Korzystanie z zasobów osób trzecich - jak udowodnić?
REKLAMA
REKLAMA
Pamiętać należy, iż wykonawca ubiegający się o realizację zamówienia, nie musi samemu spełniać wszystkich wymogów przewidzianych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Wykonawca jeżeli samemu nie spełnia określonego wymogu, to może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia, zdolnościach finansowych lub ekonomicznych innych podmiotów. W takim przypadku wykonawca musi udowodnić zamawiającemu możliwość korzystania z zasobów osób trzecich i z tym wykonawca ma właśnie najwięcej problemów. W praktyce bardzo często zdarza się, iż wykonawca przedkłada zamawiającemu ogólne oświadczenie podmiotu, z którym będzie realizował zamówienie, iż ten ostatni pomorze wykonawcy realizować to zamówienie. Zazwyczaj takie oświadczenie pozbawione jest jakichkolwiek szczegółów. Ogranicza się wyłącznie do ogólnych zapewnień, które nie wskazuje na czym ma polegać pomoc w/w podmiotu. W takim przypadku takie oświadczenie jest niewystarczające. Co też zazwyczaj skutkuje tym, iż zamawiający wzywa wykonawcę do przedłożenia prawidłowo sporządzonego oświadczenia. Natomiast wykonawca bardzo często przedkłada to samo oświadczenie lub oświadczenie sporządzone w nieco inny sposób, ale nie pozbawione wad, które były przyczyną wezwania przez zamawiającego wykonawcy do ponownego przedłożenia tego oświadczenia. Zdarza się, iż wykonawcy przedkładają ponownie to samo oświadczenie, gdyż wychodzą z założenia, iż to zamawiający się pomylił i przeoczył złożone oświadczenie przez wykonawcę. W ogóle nie rozumieją, iż sam fakt złożenia oświadczenia przez podmiot, który będzie im pomagał przy realizacji oświadczenia, nie skutkuje tym, iż udowodnili rzeczywistą pomoc tego podmiotu. W konsekwencji czego złożenie ponownie oświadczenia z opisanymi wyżej wadami, kończy się dla wykonawcy wyłącznie w jeden sposób, tj. odrzuceniem jego oferty.
REKLAMA
Zobacz również: Jaki okres gwarancji może zaoferować wykonawca?
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 7 września 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 50/15 (LEX nr 1796876) szczegółowo wykazała, w jaki sposób wykonawca winien w sposób należyty udowodnić zamawiającemu, że będzie korzystał pomocy osób trzecich. Zgodnie z tą uchwałą „jakkolwiek dopuszczalne jest posługiwanie się potencjałem podmiotów trzecich, to udostępnienie zasobów musi mieć charakter rzeczywisty, aby możliwa była także i w takich sytuacjach realizacja celu stawianego warunkom udziału w postępowaniu. W konsekwencji uznać należy, że przedstawienie zobowiązania o treści składającej się z ogólnych zapewnień, bez precyzyjnego wskazania zakresu udostępnianego zasobu, sposobu jego wykorzystania przy realizacji zamówienia, charakteru stosunków pomiędzy podmiotem udostępniającym zasób, a wykonawcą, który zamierza z niego skorzystać, czy zakresu i okresu udziału podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia (elementy, na które wskazuje ustawodawca w przepisie § 1 ust. 6 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów , jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane), nie jest wystarczające do wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Przedstawienie li tylko ogólnikowego zobowiązania skutkować winno wezwaniem wykonawcy, w trybie przepisu art. 26 ust. 3 p.z.p., do uzupełnienia tego dokumentu.”
Wynika z powyższego, iż oświadczenie podmiotu trzeciego powinno zawierać precyzyjne wskazanie zakresu udostępnianego zasobu, sposobu jego wykorzystania przy realizacji zamówienia, charakteru stosunków pomiędzy podmiotem udostępniającym zasób, a wykonawcą, który zamierza z niego skorzystać oraz zakres i okres udziału podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia. Należy liczyć się z tym, iż jeżeli oświadczenie nie będzie zawierało tych elementów, to zamawiający może zakwestionować wykonawcy, tak złożone oświadczenie . Co może się dla tego ostatniego skończyć odrzuceniem oferty.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.