Ważne zmiany dla Służby Więziennej
REKLAMA
REKLAMA
Szersze kompetencje dla Służby Więziennej w ramach prowadzenia systemu dozoru elektronicznego (SDE) - przewiduje nowela ustawy, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. O podpisaniu ustawy poinformowała Kancelaria Prezydenta.
REKLAMA
W uchwalonej przez Sejm 12 kwietnia i przyjętej przez Senat 11 maja nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego oraz ustawy o Służbie Więziennej chodzi o możliwość przejęcia przez SW zadań, które obecnie w systemie dozoru wykonuje podmiot prywatny.
Elektroniczny system monitoringu skazanego kontroluje wykonywanie przez niego obowiązków nałożonych przez sąd i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania. System, dzięki nadajnikowi, umożliwia monitorowanie miejsca pobytu skazanego. Zakładana na nogę bransoleta przypomina duży zegarek. Umieszczony w niej nadajnik wysyła fale radiowe i komunikuje się z urządzeniem w domu osadzonego, które przekazuje sygnał do centrali.
Zobacz: Kadry i płace
REKLAMA
Obecnie Służba Więzienna zajmuje się prowadzeniem centrali monitorowania SDE. W ramach tej działalności np. rejestruje każde przerwanie lub nawiązanie łączności z nadajnikiem posiadanym przez skazanego i zawiadamia kuratora sądowego oraz sąd o nieprzestrzeganiu obowiązków dozoru.
Z kolei prywatna firma - wyłoniona w ramach przetargu - wykonuje zadania podmiotu dozorującego, czyli np. zakłada i zdejmuje skazanemu nadajnik, instaluje rejestrator stacjonarny w domu skazanego oraz kontroluje prawidłowość działania tych urządzeń i niezwłocznie usuwa usterki. Zadania te wiążą się m.in. z koniecznością wysyłania tzw. patroli terenowych do miejsc zamieszkania skazanych.
Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości, który przygotował nowelizację - jest umożliwienie ministrowi sprawiedliwości przekazywania Służbie Więziennej zadań należących do podmiotu dozorującego. "Nawet w przypadku wystąpienia poważnych zdarzeń krytycznych, kiedy to upoważniony podmiot dozorujący zaprzestanie wykonywania kar w SDE nowa regulacja ustawowa umożliwi sprawne i pilne przejęcie realizacji jego zadań przez Służbę Więzienną" - uzasadniało MS.
Według MS nowelizacja będzie też miała znaczenie w wypadku dalszych ewentualnych modyfikacji przepisów odnoszących się do SDE, czyli np. objęcia tym systemem osób tymczasowo aresztowanych w ramach tzw. aresztu domowego. Wprowadzenie takich modyfikacji podczas obowiązywania umowy z wyłonioną w przetargu prywatną firmą wymagałoby aneksowania tej umowy i uzgadniania nowych zapisów - co nie będzie konieczne, gdy zadania te wykonywać będzie SW - podkreślał resort.
Nowelizacja ma wejść w życie "pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia".
Zgodnie z przepisami dozór elektroniczny jest jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności. Generalnie może być stosowany, jeśli wymierzona skazanemu kara nie przekracza roku pozbawienia wolności. Jak wynika ze statystyk resortu, od początku swego funkcjonowania w 2009 r. do końca kwietnia system dozoru elektronicznego objął ponad 72,5 tys. osób. W końcu kwietnia karę w SDE odbywało blisko 5,2 tys. osób. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński
REKLAMA
REKLAMA