reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Cena niższa o 30 procent od wartości zamówienia

Cena niższa o 30 procent od wartości zamówienia

Czy cena niższa o 30% od wartości zamówienia stanowi podstawę do wezwania wykonawcy o wykazanie, że jego cena nie jest rażąco niska?

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) cena wydaje się rażąco niska, gdy jest niższa o 30% od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. W przypadku gdy powstają wątpliwości, co do tego, czy cena jest rażąco niska, zamawiający winien wezwać wykonawcę, aby ten ostatni wykazał, za pośrednictwem określonych dowodów, z jakich elementów oszacował swoją cenę. Powstaje jednak wątpliwość, czy zamawiający może wezwać wykonawcę do złożenia w/w wyjaśnień, w przypadku, gdy jego cena była jedynie niższa o 30% od wartości zamówienia. Czy też cena ta łącznie musi być niższa o 30% od wartości zamówienia oraz średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. akt: KIO 858/15 (LEX nr 1754262) stwierdził, iż: „natomiast w żadnym przepisie p.z.p. nie ma regulacji nakazującej odrzucić z postępowania wykonawcę, którego cena spełnia tak przesłankę ceny niższej o 30% od wartości zamówienia lub jak i od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. Brak jest także ustawowego rozwiązania zakazującego odrzucić ofertę wykonawcy w sytuacji, gdy tylko jeden z przypadków podanych w art. 90 ust. 1 p.z.p. się ziścił.”

Wynika z powyższego, iż wystarczy, aby ziściła się jedna z przesłanek opisanych w art. 90 ust. 1 tej ustawy, aby móc wezwać wykonawcę do wykazania, iż podana przez niego cena nie jest rażąco niska.

Polecamy w INFORRB

Jak rozpoznać porozumienie ograniczające konkurencję

Czy wykonawca może z własnej inicjatywy naprawić ofertę po terminie złożenia

Kiedy można wielokrotnie wzywać wykonawców do uzupełnienia dokumentów

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama