reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Konsekwencje nieskorzystania przez wykonawcę z prawa do wyjaśnienia SIWZ

Konsekwencje nieskorzystania przez wykonawcę z prawa do wyjaśnienia SIWZ

Wykonawca ma prawo zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 2014 r. (sygn. akt IV CSK 626/13) uznał, że wykonawca powinien być aktywny w wyjaśnianiu nieprecyzyjnych zapisów specyfikacji przetargu. Prawo nie przewiduje automatycznej odpowiedzialności zamawiającego nawet, gdy ten nieprecyzyjnie określił warunki przetargu. Brak aktywności wykonawcy w wyjaśnieniu SIWZ może powodować jego porażkę przed sądem w sporze o kary umowne z tytułu opóźnienia w realizacji zamówienia.

Z art. 38 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych wynika, że wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ. Zamawiający ma wówczas obowiązek udzielić wyjaśnień niezwłocznie (w terminach określonych w tym przepisie) – pod warunkiem że wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynął do zamawiającego nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert.

Z konstrukcji art. 38 ust. 1 upzp wynika, że wykonawca ma prawo (a nie obowiązek) uzyskania od zamawiającego wyjaśnień SIWZ. Jednak w praktyce możliwe są również negatywne konsekwencje prawne dla wykonawcy, który nie skorzystał z uprawnień wprowadzonych przez ten przepis. Konsekwencje te ujawniają się na etapie realizacji zamówienia. Jeżeli np. dojdzie do opóźnienia w realizacji przetargu wskutek niewyjaśnienia treści SIWZ, to wykonawca może zostać zobowiązany do zapłaty kar umownych z tytułu opóźnienia w realizacji przetargu. Zastosowanie mogą tu mieć art. 354 i 355 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Nakazują one dłużnikowi wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel. Możliwe jest wyprowadzenie z tych norm obowiązku współpracy między wierzycielem a dłużnikiem. Powołane przepisy nakazują zarówno wierzycielowi, jak i dłużnikowi należytą staranność przy wykonaniu zobowiązania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Konsekwencje nieskorzystania przez wykonawcę z prawa do wyjaśnienia SIWZ oraz zapoznaj się pełną treścią omawianego orzeczenia.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama