Cena niższa o 30 procent od wartości zamówienia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) cena wydaje się rażąco niska, gdy jest niższa o 30% od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. W przypadku gdy powstają wątpliwości, co do tego, czy cena jest rażąco niska, zamawiający winien wezwać wykonawcę, aby ten ostatni wykazał, za pośrednictwem określonych dowodów, z jakich elementów oszacował swoją cenę. Powstaje jednak wątpliwość, czy zamawiający może wezwać wykonawcę do złożenia w/w wyjaśnień, w przypadku, gdy jego cena była jedynie niższa o 30% od wartości zamówienia. Czy też cena ta łącznie musi być niższa o 30% od wartości zamówienia oraz średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. akt: KIO 858/15 (LEX nr 1754262) stwierdził, iż: „natomiast w żadnym przepisie p.z.p. nie ma regulacji nakazującej odrzucić z postępowania wykonawcę, którego cena spełnia tak przesłankę ceny niższej o 30% od wartości zamówienia lub jak i od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. Brak jest także ustawowego rozwiązania zakazującego odrzucić ofertę wykonawcy w sytuacji, gdy tylko jeden z przypadków podanych w art. 90 ust. 1 p.z.p. się ziścił.”
Wynika z powyższego, iż wystarczy, aby ziściła się jedna z przesłanek opisanych w art. 90 ust. 1 tej ustawy, aby móc wezwać wykonawcę do wykazania, iż podana przez niego cena nie jest rażąco niska.
Jak rozpoznać porozumienie ograniczające konkurencję
Czy wykonawca może z własnej inicjatywy naprawić ofertę po terminie złożenia
Kiedy można wielokrotnie wzywać wykonawców do uzupełnienia dokumentów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.