Konsekwencje nieskorzystania przez wykonawcę z prawa do wyjaśnienia SIWZ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Z art. 38 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych wynika, że wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ. Zamawiający ma wówczas obowiązek udzielić wyjaśnień niezwłocznie (w terminach określonych w tym przepisie) – pod warunkiem że wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynął do zamawiającego nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert.
REKLAMA
Z konstrukcji art. 38 ust. 1 upzp wynika, że wykonawca ma prawo (a nie obowiązek) uzyskania od zamawiającego wyjaśnień SIWZ. Jednak w praktyce możliwe są również negatywne konsekwencje prawne dla wykonawcy, który nie skorzystał z uprawnień wprowadzonych przez ten przepis. Konsekwencje te ujawniają się na etapie realizacji zamówienia. Jeżeli np. dojdzie do opóźnienia w realizacji przetargu wskutek niewyjaśnienia treści SIWZ, to wykonawca może zostać zobowiązany do zapłaty kar umownych z tytułu opóźnienia w realizacji przetargu. Zastosowanie mogą tu mieć art. 354 i 355 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Nakazują one dłużnikowi wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel. Możliwe jest wyprowadzenie z tych norm obowiązku współpracy między wierzycielem a dłużnikiem. Powołane przepisy nakazują zarówno wierzycielowi, jak i dłużnikowi należytą staranność przy wykonaniu zobowiązania.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Konsekwencje nieskorzystania przez wykonawcę z prawa do wyjaśnienia SIWZ oraz zapoznaj się pełną treścią omawianego orzeczenia.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA