| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Cena niższa o 30 procent od wartości zamówienia

Cena niższa o 30 procent od wartości zamówienia

Czy cena niższa o 30% od wartości zamówienia stanowi podstawę do wezwania wykonawcy o wykazanie, że jego cena nie jest rażąco niska?

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) cena wydaje się rażąco niska, gdy jest niższa o 30% od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. W przypadku gdy powstają wątpliwości, co do tego, czy cena jest rażąco niska, zamawiający winien wezwać wykonawcę, aby ten ostatni wykazał, za pośrednictwem określonych dowodów, z jakich elementów oszacował swoją cenę. Powstaje jednak wątpliwość, czy zamawiający może wezwać wykonawcę do złożenia w/w wyjaśnień, w przypadku, gdy jego cena była jedynie niższa o 30% od wartości zamówienia. Czy też cena ta łącznie musi być niższa o 30% od wartości zamówienia oraz średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. akt: KIO 858/15 (LEX nr 1754262) stwierdził, iż: „natomiast w żadnym przepisie p.z.p. nie ma regulacji nakazującej odrzucić z postępowania wykonawcę, którego cena spełnia tak przesłankę ceny niższej o 30% od wartości zamówienia lub jak i od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. Brak jest także ustawowego rozwiązania zakazującego odrzucić ofertę wykonawcy w sytuacji, gdy tylko jeden z przypadków podanych w art. 90 ust. 1 p.z.p. się ziścił.”

Wynika z powyższego, iż wystarczy, aby ziściła się jedna z przesłanek opisanych w art. 90 ust. 1 tej ustawy, aby móc wezwać wykonawcę do wykazania, iż podana przez niego cena nie jest rażąco niska.

Polecamy w INFORRB

Jak rozpoznać porozumienie ograniczające konkurencję

Czy wykonawca może z własnej inicjatywy naprawić ofertę po terminie złożenia

Kiedy można wielokrotnie wzywać wykonawców do uzupełnienia dokumentów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »