reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Konsekwencje nieskorzystania przez wykonawcę z prawa do wyjaśnienia SIWZ

Konsekwencje nieskorzystania przez wykonawcę z prawa do wyjaśnienia SIWZ

Wykonawca ma prawo zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 2014 r. (sygn. akt IV CSK 626/13) uznał, że wykonawca powinien być aktywny w wyjaśnianiu nieprecyzyjnych zapisów specyfikacji przetargu. Prawo nie przewiduje automatycznej odpowiedzialności zamawiającego nawet, gdy ten nieprecyzyjnie określił warunki przetargu. Brak aktywności wykonawcy w wyjaśnieniu SIWZ może powodować jego porażkę przed sądem w sporze o kary umowne z tytułu opóźnienia w realizacji zamówienia.

Z art. 38 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych wynika, że wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ. Zamawiający ma wówczas obowiązek udzielić wyjaśnień niezwłocznie (w terminach określonych w tym przepisie) – pod warunkiem że wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynął do zamawiającego nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert.

Z konstrukcji art. 38 ust. 1 upzp wynika, że wykonawca ma prawo (a nie obowiązek) uzyskania od zamawiającego wyjaśnień SIWZ. Jednak w praktyce możliwe są również negatywne konsekwencje prawne dla wykonawcy, który nie skorzystał z uprawnień wprowadzonych przez ten przepis. Konsekwencje te ujawniają się na etapie realizacji zamówienia. Jeżeli np. dojdzie do opóźnienia w realizacji przetargu wskutek niewyjaśnienia treści SIWZ, to wykonawca może zostać zobowiązany do zapłaty kar umownych z tytułu opóźnienia w realizacji przetargu. Zastosowanie mogą tu mieć art. 354 i 355 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Nakazują one dłużnikowi wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel. Możliwe jest wyprowadzenie z tych norm obowiązku współpracy między wierzycielem a dłużnikiem. Powołane przepisy nakazują zarówno wierzycielowi, jak i dłużnikowi należytą staranność przy wykonaniu zobowiązania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Konsekwencje nieskorzystania przez wykonawcę z prawa do wyjaśnienia SIWZ oraz zapoznaj się pełną treścią omawianego orzeczenia.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama