Nieaktualna stawka VAT w ofercie
REKLAMA
REKLAMA
Co w przypadku, gdy wykonawca w swojej ofercie wskaże nieaktualną stawkę podatku VAT?
Problem wskazania nieprawidłowej stawki VAT przez wykonawcę w swojej ofercie, wydaje się mało prawdopodobny, gdyż zazwyczaj wykonawcą jest przedsiębiorcą. Natomiast każdy przedsiębiorca wystawia faktury VAT lub co najmniej musi je płacić. Zatem winien wiedzieć jaka stawka podatku VAT ma zastosowanie w przypadku usług przez niego świadczonych. Jednakże założenie takie jest niestety błędne, gdyż nie jest odosobnionym przypadkiem, że w swojej ofercie wykonawca podaje nieprawidłową stawkę w/w podatku. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne, od zwykłego niedbalstwa przy sporządzaniu swojej oferty, aż po faktyczną nieznajomość aktualnie obowiązującej stawki tego podatku. Niezależnie jednak od przyczyny tego błędu, zamawiający ma poważny problem, gdyż ma jedynie dwa rozwiązania, tj. od razu odrzucić ofertę takiego wykonawcy lub potraktować błąd wykonawcy jako oczywistą omyłkę pisarską i ją samemu sprostować. Powstaje jednak problem, jakie rozwiązanie winien zastosować zamawiający?
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 12 marca 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 13/15 (LEX nr 1771143) rozstrzygnęła powyższy problem i stwierdziła, że: „ błędna stawka podatku VAT w cenie oferty jest uznawana jako błąd w obliczeniu ceny, zobowiązujący zamawiającego do odrzucenia oferty. W każdym przypadku - określenia i nie określenia stawki podatku VAT w SIWZ - zamawiający jest zobowiązany do ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT i dokonania badania i oceny ofert z uwzględnieniem stawki zgodnej z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Wynika z powyższego, że jeżeli wykonawca wskaże w swojej ofercie błędną stawkę podatku VAT, to musi się liczyć się z tym, że jego oferta zostanie odrzucona. W mojej ocenie w/w rozwiązanie Izby Odwoławczej jest prawidłowe. Zamawiający nie powinien, bowiem domyślać się jaka jest zaoferowania przez wykonawcę cena netto oraz brutto realizacji zamówienia. Natomiast w przypadku wskazania błędnej stawki podatku VAT, zamawiający musi się jednak domyślać, jaka jest prawdziwa cena brutto zaoferowana przez wykonawcę, gdyż jak słusznie podała Izba zamawiający musi zastosować stawkę podatku VAT obowiązującą w rzeczywistości. W związku z czym w/w cena będzie w rzeczywistości inna niż podana w ofercie przez wykonawcę.
Dodatkowo trudno uznać za zwykły błąd arytmetyczny, wskazanie nieprawidłowej stawki podatku VAT. Przecież wykonawca nie pomylił się przy obliczaniu w/w ceny, ale wskazał błędną stawkę podatku doliczanego do tej ceny. Natomiast wykonawca winien swoją ofertę sporządzać z należytą starannością i powinien znać aktualną stawkę podatku VAT. Skoro wykonawca jednak nie dochował należytej staranności przy sporządzaniu swojej oferty i wskazał błędną stawkę w/w podatku, to winien z tego tytułu ponieść negatywne konsekwencje w postaci odrzucenia jego oferty przez zamawiającego.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.