| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa - jaki dokument?

Zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa - jaki dokument?

Da skutecznego zastrzeżenia informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa niezbędne jest, aby informacje te zastrzec nie później, niż w terminie ich składania zamawiającemu. Jakim dokumentem wykonawca może zastrzec informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa?

Wiadomym jest, że wykonawca może zastrzec, że informacje przekazywane zamawiającemu objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa i zamawiający nie może ich nikomu wyjawiać. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy  z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) termin do zastrzeżenia tych informacji upływa wykonawcy nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Przepis ten jest bardzo często mylnie interpretowany przez zamawiającego. Powstaje bowiem wątpliwość, czy przepis ten określa jedynie graniczny moment zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa przez wykonawcę, czy też również wskazuje dokumenty, za pośrednictwem których zastrzeżenie to może zostać wyłącznie dokonane.

Zobacz również: Korzystanie z zasobów osób trzecich - jak udowodnić?

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 18 września 2015 r., sygn. akt: KIO 1947/15 (LEX nr 1806893) stwierdziła, iż: „jak wynika z art. 8 ust. 3 p.z.p., dla skutecznego zastrzeżenia informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa niezbędne jest, aby informacje te zastrzec nie później, niż w terminie ich składania zamawiającemu. Przepis ten odnosi się do ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, jednak z uwagi na okoliczność, iż zastrzegane informacje mogą znajdować się także w innych dokumentach, np. w wyjaśnieniach wykonawcy, zasadę tę należy stosować do wszystkich dokumentów składanych w postępowaniu.”

Wynika z powyższego, iż wykonawca może każdym dokumentem zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa. Istotne jest wyłącznie, aby pismo zastrzegające tą tajemnicę, było złożone do czasu upływu terminu składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »