozpoczyna się w całości od nowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Pracownicy oświaty

Przepisy przewidują także dłuższą nieobecność dla osób korzystających z urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo, kobieta, która rozpoczęła staż, może go przerwać ze względu na nieprawidłowy przebieg ciąży, jednak na czas nie dłuższy niż półtora roku. W ocenie komisji, okres ten wydaje się "niewystarczający i nieskorelowany ze współczesnym podejściem do kwestii demografii", z kolei obecne zasady mogą być szczególnie krzywdzące dla kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub jej utrzymywaniem, zwłaszcza że - jak podkreślono - "wielokrotnie z ciąż zagrożonych rodzą się dzieci, które wymagają na pierwszym etapie życia intensywniejszej opieki, wspomagania ich rozwoju czy wręcz rehabilitacji".

"Komisja prosi o dokonanie całościowej analizy wymogów i zasad w zakresie awansu zawodowego nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych uwarunkowań w tym zawodzie, a także korelacji z polityką prorodzinną państwa. Komisja uznaje za konieczne dokonanie przeglądu obowiązujących przepisów oraz rozważenie, czy celowe i zasadne są tak długie staże wymagane przy awansie zawodowym. Warto rozważyć, czy kwalifikacje nauczyciela, który pracując, nie może tych kwalifikacji nie posiadać, nie są wystarczającym powodem, dla którego powinno dojść do skrócenia stażu" - napisano w dokumencie.(PAP)

autor: Paweł Dembowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA