reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Opłacona polisa - jaki dowód?

Opłacona polisa - jaki dowód?

Czy wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia opłaconej polisy ubezpieczeniowej? Czy wykonawca, który faktycznie zawarł umowę ubezpieczeniową, a nie posiada dokumentu potwierdzającego tą okoliczność powinien zostać wykluczony z postępowania?

Dowód opłacenia polisy ubezpieczeniowej

Bardzo często w Specyfikacji istotnych Warunków Zamówienia lub zaproszeniu do składania ofert, znajduje się zapis, iż jednym z warunków przystąpienia wykonawcy do postępowania jest przedłożenie przez niego opłaconej polisy ubezpieczeniowej. Co do zasady zapis ten nie powinien budzić większych wątpliwości interpretacyjnych. Jeżeli wykonawca chce wziąć udział w postępowaniu, to musi mieć opłaconą polisę ubezpieczeniową i ją przedłożyć. Powstaje jednak wątpliwość, czy wykonawca musi jednak przedłożyć taką polisę? Czy też nie wystarczy sam fakt, że wykonawca zawarł określoną umowę ubezpieczeniową, na podstawie której ubezpieczyciel będzie ponosił za niego odpowiedzialność odszkodowawczą do określonej wysokości? Rozważanie takich wątpliwości może budzić zdziwienie, gdyż przecież wykonawca zawsze po zawarciu umowy ubezpieczeniowej, otrzymuje dowód jej zawarcia w postaci polisy. Zdarza się jednaj w praktyce, że wykonawca nie jest faktycznie w posiadaniu takiej polisy, gdyż ją zgubił, przedłożył oryginał polisy w innym postępowaniu itd. Natomiast ze względu na krótki okres, w którym ma złożyć swoją ofertę w postępowaniu przetargowym, nie jest wstanie uzyskać kopii tej polisy od ubezpieczyciela. W konsekwencji czego powstaje wątpliwość, czy taki wykonawca, który faktycznie zawarł umowę ubezpieczeniową, a nie posiada jedynie dokumentu potwierdzającego tą okoliczność, powinien zostać w zasadzie wykluczony z postępowania. Czy takie działania nie byłoby krzywdzące takiego wykonawcę?

Polecamy: VAT w samorządach (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 12 marca 2015 r., sygn. akt: KIO 358/15 (LEX nr 1661964) rozwiązała powyższy problem. Zgodnie z tym wyrokiem „nie dość jasne pojęcie "opłaconej polisy" należy wiązać ze skutecznością powstania odpowiedzialności ubezpieczyciela z umowy ubezpieczenia. Niezbędne jest zatem wykazanie, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność wynikającą z umowy ubezpieczenia.”

Wynika z powyższego, że wykonawca nie jest zobowiązany do przedłożenia opłaconej polisy ubezpieczeniowej. Zawarcie umowy ubezpieczeniowej może dowodzić wszelkimi dowodami, w tym dla przykładu dowodem zapłaty za polisę ubezpieczeniową, z którego wynikałoby, że zapłata ta została dokonana na poczet obecnie obowiązującej umowy. Korespondencją z ubezpieczycielem, z której wynikałoby, że umowa faktycznie została zawarta itd.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama